• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ratel:Ko ne da podatke izgubiće broj mobilnog

Oni koji odbiju da na kiosku daju ličnu kartu neće moći da kupe pripejd broj, dok će onima koji ga već imaju, ako odbiju identifikaciju, broj biti ugašen.

Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) namerava da naredi mobilnim operaterima da legitimišu sve građane prilikom kupovine kartica za mobilne telefone sa pripejd brojevima, kao i da popišu sve postojeće vlasnike takvih brojeva, kojih je u Srbiji oko četiri miliona, piše "Alo".

Oni koji odbiju da na kiosku daju ličnu kartu neće moći da kupe pripejd broj, dok će onima koji ga već imaju, ako odbiju identifikaciju, broj biti ugašen.

Planirano je da građanin na kiosku prodavcu da ličnu kartu iz koje će ovaj ime i prezime, broj lične karte i adresu upisivati u računar opremljen posebnim softverom. Te podatke bi potom slao u baze operatera.

"Posle terorističkih napada u Americi i brojnih drugih širom sveta, kao i činjenice da kriminalci za dopisivanje i razgovor najčešće koriste pripejd brojeve, u sve većem broju zemalja uvodi se obaveza legitimisanja i pravi se baza takvih korisnika", kaže direktor komercijalnih poslova "Telekoma" Vladimir Lučić napominjući da će identifikacija biti uvedena sledeće godine.

U Ratelu su potvrdili da će legitimisanje biti propisano uskoro, ali nisu mogli da kažu kada. U tom telu tvrde da im baza imena treba zbog potreba telekomunikacija, a ne iz razloga bezbednosti.

Jedan od načina upotrebe te baze je, prema rečima nadležnih u Ratelu, da se vlasnicima brojeva omogući da promene mobilnog operatera, a da zadrže isti telefonski broj i istu mrežu.

Druga prednost je što će svako i na papiru biti vlasnik svog broja, pa će moći da dobije isti broj kad izgubi telefon.

Međutim, stručnjaci za bezbednost tvrde da je ovo još jedan pokušaj države da uspostavi što veću kontrolu nad građanima.

"Nijedan kriminalac i terorista se više ne sporazumevaju telefonom, kao što to ne rade ni mejlovima, već imaju višeslojnu komunikaciju. Čak i tajne službe sve manje prisluškuju telefone jer znaju da se kriminalci sad uglavnom sporazumevaju šifrovano ili licem u lice", kaže Radomir M. Misaljević, vlasnik srpske istraživačke agencije "Pravac".
Prema njegovim rečima, poseban problem je kako će funkcionisati kiosci, koji će morati da imaju tri softvera za tri operatera, zatim čitač elektronskih ličnih karata koje se sad uvode i uz sve to računar.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image