• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sinod SPC: Obustaviti sporove

Sinod SPC je na današnjoj sednici "jednodušno i jednoglasno" odlučio da se obustave svi sporovi u vezi sa nedavnim zbivanjima u manastiru Visoki Dečani na Kosovu i Metohiji. Episkop Artemije ima podršku crkve. Članovi Sinoda nisu davali izjave. Analitičar Tucić smatra da Sinod samo odlaže rešavanje problema.Nenad Čanak traži proveru poslovanja sveštenika i vladika SPC.

Sinod Srpske pravoslavne crkve je na sednici "jednodušno i jednoglasno" odlučio da se obustave svi sporovi u vezi sa nedavnim zbivanjima u manastiru Visoki Dečani na Kosovu i Metohiji, saopštio je Sinod.

Kako je saopšteno posle sednice koja je trajala više od četiri sata, Sinod SPC je odlučio i da se obustave sve odluke u vezi sa tim dešavanjima, kao i sve ono što "može ugroziti misiju Srpske pravoslavne crkve u celini, a posebno na Kosovu i Metohiji".

"Ključne odluke o ovim i drugim gorućim pitanjima doneće u dogledno vreme Sveti arhijerejski sabor SPC", saopšteno je iz SPC i navedeno da "episkop Artemije i njegovo sveštensvo i monaštvo i verni narod imaju solidarnost i podršku čitave naše crkve u svedočenju Hristove ljubavi istine mira i pravde i svakog dobra".

Na proširenoj sednici Sinoda SPC održanoj u Beogradu učestvovali su vladike Artemija i lipljanski Teodosije, kao i predstavnici Odbora Sabora za Kosovo i Metohiju.

Saopštenje Sinoda (crkvene vlade) podeljeno je novinarima koji su čekali ishod sednice ispred Patrijaršije

Vladika raško-prizrenski Artemije napustio je oko 13.20 zgradu Patrijaršije u Beogradu, ali nije želeo da daje izjave za medije, već je novinarima ispred Patrijaršije samo kratko poručio:"Biće izdato saopštenje". Posle vladike raško-prizrenskog zgradu je napustio mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan ali ni on nije davao izjave novinarima.

Sporovi u raško-prizrenskoj eparhiji traju već duže vreme jer se episkop Artemije i vikarni episkop lipljanski Teodosije sukobljavaju oko pitanja obnove manastira srušenih i oštećenih u pogromu 2004.
godine. Sinod je na sednicu pozvao oba episkopa kako bi se raspravljalo o problemu u raško-prizrenskoj eparhiji.

Sukobe unutar te eparhije treba sagledati i kao "predigru" i svojevrsno odmeravanje snaga u Srpskoj pravoslavnoj crkvi uoči izbora budućeg patrijarha, objavila je "Politika".

Sednici su, pored Artemija, prisustvovali mitropolit Amfilohije, vladika žički Hrizostom, vladika bihaćko petrovački Hrizostom i vladika zvorničko-tuzlanski Vaslije, koji zamenjuje odsutnog vladiku mileševskog Filareta. Filaret je odsutan jer je u poseti Australiji.

Sinod SPC je u subotu održao vanrednu sednicu i tom prilikom pozvao episkope Artemija i Teodosija da dođu na zasedanje Sinoda SPC. Kako je tada navedeno na sajtu SPC, ta sednica je održana povodom "nemilih događaja u manastiru Dečani izazvanih nepromisljenim odlukama episkopa raško-prizrenskog Artemija vezanim za episkopa lipljanskog Teodosija i protosinđela Savu Janjića, namesnika dečanskog manastira".

Episkop raško-prizrenski Artemije je agenciji Beta rekao da je vikarnog episkopa Teodosija smenio sa mesta igumana manastira Visoki Dečani zbog nediscipline, ali nije želeo da precizira o čemu je reč.
Artemije i Teodosije su nedavno bili u sukobu zbog pitanja obnove srpskih manastira i crkava na Kosovu i Metohiji. Bratstvo manastira je u pismu upućenom Vladiki Artemiju izrazilo podršku upravi manastira - igumanu Teodosiju i njegovom zameniku ocu Savi Janjiću.

"Politika" celu priču o sukobu u raško-prizrenskoj eparhiji vezuje za izbor budućeg patrijarha i navodi da je jedan od glavnih kandidata za to mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

List dodaje da su se nedavno "pojedini krugovi iz vrha države" interesovali kakve šanse za novog poglavara SPC ima episkop australijsko-novozelandski Irinej (Dobrijević) koji "ima dobre veze u američkoj administraciji". "Problem je što episkop Irinej, za sada, ne ispunjava kanonske uslove za položaj patrijarha jer nema pet godina arhijerejske službe. Izabran je za episkopa u julu 2006. godine", navodi "Politika".

Dodaje se da u SPC postoji i takozvana bosanska struja čiji su mogući kandidati za patrijarha episkop banjalučki Jefrem i mitropolit dabrobosanski Nikolaj. "U patrijaršiji se često može čuti kako bi oni voleli da novi 'duhovni vođa' srpskog naroda bude neko od mlađih episkopa. Tako se kao mogući kandidati spominju episkop zahumsko-hercegovački Grigorije i episkop braničevski Ignjatije", navodi list.

Međutim, "Politika" dodaje da se nikako ne sme zaboraviti ni episkop raško-prizrenski Artemije "koji se nameće kao predvodnik antiekumenističke struje u SPC-u koja se protivi izmenama u služenju Svete liturgije".

Poglavar SPC bira se "apostolskim žrebom" između trojice kandidata koji su dobili najveći broj glasova na izbornom saboru. Patrijarh srpski Pavle je na lečenju na Vojno-medicinskoj akademiji od novembra 2007. godine.

Povodom sukoba vladike Artemije i vikarnog vladike lipljanskog Teodosija, list piše da je episkop raško-prizrenski poslednjih nekoliko godina "dežurna tema na Saboru". Zbog protivljenja da prihvati Memorandum o obnovi svetinja na Kosovu, vladika je umalo smenjen na majskom Saboru SPC 2005. godine, kada se govorilo i o mogućnosti njegovog penzionisanja.

Dodaje se i da je, kako bi se našao povod za Artemijevu smenu, oformljena crkvena komisija koja je pod rukovodstvom episkopa Atanasija (Jevtića) 2006. godine istraživala finansijsko poslovanje u raško-prizrenskoj eparhiji.

"Svaki papir su pogledali. Posebno ih je zanimalo poslovanje eparhijske građevinske firme 'Rade neimar'. Ali, nisu ništa našli što kompromituje vladiku Artemija", rekao je za "Politiku" jedan izvor iz raško-prizrenske eparhije.

Eparhija raško-prizrenska: Pentagon protiv Artemija

Eparhija raško-prizrenska ocenila je da se protiv vladike Artemija vodi medijska kampanja koordinisana "iz jednog centra".

"Jadni su pokušaji da se diskredituje ličnost vladike Artemija, ali usaglašenost tih pokušaja jasno govori o organizovanoj akciji koordinisanoj iz jednog centra", navodi se u saopštenju Eparhije.

Dodaje se da "vladika mora po direktivi Pentagona biti uklonjen", jer je jedini koji "direktno stoji na putu konačne otimačine naše teritorije i stvaranja mafijaško-banditske tvorevine velike Albanije".

Eparhija je navela da je vladika Artemije podneo tužbu protiv zemalja NATO koje su učestvovale u bombardovanju Srbije, ali da mu je naloženo da tužbu povuče.

U saopštenju se dodaje da je episkop raško-prizrenski odbio Memorandum o obnavljanju svetinja na Kosovu jer bi time "neposredno bila priznata" nezavisnost Kosova, ali da je Memorandum pod pritiskom nametnut i uz pomoć vikarnog episkopa Teodosija počelo njegovo sprovođenje.

Eparhija raško-prizrenska optužila je pojedine medije da objavljuju optužbe na račun vladike Artemija, ali ne i njegove odgovore na optužbe.

"Podlost ide dotle da vladiku Artemija prozivaju za posedovanje dve kuće. Očigledno nikoga ne interesuje to što su te kuće eparhiji Raško-prizrenskoj poklonili vernici, ali je svakako bitno kako ta vest zvuči jer ostavlja utisak da je te kuće vladika kupio", navodi se u saopštenju.

Tucić: Sinod odložio rešavanje problema

Verski analitičar Živica Tucić izjavio je da odluka Sinoda SPC da se obustave svi sukobi oko manastira Visoki Dečani predstavlja odlaganje problema do Sabora SPC.

Tucić je rekao da je ta odluka bolja od sukoba, ali da bi bilo najbolje da je postignuto rešenje, odnosno da je episkop raško prizrenski Artemije povukao odluku o smenjivanju episkopa lipljanskog Teodosija sa mesta igumana manastira Visoki Dečani.

Tucić smatra da je odlukom Sinoda SPC odluka Artemija o smeni Teodosija sa mesta igumana manastira Visoki Dečani "obustavljena, ali ne i povučena".

On je izrazio nadu da će se tom odlukom Sinoda SPC o sporu episkopa Artemija i Teodosija "dobiti na vremenu do Sabora radi mirnijeg sagledavanja problema".

Tucić je rekao da je "teško" reći kako bi Sabor SPC rešio spor Artemija i Teodosija dodajući da bi u slučaju da bude "izborni Sabor izbor poglavara bio u centru pažnje".

On je istakao i da SPC na Kosovu i Metohiji "ima mnogo posla i prema vernicima i prema političkim subjektima" dodajući da u Pokrajini ima posla za dva episkopa koji bi se, kako je naveo, dopunjavali i međusobno sarađivali.

Tucić je ocenio i da je sporom episkopa Artemija i Teodosija naneta šteta SPC.

Čanak traži proveru poslovanja vladika i sveštenika

Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak zatražio je danas od nadležnih da ispitaju navode o učešću pojedinih vladika i sveštenika Srpske pravoslavne crkve u "sumnjivim građevinskim poslovima".

"Taj slučaj mora da dobije epilog na sudu, i to ne na božjem već na ovozemaljskom", rekao je Čanak i ocenio "kao licemeran" današnji poziv Sinoda SPC da se obustave sukobi u toj crkvi.

Kako je saopšteno, Čanak smatra da nije reč o "konfrontacijama", već o "obračunu zbog sumnjivih građevinskih poslova".

Lider LSV je ukazao da je za te pojave kriva "bahata politika" bivšeg premijera Srbije Vojislava Koštunice i njegovih saradnika.

"Moje dosadašnje tvrdnje da je Koštunica proizveo klerofašizam u Srbiji bile su pogrešne. On je, naime, proizveo klerourbanizam", rekao je Čanak.

Lider LSV je pozvao državne organe da stanu na put zloupotrebama u poslovanju u Srbiji, ma ko te zloupotrebe činio.

(agencije/MONDO)








Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image