• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Svako peto dete žrtva neke vrste nasilja"

Izvor MONDO/Beta

Deca i omladina u Srbiji danas ne prepoznaju nasilje, pogotovo ne ono vršnjačko, ne razumeju ga i samim tim dolaze u situaciju da ga svakodnevno trpe, poručeno je na tribini "Naučimo decu da poštuju druga".

Na tribini, održanoj u Novom Sadu, ocenjeno je da je takvu situaciju potrebno promeniti kroz konstantnu edukaciju i razgovor sa decom i njihovim roditeljima.

"Nasilje je u našem društvu postalo do te mere normalno da deca danas ne shvataju šta je ono, ne prepoznaju ga i ne registruju ga", rekla je predstavnica udruženja "Šta žene žele" Slobodanka Šatara, koje je organizovalo tribinu.

Udruženje volonterski vode žene i majke koje su u ponašanju svoje dece uočile probleme vršnjačkog nasilja, koje deca svakodnevno tolerišu i smatraju ga "normalnim", a plan je da u narednom periodu ostvare kontakt sa što više škola, kako bi u kontaktu sa mladim ljudima pokušali da te probleme rešavaju.

"Deca danas i komuniciraju nasilno, ne shvatajući da tako iskazuju agresiju, te da nisu dužni da takvu agresiju trpe niti oni, niti bilo ko", rekla je Šatara na tribini.

Školski psiholog Anita Rakita rekla je da je škola "najvažnija karika" u procesu prevencije vršnjačkog nasilja, kao i kod sprovođenja protokola o postupanju u slučaju nasilja u školi, te da svaka škola treba da ima i formiran tim za prevenciju.

Kako je objasnila, prema dostupnim statistikama danas je svako peto dete izloženo nekoj vrsti nasilja, bilo da je to fizičko, socijalno ili emocionalno nasilje, a nova kategorija je i sajber nasilje, koje se dešava pre svega na društvenim mrežama na internetu.

"Potrebno je snažnije raditi na osvešćivanju i dece i roditelja, kao i svih ostalih činilaca koji mogu doprineti da se adekvatno reaguje kada se ovaj problem prepozna u nekom okruženju", rekla je Rakita i dodala da je pogodno o ovakvim temama s decom razgovarati na časovima građanskog vaspitanja.

Iz udruženja "Šta žene žele" uputili su sa tribine i apel da društvo u celini, udruženja, škole i predškolske institucije, treba da naprave "sistem reagovanja i klimu poverenja" u saradnji s roditeljima, kako bi zaštitili decu.

Udruženje se volonterski bavi problemima žena i devojčica koje su žrtve porodičnog nasilja, kao i dece polaznika osnovnih i srednjih škola koja su žrtve vršnjačkog nasilja.

Na svom sajtu www.stazenezele.com, koji takođe održavaju volonterski, nalaze se tekstovi, studije i preporuke za roditelje, decu i žene kako da se bore sa ovim ozbiljnim problemima.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ja

Najgori rade u prosveti, tj. samo oni koji su putem clanstva u partijama na vlasti zavrsili kompletno "skolovanje", a jedini posao im je bio maltretiranje ostalog drustva da bi nam pokazali da su "jaki" I da NE analiziramo kako dolaze do diplome....Ali, iako njihovoj podlosti nije bilo kraja, izgleda da ce ipak platiti za zlodela.....

special image