Domovi za stare i za socijalno ugrožene
Mondo/ Stefan Stojanović 


To je za Tanjug potvrdio pomoćnik ministra za rad u Sektoru za brigu o porodici i socijalnu zaštitu Miloš Janković, koji kaže da je za takvu vrstu pomoći, budžetom za 2018. predviđeno 204 miliona dinara.

Janković objašnjava da će cena smeštaja za najugroženije građane koji nemaju nikoga da brine o njima biti do 40.000 dinara i da će država nadomestiti razliku između ove cene i primanja kojima oni raspolažu.

"Ministarstvo je ponudilo cenu koja će se kretati do 40.000 dinara, i ona je utvrđena na osnovu prosečne cene smeštaja u Beogradu za drugu i treću kategoriju socijalno ugroženih", objašnjava Janković.

Ako je na primer, penzija korisnika 30.000 dinara, kaže, preostalih 10.000 će snositi država, a ukoliko korisnik nema nikakav izvor prihoda i spada u kategoriju najugroženijih, država će snositi ceo trošak smeštaja, poručuje Janković.

Na divlje smešteni u divlje staračke domove

Podseća da je ta vrsta pomoći za građane trećeg doba trebalo da počne krajem prvog kvartala ove godine, međutim, kaže Janković, pomerena je za 1. juli zbog različitih tumačenja u vezi sa primenom Zakona o javnim nabavkama.

Pružioci usluga mogu biti samo licencirane privatne ustanove socijalne zaštite, kojima Ministarstvo za rad izdaje dozvolu, a takvih je u Srbiji trenutno 191.

Lista čekanja od oko 800 najstarijih građana za 42 državne ustanove socijalne zaštite i popunjenost tih domova do 98 odsto, bile su signal da pre dve godine Udruženje privatnih ustanova socijalne zaštite pokrene inicijativu za smestaj ljudi u privatnim domovima.