Nelegalni objekat na vrhu Kopaoniku i dalje stoji, iako je odavno za njega izdata naredba za rušenje.
Rušenje ovog objekta, koji je dobrano premašio kvadraturu (postojala je dzvola za 150 kvadratnih metara, a napravljen je objekat od oko 1.000 kvadratnih metara), bilo je zakazano početkom avgusta, ali on i dalje tamo stoji.
Ministarstvo građevinarstva je potom obrazložilo da je rušenje odloženo jer nije bila obezbeđena "neophodna asistencija policije", a navodno se pojavila informacija da je "neko zapretio policajcima".
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović danas je rekao da nije dobio nikakvu informaciju o tim pretnjama, odnosno da nijedan organ kojem je trebalo da bude prijavljena eventualna pretnja, to nije primio.
"Nemam podataka da je nekome prećeno. Čekao sam da vidim da li će nekome, a za to su zadužena tri organa, dobiti prijavu o pretnji, ali niko od njih nije dobio tako nešto. Policija, svakako, neće nikoga štititi i potpuno sam uveren da će ovaj slučaj biti završen u skladu sa zakonom", rekao je Stefanović novinarima u Beogradu.
Na vrhu ove planine "nikao" je privremeni montažni objekat - ski bife - za koji nije izdata građevinska dozvola. Tačnije, investitor jeste dobio saglasnost opštine Brus, Skijališta Srbije, Nacionalnog parka Kopaonik i Zavoda za zaštitu prirode Srbije za podizanje privremenog montažnog objekta, ali za 150 kvadratnih metara. Međutim, napravljen mnogo veći objekat na oko 1.000 kvadratnih metara.
Mesecima već traje polemika u javnosti ko stoji iza ovog objekta i kako je moguće da ga je neko sagradio u zaštićenoj zoni kakav je Nacionalni park Kopaonik? Takođe, postavlja se i pitanje kada će biti srušen, jer to nalaže zakon.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je 2. aprila ove godine rekla da je izdat nalog za rušenje ovog nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu.
"Uopšte mi nije važno ko stoji iza tog objekta, zakon je isti za sve i Ministarstvo građevine je izdalo rešenje o rušenju tog objekta. To je zaključak - da je Ministarstvo građevine uradilo sve što je u njihovoj moći da izda nalog za rušenje tog objekta," rekla je tada premijerka.
Prethodno je (9. marta) tadašnja ministarka za građevinarstvo Zorana Mihajlović (sada ministarka saobraćaja) istakla da je taj objekat potpuno nezakonit.
Republička inspekcija je izdala rešenje o rušenju tog objekta, ali on tamo i dalje stoji.
"Što se tiče Ministarstva građevine to rešenje je negde početkom marta uručeno strankama ili kome je već trebalo. Sada postoji još neka zakonska procedura koja mora da prođe. Svakako, taj objekat ne može biti ozakonjen jer se nalazi u najvišem stepenu Nacionalnog parka i tačno se zna šta može, a šta ne može da se gradi u nacionalnim parkovima", rekla je novinarima 9. marta Zorana Mihajlović, dodajući da je taj objekat "napravljen bez građevinske dozvole" i da "neće biti ozakonjen".
U međuvremenu, pojedini mediji plasirali su informaciju da je rušenje spornog objekta trebalo da bude 7. avgusta, a konačnu odluku o rušenju donela je 12. jula ove godine Republička građevinska inspekcija.
Prema ranijoj izjavi Zorane Mihajlović, objekat na Pančićevom vrhu nije jedini, te da se Srbija sa nelagalno izgrađenim objektima suočavala i na Tari, Kopaoniku, Zlataru.
Balkanska istraživačka mreža (BIRN) je u oktobru prošle godine pisala o objektu koji se podiže na Pančićevom vrhu na Kopaoniku u suprotnosti sa uslovima koje je izdao Republički zavod za zaštitu prirode, a inspekcija je tada naložila rušenje pošto je BIRN zatražio dokumentaciju od Ministarstva građevinarstva.
Partizan preživeo dramu za prvo mesto u ABA ligi: Megini klinci 45 mučili crno-bele!
"Spasao sam Partizan, pomogao mu da bude prvak Evrope": Nebojša Čović poručio crno-belima da ga pozovu
Ovako izgleda tabela na polovini sezone: Tri tima na vrhu ABA lige, sve će odlučiti dva derbija u aprilu!
Zvezda produžila ugovor sa Sferopulosom: Grk ostaje u Beogradu, poznato i do kada!
Crvena zvezda zvanično produžila ugovor sa Janisom Sferopulosom: Oglasio se klub, javio se Željko Drčelić!