• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dve trećine osnovaca doživelo nasilje u školi

Dve trećine osnovaca u Srbiji bar jednom je u poslednja tri meseca bilo izloženo nekom obliku nasilja, a jedna četvrtina priznaje da je više puta malteriratla drugu decu, pokazalo je istraživanje u okviru projekta "Škola bez nasilja".

Dve trećine osnovaca u Srbiji bar jednom je u poslednja tri meseca bilo izloženo nekom obliku nasilja, a jedna četvrtina priznaje da je više puta malteriratla drugu decu, pokazalo je istraživanje u okviru projekta "Škola bez nasilja".

Dragan Popadić iz stručnog tima projekta "Škola bez nasilja" rekao je na okruglom stolu posvećenom mirovnom obrazovanju koji je organizovao Nansen dijalog centar Srbije da nekoliko hiljada đaka svakodnevno ide u školu u strepnji da će biti izloženi nasilju.

On je naveo da se pod nasiljem ne podrazumeva samo fižicko nasilje, nego i nanošenje bola, straha, poniženja, odnosno sramote drugom detetu.

Prema njegovim rečima, postoji dosta slučajeva nasilja u školi, ali i pokušaja da se nešto uradi kako bi se nasilje sprečilo.

"Školska godina je počela novinskim naslovima o dramatičnim slučajevima ekscesnih situacija u školi", rekao je Popadić.

On je naveo da se jedan od poslednjih dogodio u četvrtak kada su vršnjaci nožem uboli učenika u Beogradu i dodao da to treba da alarmira društvo na činjenicu koliko nasilje može da eskalira.

Popadić je rekao da je istraživanje sprovedeno među više od 50.000 osnovaca u 115 škola u Srbiji pokazalo da jedna četvrtina dece smatra da je nasilje u školi svakodnevica.

Isto toliko dece kaže da nije iskusilo nasilje od druge dece i odraslih.

Popadić je ocenio da je veliki problem prisustvo nasilja i njegovo tolerisanje u društvu i nedovoljna podrška žrtavama od učenika i nastavnika.

Program "Škola bez nasilja", koji se u Srbiji sprovodi od marta 2005. godine, realizuje UNICEF u saradnji sa ministarstvima u Srbiji, a njegov cilj je smanjenje nasilja nad i među decom i stvaranje bezbedne i podsticajne sredine za rad i učenje.

Prema rečima Radmile Radić-Dudić, Građanske inicijative se zalažu da građansko obrazovanje bude obavezan predmet u završnim godinama osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja.

Savetnica u vladinoj Kancelariji za evropske integracije Marija Savić pozvala je nevladine organizacije da se u što većem broju priključe u poslu reforme obrazovanja istakavši da je ta obast u svetlu evropskih integracija izuzuetno važna za reformu društva.

Prema njenim rečima, vlada bi tokom oktobra trebalo da usvoji nacionalni program integracije Srbije u EU koji podrzumeva zakonodavnu aktivnost do 2012. godine, uključujući i oblast obrazovanja.

Na okruglom stolu "Mirovno obrazovanje za stabilno društvo – saradnja državnih institucija i organizacija civilnog društva" organizovanom uoči 21. septembra, Međunarodnog dana mira, istaknuto je da je neophodno ulagati u mirovno obrazovanje i poboljšati saradnju nevladinog sektora i ministarstava u toj oblasti.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image