• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija:U teškom siromaštvu živi 155.000 dece

U Srbiji oko 155.000 dece živi u teškom siromaštvu, dok je još toliko njih na ivici siromaštva, rekao je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

U Srbiji oko 155.000 dece živi u teškom siromaštvu, dok je još toliko njih na ivici siromaštva, rekao je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

"Prema evidenciji centara za socijalni rad oko 161.000 dece koristi različite vrste socijalnih usluga", kazao je Ljajić na konferenciji za novinare povodom Dečje nedelje koja se obeležava od 6. do 12.
oktobra.

Prema rečima ministra za rad, u najtežem položaju su deca iz izbegličkih i romskih porodica.

"Čak 60 odsto dece iz romske populacije živi u nehigijenskim naseljima, 20 odsto zaostaje u rastu, dok 46 odsto nema obrok svakog dana", naveo je Ljajić.

Kao veliki problem Ljajić je naveo i čestu pojavu nasilja usmerenog ka deci, ukazujući da je tokom 2007. godine registrovano 1.640 slučajeva nasilja različite vrste - emotivnog, fizičkog i zanemarivanja dece.

On je istakao da Srbija treba da uskladi svoju zakonsku regulativu sa međunarodnim standardima i najavio donošenje tri nova zakona koja bi trebalo da unaprede položaj dece.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo rada i socijalne politike već je pripremilo zakon o dečjem ombudsmanu i opšti antidiskriminacioni zakon, koje bi Vlada Srbije trebalo da usvoji u oktobru i prosledi Skupštini na usvajanje.

On je najavio da će tokom 2009. godine biti usvojen i novi zakon o socijalnoj zaštiti.

Direktorka UNICEF-a za Srbiju Judita Rajhenberg istakla je da Srbija mora da ubrza reforme kako bi unapredila položaj dece i odredi adekvatan budžet za tu namenu.

"Diskriminacija mora da postane neprihvatljiva. Ne postoji izgovor zbog kojeg i jedno jedino dete sme da bude izloženo diskriminaciji, bilo da se radi o deci nacionalnih manjina, deci sa posebnim potrebama ili deci iz siromašnih udaljenih sredina", poručila je Rajhenberg.

Predsednik organizacije Prijatelji dece Srbije Ljubivoje Ršumović istakao je da su deca od "strateške važnosti" za svaku državu i da zbog toga zaslužuju posebnu brigu i pažnju.

"Deca žive u potpunom haosu. Problem sa udžbenicima, nasilje u školama, sve to treba da nas tangira i da nas se tiče", kazao je Ršumović.

U Srbiji živi oko milion i 400.000 dece do 18 godina, što čini 20 odsto ukupne populacije.

Dečja nedelja do 12. oktobra biće obeležena nizom manifestacija, a predviđeno je da 8. oktobra deca razgovaraju sa premijerom Mirkom Cvetkovićem.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image