• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počelo lobiranje za izbor novog patrijarha

Mesec dana uoči zasedanja Sabora SPC, lansirane su spekulacije o navodnoj "kovertiranoj" ostavci Njegove svetosti

Redovno jesenje zasedanje Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, umesto kao ranijih godina u oktobru, počeće 11. novembra.

Iako je do okupljanja arhijereja iz zemlje i rasejanja na crkvenoj skupštini ostalo nešto manje od mesec dana, već su počele spekulacije o "kovertiranoj" ostavci patrijarha Pavla, piše "Politika".

Ali, kako se saznaje, niko od najbližih patrijarhovih saradnika ne zna za navodno postojanje dokumenta sa patrijarhovim potpisom u kojem Njegova svetost traži povlačenje sa svetosavskog trona, čime bi se otvorio put za izbor novog poglavara SPC.

"Ukoliko bi takav zahtev i postojao, mnogi episkopi ne bi poverovali u njegovu autentičnost, zato što je u prošlosti bilo slučajeva da je patrijarhov pečat s potpisom korišćen mimo njegovog znanja", kaže jedan izvor blizak Patrijaršiji.

Dnevnik "Blic" piše da u Patrijaršiji nazivaju "gnusnim lažima" navode da bi na zasedanju Sabora moglo da se govori o izboru novog patrijarha.

Nevidljiva borba za patrijaršijski tron traje već nekoliko godina i pojedini crkveni krugovi uoči svakog sabora namerno lansiraju po medijima razne spekulacije o patrijarhovom povlačenju kojima pokušavaju da opipaju puls javnosti.

Zbog njegove popularnosti među vernicima i građanima, mnogi se plaše da bi "penzionisanje" patrijarha izazvalo oštre reakcije.

Ostaje zabeleženo da je sam patrijarh, kada su episkopi potezali pitanje njegovog povlačenja, poručio: "Ostavku podnosim samo Bogu."

Sigurno je da će vreme do sabora pojedini episkopi iskoristiti za pojačano lobiranje kako bi se došlo do većine koja smatra da je crkvi, ipak, neophodan novi poglavar.

Da li će novembarsko okupljanje vladika biti prekretnica i da li će se tada, drugi put zaredom, ići na izbor novog crkvenog poglavara i pored živog patrijarha, niko sa sigurnošću ne može da prognozira.

Ali, kako se nezvanično saznaje, ne žuri se samo pojedinim crkvenim krugovima da izaberu "prvog među jednakima", već i pojedinim krugovima u vladajućoj koaliciji.

Signal koji crkvi vlast šalje preko svojih emisara jeste da bi oni voleli da patrijarha Pavla zameni neko od reformatora, po mogućstvu mlađi arhijerej koji je neko vreme proveo na Zapadu.

"Politika" je u avgustu, povodom sukoba episkopa Artemija i njegovog vikara vladike Teodosija, pisala da su se iz vrha države interesovali kakve su šanse episkopa australijsko-novozelandskog Irineja da bude izabran za novog poglavara SPC.

Jedini je problem što on još ne ispunjava formalne uslove da bude kandidat. Nema pet godina arhijerejske službe.

Po crkvenim kanonima, funkcija patrijarha je doživotna i dok se ne uprazni patrijaršijski presto ne može se birati novi poglavar.

Jedan od najvećih protivnika izbora Pavlovog naslednika za njegovog života jeste episkop šabački Lavrentije, koji je nekoliko puta javno poručio da ne treba ponavljati grešku kao u slučaju patrijarha Germana.

Kako se saznaje, i mnogi drugi stariji episkopi se protive tome da presedan postane praksa, a među njima i episkop niški Irinej i banjalučki Jefrem.

Prihvatanje takvog principa otvara put tome da saborska većina može, kad god je nezadovoljna radom poglavara, da zatraži njegovu smenu ili povlačenje čime se narušavaju stabilnost i ustrojstvo crkve.

Vojnomedicinska akademija, na kojoj se patrijarh leči od 13. novembra prošle godine, izgleda da ne želi da ponovi grešku kao u slučaju patrijarha Germana.

Iako konzilijum lekara redovno obaveštava Sveti sinod o patrijarhovom zdravstvenom stanju, izbegava da se izjasni o njegovoj radnoj sposobnosti.

"Blic" navodi da grupa episkopa SPC nastoji da do zasedanja Sabora dođe do nalaza lekara o radnoj nesposobnosti patrijarha, ali da je to "još jednom odbijeno" u VMA.

Po Zakonu o zaštiti pacijenata, veštačenje da li je neko lice radno sposobno ne može da se obavi bez pristanka pacijenta. A postupak takvog veštačenja je dugotrajan i neizvestan.

Iako je patrijarh upravljanje SPC-om prepustio najstarijem arhijereju u Svetom sinodu, mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju, on i dalje ostaje glava crkve.

To se najbolje videlo na prošlom majskom saboru koji bez prisustva patrijarha nije mogao da donese nijednu crkveno-zakonodavnu odluku, već samo da raspravlja o tekućim pitanjima.

Ovakva situacija može da oteža rad najviše crkveno-zakonodavne vlasti što može biti jedan od argumenata onima koji smatraju da je neophodno ići na izbor novog patrijarha.

Agenciji Beta izvor iz SPC je rekao da bi na Saboru moglo da se raspravlja i o izmeni Ustava crkve, kako bi se omogućilo i da patrijarh podnese ostavku.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image