• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ramazan u senci sukoba u Islamskoj zajednici

Za Islamske vernike u ponedeljak počinje veliki ramazanski post, koji traje 30 dana - tokom celog devetog meseca ramazana, po muslimanskom hidžretskom kalendaru.

Islamska zajednica Srbije ovogodišnji Ramazan dočekuje u nadi da će među muslimanima Srbije, posebno muslimanima Sandžaka, zavladati mir i međusobno poštovanje, izjavio je muftija Muhamed Jusufspahić.

I glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić poželeo je svim vernicima islamske veroispovesti da predstojeći sveti mesec ramazan provedu u zdravlju, rahatluku (zadovoljstvu) i ibadetu (izobilju).

Reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić pozvao je vernike da tokom predstojećeg meseca ramazana pobede strasti, mržnju i podele koje, kako je rekao, dovode do samouništenja.

"Molimo uzvišenog stvoritelja i da svim građanima Srbije podari mir i blagostanje i da uz njegovu pomoć kao društvo u kome zajedno živimo krenemo putevima uspeha i međusobne ljubavi", kazao je muftija Jusufspahić na konferenciji za novinare, upućujući ramazansku poslanicu.

Muftija je najavio da u ponedeljak, 1. septembra počinje mesec Ramazana, odnosno da je tada i prvi dan islamskog posta.

Prema njegovim rečima, mesec počinje zalaskom sunca i početkom molitve u 19.20 časova.

On je pozvao muslimanske vernike da postom tokom Ramazana posvedoče da drugog božanstva osim boga nema i da je "Muhamed božji izaslanik".

"U ramazanu se pripremamo za novi podvig i novi uspeh u našim životima. Ljubav prema stvoritelju osnovni je motiv i pokretačka snaga svega", rekao je muftija i beogradski imam Jusufspahić.

Muftija Jusufspahić je naveo da će se ramazanske molitve od večeras obavljati u džamijama širom Srbije.

"Bogobojaznost je cilj posta. To podrazumeva zaštitu, strah od stvoritelja i ljubav prema stvoritelju", rekao je Jusufspahić koji je na turskom, srpskom i albanskom jeziku uputio čestitke muslimanskim vernicima u Srbiji i susednim zemljama.

On je rekao da su molitve tokom Ramazana svakodnevne, odnosno da se islamski vernici mole pet puta dnevno.

Zukorlić je, u ramazanskoj poslanici koju je pročitala službenica Mešihata Islamske zajednice Senada Leković, naveo da će im na pragu ramazana trebati "snage sa čistog Božjeg izvora, kako bi odlučno nastavili dalje putem ljubavi prema svevišnjem Alahu, njegovom verovesniku Muhamedu i svim ljudima".

"Skoro godinu traje pokušaj otimanja islamske zajednice. Bilo je to vreme velikog iskušenja za ulemu i muslimane ovog prostora. Božjom milošću i velikim saburom pokazali smo visoku svest o Bogu, Kibli i Safu, lišeni pravne i svake druge zaštite zakonom garantovane uspeli, zahvaljujući neograničenom samoodricanju kojem je nas je ramazan naučio", naveo je muftija.

Zukorlić je podsetio da su muslimani uvek, a posebno sada, "željni da poste, Kuran da uče, zekat i sadaku da daju i teraviju (molitvu) da klanjaju".

Čestitajući islamskim vernicima početak ramazanskog posta koji Adem Zilkić im je, u ime Rijaseta Islamske zajednice Srbije, poželeo berićet u imetku i mir u zajednici.

"Ramazan je mesec u kome naše ispražnjene duše treba ponovo da se napune onim vrednostima koje čine da se kao ljudi ne izgubimo već da nađemo svoje mesto u vremenu i prostoru", poručio je reis Zilkić.

On je dodao da "duša vernika ne podnosi da bude prazna ni pusta, ona mora da zna meru svoga dela i svoga smera".

Vrhovni poglavar je izrazio nadu da će ramazanska milost smekšati srca vernika kako bi "njihove duše našle svoj smiraj, a tela spokoj".

On je podsetio da je Islamska zajednica Srbije tokom proteklih 11 meseci prošla kroz teško, gotovo razarajuće iskušenje i pozvao vernike da "Alahovom milošću prevaziđu sadašnje podele i zaleče duševne ožiljke".

"Jedino snažno srce hrabro je da oprosti i da ruku izmirenja pruži", poručio je Zilkić.


Ramazan "najmiliji gost" u muslimanskoj kući

Za Islamske vernike u ponedeljak počinje veliki ramazanski post, koji traje 30 dana - tokom celog devetog meseca ramazana, po muslimanskom hidžretskom kalendaru.

Sveti mesec ramazan (ramadan) je vreme posta, molitve, solidarnosti i milosti, u kome se vernici prepuštaju celodnevnom uzdržavanju od uzimanja hrane, cigareta, alkohola, ali i od loših misli, ideja i dela.

Početak ramazana se svake godine pomera po 10 dana, odnosno u prestupnim godinama 11 dana, u odnosu na prethodni, a simbolizuje vreme nastajanja svete knjige Kuran.

To je i mesec dobrote, milosti, ljubavi i praštanja. Veruje se da kada dođe ramazan, kapije dženta (raja) se otvaraju, kapije džehenema (pakla) se zatvaraju, a šejtani budu okovani.

Za ramazan se kaže i da je "najmiliji gost" u svakoj muslimanskoj kući, a domaćinstva koja imaju neke probleme ne smeju ih ispoljavani, već moraju težiti pomirenju i prevazilaženju problema, kako bi se ramazan sretno ispratio.

Muslimani kažu da ramazan svakoj kući donosi pune ruke poklona - milost, berićet i oprost.

Što se samog posta tiče, reč je o skrivenom ispoljavanju vere i zbog toga je poseban jer, kažu, u njemu nema licemerstva. Veruje se da u postu čovek preuzima neka božja svojstva, jer Bog ne jede, ne pije i nema potrebu za tim.

Kada se predaju postu vernici znaju da to čine zarad Boga i da on za to posebno nagrađaje. Otuda uverenje da ako neko uzme hranu tokom posta Bog će to videti, kao što će pogledati one koji su postu bili apsolutno dosledni.

Post počinje izlaskom Sunca (sufura) i traje do njegovog zalaska (iftara), a jelo i piće dopušteni su tokom čitave noći. Posta su oslobođeni deca, trudnice, dojilje i bolesni.

Kuran kaže da ramazan ima četiri dimenzije - duhovnu, moralnu, solidarnu i zdravstvenu.

Vernik postom jača veru u Boga, neprestano je svestan njegovog prisustva i zbog toga jak duhom - ne greši. S moralnog aspekta, post usavršava tačnost, strpljivosti i uzdržavanje od bilo kakvih i nagona.

Uzdržavanjem od jela i pića muslimanski vernici se solidarišu s ljudima koji su iz drugih razloga, siromaštva ili ratova, gladni ili žedni, a zdravstvena uloga ramazana ogleda se u tome što se ograničeno uzimanje hrane pozitivno odražava na zdravlje.

Ramazanski dani su specifični i po tome što su verski objekti puni vernika, tokom svih pet namaza (molitve), iako se oni mogu obavljati i u kući.

Jednomesečni post vernike ne oslobađa redovnih obaveza i poslova, ali je dopušteno da se oni prilagođavaju verskim dužnostima.

U Novom Pazaru i Sandžaku, koji je nastanjen većinskim muslimanskim življem, neka privatna preduzeća u tim danima planiraju kolektivne godišnje odmore, a smenski rad se prilagođava potrebama vernika.

Tokom ramazanskih noći česta su rodbinska okupljanja, a trpeze su pune raznovrsne hrane iz tradicionalne muslimanske kuhinje, zatim slatkiša, posebno kadaife i raznih vrsta voća.

Nakon tridesetodnevnog ramazanskog posta nastupa trodnevni Ramazanski bajram, koji se smatra velikim praznikom u islamu. To su dani kada se vernici, sretni ispunjenim obavezama prema Bogu, vraćaju svakodnevnom radu.

Predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je građanima muslimanske veroispovesti i velikodostojnicima Islamske zajednice u Srbiji početak meseca Ramazana i Ramazanskog posta.

"Želim vam da naredne praznične dane provedete u krugu porodice, u duhu sreće, mira i blagostanja", navodi se u čestitki Tadića.

Premijer Cvetković je pripadnicima islamske veroispovesti poručio: "Želim vam srećan praznik, uz nadu da ćemo i u narednim godinama poštovati tradiciju, negovati toleranciju i živeti zajedno u slozi, kao i do sada".

Čestitke je uputio i predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejman Ugljanin.

"Želja mi je da vam predstojeći mesec donese zdravlje, sreću, spokojstvo, radost, da sve teškoće prebrodite, da blagi budete u mislima i delima svojim", navodi se u Ugljaninovoj čestitki.

Ugljanin, koji je i ministar bez portfelja u Vladi Srbije, poželeo je da Ramazan bude mesec bošnjačkog jedinstva, poverenja i saradnje među ljudima svih vera i nacija i da "od svakog vernika učini boljeg čoveka na dobrobit zajednice u kojoj živi i radi".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image