• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve više migranata dolazi u Srbiju

Izvor MONDO/Agencije

Broj identifikovanih migranata i izbeglica koji su stigli u Srbiju povećan je za dva i po puta od januara do juna ove godine, saopštila je danas organizacija Save the Children.

Ta organizacija identifikovala je u junu 1.330 migranata i izbeglica koji su stigli u Srbiju, a u januaru 498.

Stvarni broj izbeglica i migranata koji putuju kroz Srbiju svakako je veći, jer ovi podaci ne obuhvataju sve novopridošle izbeglice i migrante, već samo one sa kojima je Save the Children, zajedno sa lokalnim partnerima - Centrom za integraciju mladih, Praxisom i Grupom 484, imao kontakt i pružio im neku vrstu podrške.

Od ukupnog broja ljudi pristiglih u prvoj polovini godine, 26 odsto (1.140) su deca, a nešto više od polovine novopridošle dece su maloletnici koji putuju bez pratnje roditelja ili staratelja.

Izbeglice i migranti već nekoliko godina u kontinuitetu putuju zapadno-balkanskom rutom, a njihov broj i putanje kojima se kreću nastavljaju da se menjaju u zavisnosti od raznih okolnosti.

Jedan od uzroka koji utiče na promene u tokovima kretanja migranata su svakako godišnja doba i povoljni vremenski uslovi, ali to nikako nije jedini faktor.

Krvavi obračun migranata u Obrenovcu

Jelena Besedić iz organizacije Save the Children navela je tim povodom da je prva polovina 2017. godine bila je obeležena manjim brojem dolazaka, te da je u junu 2017. godine identifikovano samo 298 novih dolazaka. 

"Broj je ponovo počeo da se povećava od jeseni prošle godine, nakon kurdskog referenduma o nezavisnosti u Iraku i liberalizacije viznog režima sa Iranom. Taj trend se nastavio i u prvoj polovini 2018. godine, kada može da se prati porast dolazaka iz meseca u mesec. Još jedan važan trend je aktiviranje rute kroz Bosnu i Hercegovinu, kroz koju je od početka godine prošlo oko 7.000 ljudi", precizirala je Besedić.

EU nudi Africi milijarde za migrante

Novopridošli migranti, među kojima ima onih koji su nedavno napustili svoje zemlje ugrožene konfliktom i siromaštvom, kao i onih koji su proveli duže vreme u Grčkoj ili Bugarskoj, prolaze kroz Srbiju nadajući se da će preko Bosne nastavili put ka zemljama zapadne Evrope.

Najveći broj izbeglica i migranata kaže da su u Srbiju ušli iz Makedonije, dok je glavna tačka ulaska tokom 2017. bila Bugarska.

To, prema rečima Besedić, ilustruje premeštanje glavnog migrantskog toka ka jugu i aktiviranje ruta koje ne idu kroz Srbiju, već kroz Albaniju i Crnu Goru ka Bosni i Hercegovini.

Iz Srbije u Bosnu stižu i oni koji su mesece, neki i godine proveli u centrima za izbeglice uspostavljenim u Srbiji.

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Eto nama

Prirodnog prirastaja...

Igor

Pa kuda ulaze? Jel imamo mi kakvu policiju na granicama?!?!

Ja Sjecam Se

@Igor mene to isto kopka? Ranije za vreme sfrj nije prica mogla da proleti a sada ispada da ne moze da se useta samo onaj koji ne zeli. 🤔

special image