"55 miliona mrtvih životinja godišnje zbog krzna", "Krzno je ubistvo", "Jedna bunda = 200 mrtvih činčila", "Krzno boli", "Okrutnost nije ženstvena", "Da li bi nosili svog psa?"… samo su neke od poruka koje su, sa brutalnim fotografijama odranih i ubijenih životinja, zatekle prolaznike na glavnoj beogradskoj štrafti ove subote.
U tišini su ih držali aktivisti udruženja "Sloboda za životinje", koji su protestom "Za Srbiju bez krzna" hteli da ukažu na problem proizvodnje krzna u Srbiji i potrebu da se odbrani zakon o dobrobiti životinja.
Do pre par godina u Srbiji je bilo nekoliko uzgajivača činčila, ali se taj broj znatno uvećao jer skupoceno krzno ovih malih životinja donosi odličan profit.
"Od 2009. godine kada je donet Zakon o dobrobiti životinja do danas, broj farmi činčila u našoj zemlji se povećao. Zvanično, registrovano ih je 30, ali ima dosta nelegalnih farmi, pa se procenjuje da ih ima oko 100", kaže Jelena Stevanović, aktivista udruženja za zaštitu i prava životinja "Sloboda za životinje".
Ona podseća da Zakon o dobrobiti životinja u članu 7, stavu 37, zabranjuje držanje, reprodukciju, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože. Podseća i da član 89 kaže da će se zabrana iz stava 37. ovog zakona primenjivati od 1. januara 2019. godine.
"Tih 10 godina trebalo je da država reaguje da se proizvođači krzna preorjentišu na druge privredne grane, ali se do sada nije ništa dogodilo u vezi sa tim. Štaviše, imamo informaciju da će se pojačati lobiranje od strane uzgajivača činčila koji su ohrabreni odlukom parlamenta BiH da već postojeću zabranu uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna odloži do 2028. godine", tvrdi Stevanović.
Zbog toga je, prema njenim rečima, udruženje "Sloboda za životinje" pisalo ministru poljoprivrede i od Ministarstva tražilo garancije da će štititi postojeći Zakon o dobrobiti životinja i da će se dosledno zalagati za njegovo sprovođenje.
Ona naglašava da je u mnogim evropskim zemljama - Austriji, dvema regijama u Belgiji, Hrvatskoj, Češkoj, Makedoniji, Holandiji, Sloveniji i Velikoj Britaniji već zabranjena proizvodnja krzna.
Nemačka i Švajcarska uvele su striktne propise koji praktično onemogućavaju proizvodnju krzna, a Poljska, koja je drugi po veličini proizvođač krzna u Evropi, treba da donese zakon koji će zabraniti proizvodnju krzna.
"Nažalost, proizvođači se sele iz zemalja sa strogim zakonima i iz zemalja u kojima je zabranjena proizvodnja krzna u zemlje koje nemaju dobre zakone zaštite životne sredine", kažu u ovom udruženju, objašnjavajući svoju bojazan da bi to moglo da se dogodi i kod nas.
Čelična Zvezda na vrhu Evrolige: Janisovi vojnici zgazili streljački vod iz Francuske!
Došao tiho, pa postao div sa kojim Zvezda ne gubi: Puni sve kolone, juri sve igrače i pravi najveću razliku!
Pogledajte najnoviju tabelu Evrolige: Crvena zvezda u samom vrhu, nema nameru da stane!
Pogledajte koreografiju navijača Crvene zvezde: Obeležen Dan Republike Srpske u Areni
Evo šta Dejan Davidovac kaže posle Zvezdinih 12-8: Nama je cilj da uđemo u plej-of