• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sjatili se stranci u Srbiju, traže blago

Izvor Tanjug

Prostor Balkana je sve atraktivniji za geološka istraživanja, a samo u Srbiji za raznim rudama traga više od 50 kompanija, od kojih je polovina sa stranim kapitalom.



Za državu je dobro da zna potencijal prirodnih resursa, a neka nalazišta pokazuju značajne rezerve dovoljne i za otvaranje rudnika, prenosi RTS.

U zapadnoj Srbiji istražuje se jedinstveno nalaziše novog minerala jadarita, a najviše dozvola izdato je kompanijama koje tragaju za zlatom i bakrom na jugoistoku zemlje.

"Trenutno u Republici Srbiji geološka istraživanja se vrše na preko 120 lokacija. Država je vlasnik mineralnih sirovina tako da ima podatke i od kompanija koje su prestale da istražuju na određenim lokacijama", kaže Ivan Janković, pomoćnik ministra rudarstva i energetike.

Za svaki kvadratni kilometar istražnog prostora kompanije plaćaju naknadu od 10.000 dinara, a korist imaju i lokalne samouprave u kojima se istražuje.

"Država ima koristi pre svega u procesu davanja odobrenja za geološka istraživanja, plaćaju se određene takse raznoraznim državnim institucijama koje daju svoja rešenja, saglasnosti i mišljenja", kaže geolog Dušan Podunavac.

"Istraživanja mineralnih sirovina je važan posao za svaku državu iz više razloga - ekonomskih, strateških, a tu je i faktor razvoja koji je za svaku državu i ekonomiju nezaobilazan. Istraživanja ležišta mineralnih sirovina je skup posao i njima se najviše bave velike svetske firme, multinacionalne kompanije", kaže Vojin Čokorilo, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.

Geološka istraživanja su zakonom regulisana i ne mogu trajati neograničeno.

"Proces geoloških istraživanja je ograničen na osam godina. U startu se rešenje dobija na tri godine sa mogućnošću produženja", kaže Podunavac.

Istraživanja multinacionane kompanije "Rio Tinto" kod Loznice pokazuju da bi naša zemlja mogla da pokrije deset odsto svetskih potreba za traženim mineralima litijumom i borom, a kanadski "Nevsun" otkrio je jedno od najbogatijih nalazišta bakra i zlata kod Bora. Značajne resurse pokazuju i istraživanja kod Baljevca na Ibru.

"Tu istražuje kompanija "Balkan gold", ona istražuje borate, postoje indicije, postoje potencijali u vezi sa tim istraživanjem, nije još došlo do verifikacije rezervi da bismo mogli precizno da kažemo koje su to rezerve", kaže pomoćnik ministra rudarstva i energetike.

Svetski giganti "Rio Tinto" i "Nevsun" već prave planove i za otvaranje rudnika u našoj zemlji.

Tagovi

Komentari 28

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bombon

AKO je sve ovo tačno i raskopavaju nas za 10 hiljada dinara po kilometru, onda je logično da nas do kraja veka rasparčaju bar na 10-15 državica i da Srbija prestane da postoji. Sasvim logično da će svi koji govore jezike i nešto kapiraju otići iz ove rupe u kojoj svako radi šta i koliko hoće. Ljudima su smanjene penzije u starosti, nakon što više ništa ne mogu za sebe učiniti da to poprave. Mladi se samo bave šlihtanjem onima na položaju... Ovo miriše na kraj....čak prestaje biti važno i naterivanje sa Kosovom i Metohijom, kad se sve ovo dozvoljava za siću oko prestonice...

62

@Bombon samo da nam ne diraju BG a ostalo ko šiša

, puska

samo srbi beze iz srbije....svakakvi se ovde nabrase meda, samo za nas nema nista...

special image