• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Većina Evropljana živi u gradovima

U gradovima i urbanim sredinama sa više od 50.000 stanovnika danas živi 57 odsto evorpske populacije ili 275 miliona ljudi, pokazalo je istraživanje koje se od 1998. sprovodi svake treće godine na inicijativu Evropske komisije i uz podršku Eurostata.

U gradovima i urbanim sredinama sa više od 50.000 stanovnika danas živi 57 odsto evorpske populacije ili 275 miliona ljudi, pokazalo je istraživanje koje se od 1998. sprovodi svake treće godine na inicijativu Evropske komisije i uz podršku Eurostata.

Istraživanje, koje predstavlja pravu riznicu statističkih podataka, obuhvatilo je ukupno 362 grada, 321 iz EU i 42 izvan EU (Norveška, Švajcarska, Hrvatska i Turska).

Rezultate ove urbane revizije, koje se zasniva na 420.000 statističkih podataka prikupljenih u periodu 2006-2007, predstavila je u Briselu komesar za regionalnu politiku, Poljakinja Danuta Hubner.

Podaci, koji se odnose na pitanja od najvećeg interesa današnjice, kao što su starenje stanovništva, imigracija, stanovanje i zaštita okoline, pomažu u ostvarivanju evropske strategije razvoja.

Oni, takođe, pružaju gradovima priliku da vide kako stoje u poređenju sa drugim gradovima i da učine neophodna poboljšanja u pojedinim domenima.

Istraživanje daje podatke i o zapošljavanju, privredi, obrazovanju i kulturi.

Najveći gradovi u Evropi su Istanbul, London, Pariz, Ankara i Berlin.

Italija se izdvaja sa svojih devet gradova među 10 opština sa najstarijim stanovništvom. "Najmlađi" gradovi se nalaze na severu Evrope gde je i stopa nezaposlenosti najniža.

Izvestan broj gradova, posebno u centralnoj i istočnoj Evropi, suočava se sa smanjenjem broja stanovnika. U Rumuniji, 13 od 14 analiziranih gradova, kuburi s ovim problemom koji se objašnjava emigracijom i raseljavanjem.

Drugi pak gradovi beleže značajan rast stanovništva usled pojačane imigracije iz zemalja unutar i izvan EU. To je slučaj sa gradovima Palma de Maljorka (Španija), Galvej (Irska), Kalamata (Grčka) i Ulu (Finska).

U pogledu nezaposlenosti, disparitet između različitih delova jednog istog grada je često veći nego između gradova i regiona EU, što ukazuje na pojavu "getoizacije" unutar gradova. Hubnerova je navela da u pojedinim gradovima, poput Hamburga, Atine i Bratislave, određeni kvartovi imaju vrlo visoku stopu nezaposlenosti.

Sedam od deset gradova s najvišom stopom nezaposlenosti nalazi se u Poljskoj, a tri od pet sa najnižom stopom u Norveškoj. Zaposlenje u gradovima koncetriše se prvenstveno u sektoru usluga.

Hubnerova je govorila i o kvalitetu života i o očuvanju okoline. Ona je skrenula pažnju na potrebu da se povećaju zelene površine, da se obezbedi kvalitetniji gradski prevoz i da se više pažnje posveti raznim uslugama koje bi građanima trebalo da budu u neposrednoj blizini.

Kada je reč o zaštiti okoline, istraživanje je pokazalo da pojedini gradovi, kao što su Drezden i Frankfurt u Nemačkoj, uspevaju da recikliraju do 80 odsto otpadaka.

Najviše automobila krade se u Italiji. Među prvih 10 gradova na ovoj crnoj listi našla su se čak sedam italijanskih i tri britanska grada.

Evropska komisija je najavila da će se od 2009. godine ova istraživanja obavljati svake godine i to kako u saradnji sa predstavnicima gradova i najvećih kompanija tako i sa administracijom i medijima u cilju osmišljavanja "boljih gradova za evropsku sutrašnjicu".

(Tanjug/Na slici: Istambul, jedan od najvećih evropskih gradova)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image