• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rat protiv ćirilice": Gde smo danas?

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić

Ćirilica je uvek smetala okupatorima. Tako je bilo u Prvom i Drugom svetskom ratu, ali i pre toga. Gde se ćirilica nalazi danas i kakav je njen položaj, objašnjava dr Aleksandar Milanović, profesor Filološkog fakulteta.

 Ćirilica srpsko pismo - Rat protiv ćirilice Izvor: MONDO, Lana Stošić
Izvor: MONDO, Lana Stošić

  Još od vremena Marije Terezije zabranjuju cirilicu – u školama, štamparijama, privatnim životima, knjigama…

"Kada je došlo vreme (cara) Josifa II oslabili su verski pritisci, ali je ostala zabrana cirilice. To je 18. vek. U 19. veku cirilica opstaje ali se strah od nametanja latinice usadio u srpsku državu. Pocetkom 19. veka vec postoji strah od ideje da ce latinica potisnuti cirilicu", rekao je profesor Milanovic sa Katedre za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu na predavanju "Rat protiv cirilice" u Institutu za strane jezike - Kuca od reci.

Crkvena cirilica, kaže, silom je tada potiskivana na racun vatikanske latinice.

Podrška iz SANU: Cirilica konacno kao po Ustavu

Kao jedan od primera okupatorskog napada na cirilicu Milanovic je naveo i 1878. godinu, austro-ugarsku okupaciju Bosne i Hercegovine. "Prvi postupak Austrije po ulasku u BiH bio je – zabraniti cirilicu. Okupatori dolaze i prvo što urade zabrane cirilicu", istakao je profesor.

Citirao je književnika Matiju Beckovica: "Svaki okupator je prvo zabranjivao cirilicu. I da nema nikakvog drugog razloga da je sacuvamo, taj bi bio dovoljan. Ako ne znamo zašto je cirilica zabranjivana, možemo da ih pitamo…"

A zašto prvo zabrane cirilicu?

Izvor: MONDO, Lana Stošić

"Krajem 19. veka i pocetkom 20. veka cirilica nailazi na novu krizu koja se namece sa strane. (Književnik i kriticar) Jovan Skerlic je održao predavanje gde se zalaže da Srbi ucine isto što i Hrvati – da pocnu da pišu iskljucivo latinicu i ekavicu. Hrvati podržavaju ovu ideju. Šta Hrvati gube tom idejom? Gube ijekavicu, ali, koliko je uopšte Hrvata ijekavaca? Oni ne gube previše i nije to neka posebna žrtva. Srbi, medutim, gube cirilicu, nacionalno i maticno pismo, napuštaju kljucni identitetski faktor u kulturi", kaže Milanovic.

Država forsira cirilicu, kazne do 1.000.000 dinara

"Stiže Prvi svetski rat i vec 1914. godine u Hrvatskoj se zabranjuje cirilica, 1915. godine okupatori ulaze u Beograd i zabranjuju cirilicu. Zašto prvo zabranjuju cirilicu?", upitao je profesor i nakon toga citirao Luku Lazarevica: "Srpska knjiga je okupatorima bila opasna kao i srpsko oružje".

Cirilica je doživljavana kao bojno sredstvo srpskog naroda, dodao je i istakao da su po ulasku okupatora u Beograd zatvorene knjižare, odnete knjige na cirilici, a isto tako su ih i zabranjivali, zatvorene su sve štamparije i otvorena je jedna njihova gde su se na latinici štampale "Beogradske novine".

Okupatori su lupali ploce na zgradama - ko je imao cirilcni natpis na kuci morao je da ga uništi.

"Cirilica nije bila dozvoljena ni u najprivatnijim slucajevima, posmrtne liste (umrlice) štampane su latinicom – rec je o periodu 1915. do 1918. godine", objašnjava Milanovic.

???????a na Internetu - da li je koristite?

Cirilica se polako vraca, ali su po prvi put u paketu pojavljuje i latinica. "Nova kraljevska vlast uvodi latinicu. Sada možemo slaviti 100 godina latinice medu Srbima... Dolazi nova okupacija 1941. godine. I šta je bio njihov prvi zadatak – cirilica zabranjena svuda. Došla je i 1945. godina i vec smo se navikli na latinicu".

DA LI JE CIRILICA DANAS UGROŽENA?

Milanovic se osvrnuo na one koji kritikuju ideju da "cirilica danas nije ugrožena zato što se uci u školi".

"Pa, ucila se i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i da li je tu i danas imate? Da li je bilo dovoljno to - ucili smo je u školi", upitao je Milanovic.

Medu "strategijama protiv cirilice" profesor je u prepunoj sali u Institutu za strane jezike naveo nekoliko primera medu kojima su laži, cenzura u medijima, manipulacije (cenzure komentara na portalima)...

Takode posebno je istakao "strategije": "Postoje veci problemi od cirilice" i "Zašto baš sada štitite cirilicu".

"Pa kada da je štitimo?", upitao je profesor.

On kaže da se u Bugarskoj oni koji podržavaju cirilicu nazivaju "ruski botov"i, a u Hrvatskoj i BiH "srpski botovi".

"Da li u Pošti Srbije možete da pošaljete telegram na cirilici? Ne možete. 'Hristos Vaskrse' morate da napišete na latinici. Da li je to rat ili nije rat?", upitao je Milanovic.

Pitanje cirilice je prvorazredno identitesko pitanje, to je pitanje identiteta, istakao je profesor.

Šta vi mislite, da li je cirilica ugrožena?

Komentari 80

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Драгољуб Збиљић

Ћирилица није угрожена. Тачније, она је 90 одсто окуприраан, замењена, затртау Србији хрватском гајицом. Потраје ли њено овакво понижавање и замењиавње противно народној вољи исказаној у Члану 10. Устава Србије, она ће за 20 до 30 годиан остати у Србији једва у последњим траговима. Кључни кривци за то су лингвисти у институцијама лингвистике и политуичари у институцијаам државе. Процес убијања ћирилице планским замењиавњем њеним латиницом датира из 11. века, а бнајвеће успехе у убијању српске ћирилице постигли су окупатори Срба и Србије у 20. веку, а нарочит успех у томе постигли су комунисти од 1954. до 1970 године у Југославији. После тога је само настављена убрзана антићириличка борба која траје и данас у Србији противно одлуци српскога народа на референдуму за последњи Устав Србије (2006)..

latinica

a sto pisati cirilicom kad mozemo da pisemo latinicom koju svi razumeju, stavise latinica treba da bude jedino pismo kojim pisemo, nepotrebno je uciti pismo koje necemo ni koristiti u buducnosti

Топић

Ћ И Р И Л И Ц А......тј. С Р Б И Ц А 🇷🇸 ПИСМО КОЈЕ ПОТИЧЕ ИЗ ВИНЧАНСКОГ ПИСМА, СТАРО 8.000 ГОДИНА. 🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸

special image