• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nepoznata sudbina oko 17.000 nestalih

Posle 17 godina od sukoba u bivšoj Jugoslaviji, još je nepoznata sudbina 16.713 nestalih, saopštila je šef Odseka za komunikacije Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) u Srbiji Gordana Milenković. Tadić: Država mora da učini sve kako bi se rešio socijalni status članova porodica otetih i ubijenih osoba.

Posle 17 godina od sukoba u bivšoj Jugoslaviji, još je nepoznata sudbina 16.713 nestalih, saopštila je šef Odseka za komunikacije Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) u Srbiji Gordana Milenković.

U poslednjih godinu dana, rasvetljena je sudbina oko 1.000 osoba, navela je ona na konferenciji za novinare povodom Međunarodnog dana nestalih, koji se obeležava 30. avgusta.

Podsetivši da je godinu dana ranije rasvetljena sudbina 1.500 nestalih, Milenkovićeva je istakla da je MKCK "duboko zabrinut zbog sporosti kojom se ovaj problem rešava".

Tokom rata na području bivše Jugoslavije od 1991. do 1995. godine nestalo je ukupno oko 34.000 ljudi, ali je sudbina polovine njih rešena, bilo da su pronađeni živi ili putem identifikacije posmrtnih ostataka.

Prema najnovijim podacima MKCK, u BiH se još traga za 12.407 osoba, dok je rešena sudbina 9.994.

Prema podacima Hrvatskog crvenog križa, na spiskovima nestalih u toj zemlji je još 2.368 ljudi, a rešeno je 3.518 slučajeva.

Na Kosovu i Metohiji se ne zna sudbina još 1.938 ljudi, a rasvetljena je sudbina 4.059 osoba.

Ukazujući da se, u međuvremenu, nastavlja golgota porodica nestalih koje su izgubile dom i nose se s mnogim drugim nedaćama, Milenkovićeva je istakla da zbog upornosti, hrabrosti i dostojanstva s kojim tragaju za odgovorima zaslužuju svu počast.

"Neizvesnost oko sudbine najmilijih je veliki emocionalni teret za porodice nestalih, koje dobijaju nedovoljnu pravnu i administrativnu podršku u naporima da saznaju šta im se dogodilo", kazala je Milenkovićeva.

Prema njenim rečima, MKCK je zato objavio novi priručnik za psihosocijalnu podršku, namenjen udruženjima i nacionalnim organizacijama Crvenog krsta koje pomažu porodicama nestalih.

U saopštenju povodom Međunarodnog dana nestalih, šef delegacije MKCK u Srbiji Pol Anri Arni je podsetio da su "vlasti u obavezi da daju odgovore porodicama koje na njih čekaju već predugo" i poručio da će ova organizacija nastaviti da podržava porodice nestalih i službe traženja nacionalnih društava Crvenog krsta na zapadnom Balkanu.

Tadić: Rešiti status porodica otetih i ubijenih

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je u petak da država mora da učini sve kako bi se rešio socijalni status članova porodica otetih i ubijenih osoba.

On je povodom Međunarodnog dana nestalih u Beogradu razgovarao sa delegacijom Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji.

Kako se navodi u saopštenju iz kabineta predsednika Srbije na sastanku je bilo reči o problemima sa kojima se porodice kidnapovanih i ubijenih suočavaju.

Delegacija je izvestila Tadića o razgovorima koje će naredne nedelje imati sa šefom UNMIK-a Lambertom Zanijerijem.

Predsednik Srbije je istakao da je Međunarodni dan nestalih prilika za podsećanje na sve ljude koji su dali svoje živote časno služeći državi Srbiji.

Tadić je ponovio da sve zemlje u regionu koje pretenduju da budu članice Evropske unije moraju da poštuju evropske standarde i da reše problem otetih i ubijenih sa prostora bivše Jugoslavije na kojima su vođeni ratovi.

Sastanku je prisustvovao i predsednik Komisije za nestala lica Republike Srbije Veljko Odalović.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image