• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraj za divlju gradnju?

Izvor Tanjug

U Građevinskoj komori se nadaju da je kraj divlje gradnje pošto Skupština Srbije počinje raspravu o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji i Zakona o ozakonjenju objekata...

  Divlja gradnja - Izmene zakona za lakše rušenje bespravnih objekata Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ilustracija
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ministarstvo građevine je najavilo da će izmene Zakona o ozakonjenju objekata i Zakona o planiranju i izgradnji pružiti državi, građevinskim inspektorima i lokalnoj samoupravi nove mogućnosti za efikasniju borbu protiv neodgovornih i bahatih investitora, koji grade bez dozvole i pokušavaju da zarade kršeći zakone.

Prijavio divlju gradnju, pa napadnut?!

Izmenama zakona opštinski i gradski građevinski inspektori će dobiti mnogo veća prava, ali i veće obaveze koje treba da dovedu do toga da se stane na put gradnji nelegalnih objekata, kažu u tom ministarstvu.

Prema novim odredbama Zakona o ozakonjenju i vlasnik parcele na kojoj je izgrađen bespravni objekat biće odgovoran za nelegalnu gradnju.

Svi objekti u Srbiji koji nisu legalizovani jer ne ispunjavaju uslove propisane zakonom moći će da se ruše odmah nakon drugostepene odluke (posle odluke o žalbi) odnosno na osnovu konačnosti spora, a neće više morati da se čeka ishod eventualnog upravnog spora, predviđa Predlog izmena i dopuna Zakona o ozakonjenju.

Zaustavljena divlja gradnja u centru Beograda

Jedna od najvažnijih novina biće i obaveza da se podnese poreska prijava za porez na imovinu pre dobijanja rešenja o ozakonjenju što bi trebalo da utiče na povećanje broja onih koji plaćaju porez na imovinu.

Prema evidenciji Sekretarijata za javni prihod grada Beograda, samo oko pet odsto ozakonjenih objekata u glavnom gradu plaća porez na imovinu.

DVA MILIONA NELEGALNO IZGRAĐENIH OBJEKATA

U Srbiji trenutno postoji oko dva miliona nelegalno izgrađenih objekata, a državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović kazala je da su sve službe angažovane u procesu legalizacije obavezne da u narednih šest meseci dostave u katastar podatke o objektima koji su u postupku.

Damnjanović je kazala da ranije građeni nelegalni objekti nisu rušeni, jer nije bilo moguće rušiti objekte na javnim površinama, na močvarnom zemljištu, kao i u zaštitnoj zoni kulturnih i prirodnih spomenika.

Kako je kazala za TV Prva, na osnovu popisa koji je izvršen na osnovu Zakona o ozakonjenju, došlo se do baze podataka od milion i 700 hiljada nelegalno izgrađenih objekata, što sa ranije podnetim zahtevima čini ukupno oko dva miliona nezakonito izgrađenih objekata.

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Гаги

Гради се вез дозволе, купује се за кеш (у преводу прање пара) А онда опет после изнајмљују без уговора. Кад би се кренуло у рушење, дигла би се и кука и мотика, и бранили би се јадни инвеститори и њихови купци. Обичан човек обија шалтере банака, не би ли се домогао неког квадрата, наравно под хипотеком.

Konjarnik

Zlo i naopako šta se radi. Šta se dešava sa našim nesretnim narodom, zašto se ne buni protiv ovih naprednjaka...

OOooOo

Bas da vidim da sruše objakt nekom krimosu, čako je srusiti straćaru dedi u Kaluđerici, srušite vi pola Vračara, Dedinja, Senjaka gde god nema table i reš o građ dozvoli.

special image