Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je "kriminalistička policija srce svake policije" i da bez njenog uspešnog rada nema uspešne borbe protiv kriminala, posebno protiv najtežih oblika organizovanog kriminala.

Na svečanosti povodom obležavanja Dana kriminalističko-policijske akademije u Domu Narodne Skupštine, Dačić je kazao da se od diplomiranih studenata te visokoškolske ustanove očekuje da budu uspešni u borbi protiv kriminala i "očuvanju vitalnih vrednosti Srbije".

Dačić je diplomcima poručio da se od njih očekuje da "profesionalno, odgovorno i zakonito obavljaju poslove suzbijanja i sprečavanja svih oblika kriminaliteta" ali i da obezbede mir i sigurnost svih građana.

"Od vas kao ministar zahtevam da postupate u skladu sa domaćim i međunarodnim policijskim standardima, koje ste usvojili tokom školovanja", poručio je on.

On je podsetio da je Kriminalističko-policijska akademija visokoškolska obrazovna ustanova koju je osnovala Vlada Srbije i da je to jedina ustanova koja obrazuje kadar za potrebe MUP-a.

Prema njegovim rečima, bez uspešnog rada kriminalističkih policija nema uspeha u borbi protiv organizavanog kriminala, kao i svih drugih vidova kriminalnih aktivnosti.

Ocenjujući da je dobro što je povećan broj devojaka među najmlađim policajcima, ministar je rekao da je "verovatno nekima lakše kada ih hapse lepe osobe".

"Neka vas Bog čuva, a vi čuvajte ovaj narod. Neka bude sa srećom i da imate što manje posla kao policajci", poručio je Dačić diplomiranim studentima 10. i 11. generacije Policijske akademije i 34. i 35. generacije Više škole unutrašnjih poslova.

Na svečanosti su dodeljene i nagrade najboljim studentima sa prosečnom ocenom iznad devet.

Takođe,dodeljene su I zahvalnice i godišnja priznanja za izuzetan doprinos i ostvarene rezultate od značaja za delatnost Kriminalističko policijske akademije.

Zahvalnica za reformu policijskog školstva i za unapređenje rada Kriminalističko policijske akademije biće lično uručena bivšem ministru policije Draganu Jočiću.

Zahvalnice su dodeljene i ministaru prosvete Žarku Obradoviću i rektoru Beogradskog univerzitet Branku Kovačeviću.

Kriminalističko-policijska akademija nastala je 2006. godine kao rezultat reforme policijskog školstva u Srbiji i pravni je sledbenik Policijske akademije i Više škole unutrašnjih poslova.

Svečanosti su prisustvovali i predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, poslanici, direktor policije Milorad Veljović, šef BIA Saša Vukadinović, predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović Škero, predstavnici diplomatskog kora i verskih zajednica, kao i crnogorski ministar unutrašnjih poslova Jusuf Kalamperović.

(agencije/MONDO)