Na praznik Bogojavljenja, prema našem narodnom običaju, vernici izmenjuju pozdrave - "Bog se javi!" i "Vaistinu se javi!".

Samo obeležavanje počinje u ponoć, između 18. i 19. januara, kada se, prema verovanju, otvara nebo i Bog se javlja.

Javljanje Boga, prema verovanju, dešava se u gluvo doba, uoči Bogojavljenja, kada se na trenutak otvara nebo i kada se ukrštaju zimski i letnji vetrovi. Onaj koji je napolju i to vidi, može da zamisli jednu želju, koju će, veruje se, Bog da ispuni. Zato se, prema narodnim običajima, izlazi napolje, ili na prozor i terasu, gleda u nebo i zamišlja želja.

Negde se veruje još i da će neudate devojke, ukoliko stave ogledalce pod jastuk 18. januara uveče sanjati muškarca za koga će se udati.

U nekim krajevima mlade devojke mese po četiri loptice od testa. U tri stave papirić sa imenima svojih simpatija, a jedan ostave prazan, pa koja prva izbije na površinu u ključaloj vodi, to je "ime ljubavi". Prazna loptica ostavlja nadu da se "još nije upoznao suđeni".

Verovalo se i da vreme na Bogojavljenje predskazuje kakvo će vreme biti cele godine. Ako danas bude jak mraz ili pada sneg, godina će biti rodna. Ako pak, bude vedro, biće sušna godina. Ukoliko 19. januar bude kišovit, cele godine će biti dosta padavina i poplava.

ŠTA KAŽE CRKVA

Bogojavljenje je jedan od 15 najvećih hrišćanskih praznika, posvećen početku Hristove misije.

Po hrišćanskom verovanju, Isus Hristos je 30. godine naše ere kao drvodelja živeo sa svojom majkom Marijom i njenim mužem Josifom. Tada je pozvao Jovana Preteču da ga krsti u reci Jordan.

Predanje kaže da je Jovan prepoznao Mesiju u Isusu koji je došao na Jordan da se krsti, a jevanđelisti su zapisali njegove reči: "Ti treba mene da krstiš, a ti dolaziš meni".

Po Svetom pismu, krštenje je obavljeno tri puta porinjanjem u vodu, a odmah zatim se otvorilo nebo i začuo se glas Boga Oca koji je objavio da je Isus njegov sin.

U Bibliji o tome piše sledeće:

Kada je napunio 30 godina "dođe Isus iz Galileje na Jordan Jovanu da ga ovaj krsti. A Jovan mu branjaše govoreći: Ti treba mene da krstiš, a ti li dolaziš meni? A Isus odgovori i reče mu: Ostavi sada, jer tako nam treba ispuniti svaku pravdu. Tada ga ostavi. I krstivši se Isus iziđe odmah iz vode; i gle, otvoriše mu se nebesa, i vidje Duha Božijega gdje silazi kao golub i dolazi na njega. I gle, glas sa nebesa koji govori: Ovo je Sin moj ljubezni koji je po mojoj volji" (Mt. 3, 13 - 17).

Tako se, pri Isusovom krštenju, Bog javio u tri ličnosti - Bog Otac je govorio sa neba, Bog Sin se krstio u Jordanu, a Bog Duh Sveti je sišao sa neba u vidu goluba nad Hristom, potom su se nebesa otvorila i čuo se glas Boga Oca: "Ovo je sin moj ljubljeni koji je po mojoj volji".

Taj trenutak predstavlja objavljivanje Bogočoveka i uvođenje Hrista u mesijansku misiju.

Hrišćani smatraju da su se u trenutku krštenja prvi put zajedno pojavili Otac, Sin i Duh Sveti, čime je prvi put objavljena tajna Svete Trojice koji su postali simbol vere.

Isus Hristos živeo je ovozemaljski život još tri godine posle krštenja, ispunivši svoju misiju iskupljenja ljudskog roda od praroditeljskog greha.

PLIVANJE ZA ČASNI KRST

Širom Srbije na Bogojavljenje se tradicionalno pliva za Časni krst. Pliva se 33 metra, što simbolizuje broj godina života Isusa Hrista.

U Beogradu će centralna manifestacija biti održana na Zemunskom keju. Svetkovanje Bogojavljenja počinje u devet sati Liturgijom u Hramu sveta oca Nikolaja, nastavlja se litijom centralnim zemunskim ulicama do Zemunskog keja, gde u podne počinje Bogojavljenska trka. Obeležavanje Bogojavljenja plivanjem za Časni krst biće održano i na Adi Ciganliji i na Dorćolu kod Sportskog centra Milan Gale Muškatirović.

Na Pešterskoj visoravni, koju nazivaju i srpski Sibir, danas će prvi put za časni krst plivati 14 takmičara, od kojih je jedna devojka. Plivanje za Bogojavljenski krst održaće se na reci Uvac u podne, a organizuje se uz blagoslov Eparhije Mileševske i Hrama Svetog Petra i Pavla u Sjenici.

Počeli su nekršteni dani, ovoga se čuvajte