Ovo je treće odlaganje roka za početak isplate obveznica, a u Agenciji za restituciju kažu da se pomeraju ranije utvrđeni rokovi za obeštećenje za oduzetu imovinu kako u pogledu isplate dospelosti obveznica, tako i u pogledu akontacije.
To je predviđeno izmenama Zakona o vraćanju oduzete imovine, koje su na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije koja je danas počela.
Objašnjavaju da se rokovi pomeraju zbog obimnog posla i teškoća u prikupljanju svih potrebnih dokaza.
"Rokovi se pomeraju za tri godine, tako da umesto 15. decembra 2018. godine, 15. decmbar 2021. godine je datum kada bi po zakonu koji je predložen trebalo da počne ispata obeštećenja putem državnih obveznica", rekla je za Tanjug Marija Krstić iz Agencije za restituciju.
Navela je da će isplata akontacije, koja iznosi 10 odsto utvrđenog iznosa za obeštećenje, pomera na 31. mart 2020. godine.
MREŽA ZA RESTITUCIJU: NEĆE NI TADA BITI PARA
Predsednik Mreže za restituciju Mile Antić rekao je danas da je novo odlaganje bilo i očekivano jer "novca nema kao što ga neće biti ni za tri godine" za kada je pomerena isplata.
"Iznenadila me je samo činjenica da se sada menja taj Zakon besmislenom odredbom o odlaganju kada novca nema ni sada, a neće ga biti ni u budućnosti, pa verujem da su tom izmenom hteli da skrenu pažnju sa izmene Zakona o javnoj svojini kojim se predviđa da korisnici državne imovine ne moraju čak ni formalno da prijavljuju imovinu koju koriste Republičkoj direkciji za imovinu", rekao je Antić i dodao da je to "pljačka".
On je rekao da nema potrebe uvećavati javni dug novčanom isplatom obeštećenja za koje je država predvidela dve milijarde evra, a Agencija za restituciju procenila da oduzeta imovina vredi 13,6 milijardi evra.
Istakao je da ima dosta imovine koja se može vratiti umesto novca i da je za izmenu Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju nadležno Ministarstvo pravde, a ne finansija.
"Neko je predlog izmene tog zakona poturio Vladi Srbije, a znamo da to nije Uprava za javni dug u tom ministarstvu", rekao je Antić.
DRŽAVA PREDVIDELA DA PLATI TEK SEDMI DEO
Ukupna iznos koji je država odredila za obeštećenje starih vlasnika je ukupno dve milijarde evra, a Krstić je objasnila da se obeštećenje ostvaruje u dva vida, jedan je akontacija, a drugi obveznice.
"Opšti rok dospelosti obveznica koje se isplaćuju na jednake godišnje rate je 12 godina. Međutim, posebni su rokovi dospelosti za lica starija od 70 godina i iznose pet godina i za lica starija od 65 godina tu je rok 10 godina", kaže Krstić.
Upitana kada bi onda mogao da bude završen proces restitucije, Krstić je rekla da taj postupak podrazumeva da svi zahtevi budu pravnosnažno rešeni.
"Građani moraju imati u vidu da je to postupka u kome učestvuje više stranaka. Pored podnosioca zahteva, učestvuje Državno pravobranilaštvo, pravobranilaštvo grada , odnosno jedinice lokalne samouprave i da svima njima treba obezbediti da na zakonit način učestvuju u postupku", kaže Krstić.
To, dodaje, znači, i ulaganje pravnog leka, žalbe, kao i donošenje drugostepene odluke protiv kojeg građani dalje imaju pravo podnošenja tužbe.
"Drugo, procena oduzete imovine otežana je zbog nedostatka arhivske građe i dokaza o površini objekata, odnosno kuća, poslovnog prostora, stanova koji su u odnosu na vreme kada se to dešavalo pre 60 i 70 godina porušeni. To je, takođe, jedan od razloga što postupak restitucije ne može da se spovede u tako kratkom roku u kojem građani to očekuju", kaže Krstić.
Partizan u ABA mora da dobije pojačanje: Željko mu našao ulogu, da ne bude prvi precrtan!
"Bilo je čudnih odluka...": Drčelić se oglasio nakon poraza Zvezde u Evroligi!
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
Smeštaj već od 1.200 dinara! Ova planina u Srbiji je pravi raj na zemlji, a idealna je za vikend odmor