I ne samo da gutaju opasnu hemikaliju, već je "zalivaju" sa ponekom čašicom alkohola.
Lekari apeluju pre svega na roditelje da objasne deci da ovakvo ponašanje može da prouzrokuje hemijske opekotine u svakom delu tela do kog deterdžent stigne, prenosi "Politika".
Na udaru su koža, usta, oči, grlo... Retko je, ali postoji mogućnost da deca završe u komi nakon gutanja kapsula.
Profesorka dr Slavica Vučinić, načelnica Nacionalnog centra za kontrolu trovanja, pri VMA, ukazuje da je ova američka pojava veoma opasna, i da su kolege iz SAD prijavile 10.000 slučajeva izlaganja deterdžentu (srećom, nisu sva završila kao trovanja), od čega stotinak od početka godine.
"Za razliku od mališana koji zagrizu zavodljivo pakovanje deterdženta (izgleda kao ispunjeni jastučić) misleći da je slatkiš, kod tinejdžera je ovo bizarni trend koji shvataju kao izazov. Čak ima i naziv - 'tajd pods čelendž' (Tide Pod Challenge), i sličan je ranijim opasnim izlaganjima drugim agensima, fizičkim i hemijskim (ledena voda, cimet...) o kojima su saznali preko masovnih medija. To dovoljno govori o dvostrukoj ulozi interneta, koja se vezuje i za nove psihoaktivne supstance koje se na taj način reklamiraju, i distribuju", kaže dr Vučinić.
Posledice uzimanja deterdženta su različite, zavisno od količine i trajanja izalaganja hemikaliji, tako da idu od blage mučnine i povraćanja, do teških trovanja sa iritacijom disajnog sistema, edemom pluća, komom....
"To je pre svega posledica različitog sastava preparata, ali i činjenica da se radi o visokokoncentrovanim oblicima. U slučaju da hemikalija dospe u oči, trebalo bi ih isprati vodom tokom 15 minuta. Ukoliko se progutala, ne treba izazivati povraćanje, već popiti jednu do dve čaše vode, i obratiti se lekaru ili pozvati Centar za kotrolu trovanja, kaže dr Vučinić.
RODITELJI "PRATITE" SVOJU DECU
Roditelji moraju biti digitalno osposobljeni da odgovore na zahteve vremena i prate svoju decu na internetu, da znaju koji su njihovi nalozi i šifre na društvenim mrežama, kakav sadržaj plasiraju, kaže državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
Takođe, dodaje ona, moraju deci stalno ponavljati da ne smeju da komuniciraju sa nepoznatim ljudima na društvenim mrežama.
Matić je rekla da najnoviji slučaj fotografija na Instagram profilu gde su deca postavljala slike kako koriste drogu na različitim mestima, pokazao da država ima mehanizme da reaguje, da su MUP i tužilaštvo pokrenuli istragu.
"Ovo podseća na trend koji je 2016. godine započeo u Velikoj Britaniji, trend sa bizarnim selfijima i igrom izazova - gde deca preko društvenih mreža zadaju jedni drugima besmislene zadatke koji ih često mogu dovesti u životnu opasnost", rekla je Matić za RTS.
Takvih izazova, kako kaže, biće sve više jer u digitalnoj eri sve ono što je vezano za kriminal, drogu i nalazilo se na ulici polako se seli na nove platforme.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Odložen meč Crvene zvezde zbog snega: 17 dana bez fudbala do Lige šampiona