U KC Grad u sredu 29. novembra, u saradnji s Kreativnim mentorstvom, organizuje se Dijalog klub uz učešće švedskih gošći Helen Larson Pouset, Gunilom Šindstrand i Lindom Skuksbi (Helene Larsson Pousette, Gunilla Kindstrand, Linda Skogsby), srpskih novinara i zamenika ambasadora Švedske Joakima Verna. Oni će razgovarati na temu medija, odgovornosti, učešća novih generacija u kreiranju javnog mnjenja i budućnosti društva.

U Jugoslovenskoj Kinoteci se 4. i 5. decembra u saradnji sa udruženjem Krokodil organizuju debate ZEITGEISTER posvećene prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. O uticaju istorije na formiranje identiteta, o književnosti i Evropi razgovaraće ambasador Švedske Nj. E. Jan Lundin i istoričarka Dubravka Stojanović.

Na istu temu ali iz ugla sadašnjosti debatovaće švedski autor Gelert Tamas i dramaturškinja Biljana Srbljanović, a kako na pitanje identiteta, književnosti i Evrope u budućnosti gledaju mladi, govoriće švedska glumica i kolumnistkinja Šima Niavarani (Shima Niavarani) i Filip Balunović.

Tokom festivala “Švedski kultni filmovi – Duh vremena“, koji će biti održan u Jugoslovenskoj Kinoteci će od 7. do 12. decembra beogradska publika imaće priliku da pogleda neka najznačajnija švedska filmska ostvarenja.

Tematskom selekcijom odabrani su filmovi koji su ostavili trag u švedskom filmskom nasleđu jednako snažnom kao što su neki domaći filmovi poput „Banović Strahinja“ i „Seobe“ ostavile u srpskom filmskom nasleđu.

NISMO TAMO,ALI: Učimo "skandinavski" već 40 godina

Paralelno će u Kinoteci biti i premijerno izložene fotografije iz švedskog državnog arhiva koje prikazuju odnose Srbije i Švedske kroz minuli vek. Autor izložbe je švedski istoričar srpskog porekla Duško Topalović koji je ustupio fotografije da bi se i srpska javnost upoznala sa stogodišnjom diplomatskom saradnjom dve zemlje.

Ovim jubilejom nazvanim “Švedskosrpski 100”, kojim je obeležen čitav vek neprekidnog prijateljstva, ujedno se obeležava početak drugog veka uspešne saradnje između Srbije i Švedske.