• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Romi kolateralna šteta devedesetih

Na 14. sastanku Međunarodnog upravnog odbora Dekade Roma raspravljalo se o problemima Roma i načinu rešavanja istih.

Šef Sekretarijata za romsku nacionalnu strategiju Ministarstva za ljudska i manjinska prava Ljuan Koka izjavio je danas da je "ono što se dogodilo Romima tokom sukoba na Balkanu devedesetih godina najveća kolateralna šteta".

Obraćajući se učesnicima 14. sastanka Međunarodnog upravnog odbora Dekade Roma, on je naveo da su dva najveća problema romske populacije u Srbiji vezana za proces readmisije i za interno raseljena lica.

Koka je istakao da će tokom predsedavanja Dekadi Roma prioriteti Vlade Srbije biti legalizacija stanovanja i problemi diskriminacije u obrazovanju, izrada sistema evaluacije i monitoringa i nastavak izrade evropske romske politike.

U rešavanje problema romske populacije uključena su i ministarstva prosvete, rada i socijalne politike, zdravlja i životne sredine i prostornog planiranja, rekao je on.

Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović izjavio je danas da su nelegalna romska naselja u Srbiji najveći problem, ali da taj problem ne može biti rešen samo sredstvima iz budžeta Srbije.

Mihajlović je u pauzi sastanka Međunarodnog upravnog odbora Dekade Roma rekao novinarima da Srbija ne može u "jednoj Dekadi" da reši problem 600 nelegalnih naselja u Srbiji.

"Trebaće jedna ili tri dekade da bi se to dovelo u red, odnosno da se poboljša stanovanje Roma", rekao je on i dodao da u Beogradu ima 160 takvih naselja.

Ljuan Koko ocenio je da je u sprovođenju Dekade Roma problem što ne postoji jedinstven Akcioni plan za poboljšanje položaja Roma, već svako ministarstvo ima svoj akcioni plan.

"Mi smo tražili da organi opštine donese odluku da li će da legalizuju neko romsko naselje i da se sa Direkcijom za gradsko građevinsko zemljište izradi planska dokumentacija", naveo je on.

Koka je istakao da je za projekte u 2008. godini Ministarstvo zdravlja izdvojilo 25 miliona dinara, Ministarstvo rada skoro 50 miliona dinara, dok je Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja odvojilo 120 miliona dinara za izradu planske dokumentacije za izgradnju 15 romskih naselja u Srbiji.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je, kako je dodao, samo za aktivnosti u okviru Dekade Roma u 2008. godini izdvojilo 5,4 miliona dinara.

Mihajlović rekao i da je jedan od najvažnijih Akcionih planova koji se u okviru Dekade Roma sprovodi u Srbiji upis učenika u više i visoke škole i dodao da su takav projekat i ranije sprovodili Nacionalni savet i Ministarstvo prosvete.

On je izjavio da je veoma značajno i uvođenje "romskih asistenata" u osnovne škole i predškolske ustanove, koji romskoj deci pomažu da prate nastavu.


Prema njegovim rečima od ukupnog broja Roma u Srbiji oko 80 odsto njih je funkcionalno nepismeno, 13 odsto završi osnovnu školu, sedam odsto srednju školu i svega 0,3 odsto njih završi fakultet.

Govoreći o projektima za zdravstvenu zaštitu Roma Mihajlović jerekao da se sredstva za tu namenu ne troše kako je planirano, ali da će tokom ove godine 15 zdravstvenih medijatora pomagati Romima da
nabave potrebnu zdravstvenu dokumentaciju.

"Ono što je specifično za Srbiju je da ona ima veliki broj izbeglih i raseljenih i da se suočava sa readmisijom", rekao je Mihajlović i dodao da su to problemi koje romska zajednica ne može sama da reši, već mora da se osloni na državu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image