"Nije smelo da se dogodi samoubistvo u sudnici Haškog tribunala i sada se zbog toga ne govori o suštini", rekla je Florans Artman.
Hrvat Slobodan Praljak se ranije danas, čim mu je izričena presuda od 20 godina zatvora za zločine nad muslimanima u Bosni i Hercegovini, ubio ispijanjem otrova u sudnici.
"Presedan se dogodio ranije, kada su prošvercovani lekovi u pritvorsku jedinicu tribunala u slučaju Slobodana Miloševića, koji se ubio zahvaljujući unošenju (lekova). To se nije dogodilo uoči presude, ali to je manje, više proceduralno isto, u gotovo poslednjim satima suđenja", rekla je Florans Artman.
Bivša portpalolka haškog tužilaštva ocenila je da se Milošević ubio da bi izbegao presudu.
Milošević je 11. marta 2006. godine pronađen mrtav u ćeliji Haškog tribunala, Florans Artman je bila portparolka tužilaštva i tadađnje glavne tužiteljke Karle del Ponte od 2000. godine do 2006. godine.
Florans Artman je podsetila da je i sama bila optužena za nepoštovanje suda i da je u pritvoru Haškog tribunala bila zatvorena šest dana.
"Bile su sprovođene noćne smotre da se ne bih ubila. Poznajem dobro najoštrije propisane mere koje se uglavnom ne sprovode nad drugim osuđenicima, a na meni su strogo primenjivane jer su mi se svetili", rekla je Florans Artman.
Ona je navela da je bilo za očekivati da se te mere primenjuju nad svim pritvorenicima kako bi im život bio zaštićen.
"Poznajem lično davno propisane mere i one danas u sudnici nisu primenjivane. Te mere su odavno olabavile", rekla je Florans Artman.
Bivša portparolka Karle del Ponte dodala je da se bivši šef pritvorske jedinice u Sheveningenu, u vreme dok je bio pritvoren Milošević, upozorio sudije da ne može da obezbedi sigurnost pritvorenika, jer mu sudije ne dozvoljavaju da primenjuje propise zbog posebnih privilegija koje je Milošević imao kao optuženi koji se sam branio, pa je zato imao pravo na svoju kancelariju, odnosno drugu ćeliju koja je služila.
"U toj ćeliji, koja je određena za kancelariju, nisu sprovođene bezbednosne provere kao u ćeliji u kojoj je boravio Milošević. Ti propusti su davno uočeni i ovo danas nije smelo da se dogodi, jer baca senku na tribunal i razloge zbog kojih je osnovan", rekla je Florans Artman.
JOSIPOVIĆ: PODRŽAVAM HAŠKI TRIBUNAL, ALI...
Ivo Josipović je, povodom samoubistva Praljka, rekao da je "pomalo šokiran" jer danas svi govore o tome.
"Malo ko se setio, ili gotovo niko, da je danas trenutak u kojem bi trebalo izraziti saosećanje sa žrtvama", rekao je Josipović.
Josipović je istakao da su hiljade Bošnjaka, Hrvata i Srba bili strašne žrtve u ratu i da su na sve tri strane počinjeni grozni zločini.
"Svako ko bi to negirao i pokušao da okrivi samo jednu srtanu za sve, bio bi u krivu. Setimo se svih strahota koje su se dogodile", rekao je Josipović.
Josipović, koji je i profesor krivičnog prava, rekao je da u celini poštuje rad Haškog tribunala i da je dobro što je taj sud osnovan, ali da mu neki aspekti "nisu do kraja seli".
"Zajednički zločinački poduhvat je oblik individualne odgovornosti za krivična dela i tu imam rezerve, jer doktrina krivičnog prava ne poznaje tako nešto. Nema nijedne zemlje u čijem krivičnom pravu postoji zajednički zločinački poduhvat. Time ne želim da opravdam Hrvatsku, a još manje oni koji su počinili krivična dela. Sve što sam mislio o Hrvatskoj politici rekao sam u Parlametnarnoj skupštini BiH, kada sam rekao da je hrvatska politika u BiH bila pogrešna i na određeni način uputio izvinjenje BiH", rekao je Josipović.
Josipović je naveo da koncept zajedničkog zločinačkog poduhvata izlazi čak i iz statuta samog tribunala.
"Srećan sam što je haški sud postojao i mislim da je obavio veliki posao, ali ništa nije crno belo, pa imam i primedbe. U zasluge haškog suda ubrajam i to što je podigao svest o odgovornosi za ratne zločine i potrebi da odgovaraju oni koji su učestvovali u zločinima", rekao je Josipović.
Dodao je da je je Haški tribunal poslao i snažnu političku poruku i da se u velikom broju slučajeva počelo voditi računa o međunarodnom humanitarnom pravu.
"Haški sud je delom promenio praksu u pravosuđima svih država (u regionu). Hrvatska je osudila dva svoja generala, osudila je i mnoštvo Hrvata i Srba i neke Bošnjake, iako je praksa bila ne uvek najbolja", rekao je Josipović.
Bivši predsednik Hrvatske je naveo da je Haški tribunal dobra osnova za budući stalni međunarodni krivični sud.
"U slabosti ubrajam lošu pripremljenost predmeta, što je rezultiralo dugim postupcima. Ljudi su hapšeni i dovođeni u pritvor tribunala, a potom je istraga trajala i po šest godina od hapšenja. Time je otupljen osećaj zla koje je počinjeno i koje je bilo temelj optužbama", rekao je Josipović.
Josipović je dodao da nije siguran da su u Hagu bili svi koji su to i zaslužili.
"Sve u svemu, jako podržavam to što je Hag radio, uz određene stručne kritike i nadam se da će iz svih činjenica koje su utvrđene, a ostala je ogromna baza podataka o zločinima, nacionalna pravosuđa imati snage i hrabrosti da po toj dokumentaciji nastave rad i da kazne počinioce, bez obzira koje su vere i nacije", rekao je Josipović.
NA SKUPU BIO I SIMO SPASIĆ
Na skupu u Centru za kulturnu dekontaminaciju bio je i predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji Simo Spasić, koji je nosio transparente sa likovima vođa albanske terorističke Oslobodilačke vojske Kosova i fotografijama Srba ubijenih na Kosovu.
Spasić je prvo nameravao da postavi transparente ispred stola za kojim su sedeli govornici, ali se kasnije premestio u prvi red publike.
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Velika pobeda Partizana u Areni: "Zapalio" se Vašington i srušio Fenerbahče!
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime