• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Univerzitet: Povećanje bodova za upis godine

Rektorski savet Konferencije Univerziteta u Srbiji (KONUS) usvojio je predlog da se postepeno povećava broj bodova za upis naredne godine studija.

Rektorski savet Konferencije Univerziteta u Srbiji (KONUS) usvojio je predlog da se postepeno povećava broj bodova za upis naredne godine studija.

Predlog predviđa da se broj bodova za upis naredne godine studija postepeno povećava kako bi se 2010. godine stiglo do zakonom propisanog uslova od 60 poena za upis naredne godine studija.

Predloženo je da student koji se finansira iz budžeta može da nastavi studije u tom statusu, ako u školskoj 2007/2008. godini ostvari najmanje 42 ESPB bodova, ako u školskoj 2008/2009. ostvari najmanje 48 bodova ili ako u školskoj 2009/2010. ostvari najmanje 54 ESPB bodova.

Na sednici je predloženo i da studenti koji su upisali studije po starom programu završe studije do 2011. godine, kao i da svi samofinansirajući studenti koji steknu akademske uslove pređu na budžetsko studiranje.

Ministar prosvete Srbije Žarko Obradović rekao je da će predlog Univerziteta u Beogradu resorno ministarstvo uputiti Skupštini Srbije na usvajanje kao izmenu i dopunu Zakona o visokom obrazovanju u narednih nekoliko dana.

"U zavisnosti od tempa rada Vlade ili ako bude potrebno da se pojedini Senati Univerziteta izjasne naknadno o toj odluci. Preliminarno, ja sam inistirao na saglasnosti svih Univerziteta u Srbiji", naveo je on.

Obradović je kazao da će nastojati da predlog bude na dnevnom redu Vlade Srbije u četvrtak, kako bi bio i na dnevnom redu vanrednog zasedanja Skupštine Srbije.

"Mi pokušavamo kroz izmene i dopune ovog Zakona o visokom obrazovanju da nađemo rešenje za trenutnu situaciju i odgovor na stanje primene procesa Bolonjske deklaracije u Srbiji", rekao je Obradović.

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević rekao je novinarima nakon sednice da je predlog definisan u saradnji sa studentima i da očekuje da će za čcetri godine biti napravljen odgovarajući sistem i programi.

"Proces akreditacije pomoći će fakultetima da naprave korekcije u tim programima", naveo je on.

On je rekao da je predlog "zajednička akcija" Ministarstva prosvete Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i zajednice Univerziteta Srbije o osnovama upisne politike.

Kovačević je podsetio da je prošle školske godine postojala uslovna kategorija upisa.

"Od donošenja Zakona o visokom obrazovanju, do stupanja zakona bio je jedan tranzicioni period. To nije kačilo prošlu godinu. Tako da je prošle godine postojala uslovna kategorija upisa, ali je pretočena u broj bodove. Trebalo je najmanje 37 bodova, šsto je odgovaralo broju predmeta koji se prenosio po starom zakonu", kazao je on.

Sekretar Studentskog parlamenta Aleksandar Jović rekao je da studenti očekuju da predlog Univerziteta bude brzo usvojen.

On je kazao da na fakultetima postoje mnogi problemi, među kojima je i prolaznost studenata koja se kreće od dva odsto do 82 odsto u zavisnosti od fakulteta.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović ranije je izjavila da će se odmah nakon što Ministarstvo prosvete parlamentu dostavi izmene i dopune zakona o viskom obrazovanju taj predlog, zbog svog značaja, brzo naći na dnevnom redu.

"Ako parlament bude radio energično mislim da najmanje ima razloga da se odugovlači tematika obrazovanja, tu se ne razlikujemo po partijskim bojama. Bitno je samo da Ministarstvo prosvete predlog dostavi na vreme kako bi se ispoštovala procedura pre nego što taj akt i zvanično bude stavljen na glasanje u parlamentu", kazala je
Đukić- Dejanović.

Uslove upisa naredne godine studija trebalo bi regulisati tokom oktobra pošto fakulteti tada obavljaju upis i overu semestara.

(Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image