• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi četvrti po starosti u svetu

Srbija je četvrta zemlja u svetu po broju stanovnika starijih od 65 godina, a prosečna starost njenih građana je 41,3 godine. Muškarci u Srbiji prosečno žive 71, a žene 76 godina, rečeno na skupu "Starenje Srbije - izazov 21. veka".

Srbija je četvrta zemlja u svetu po broju stanovnika starijih od 65 godina, a prosečna starost njenih građana je 41,3 godine, navedeno je na skupu "Starenje Srbije - izazov 21. veka".

Muškarci u Srbiji prosečno žive 71, a žene 76 godina, rečeno je na skupu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) koji su organizovali Udruženje gerontologa i gerijatara Srbije, Gerijatrijska selekcija Srpskog lekarskog društva, Kliničko-bolnički centar Zvezdara i ta ustanova.

Potpredsednik SANU Ljubiša Rakić je kazao da u Srbiji živi približno isti broj mladih i starih ljudi, odnosno da mlađu populaciju čini 19,7 stanovništva, a starije od 65 godina 17,24.

Prema rečima Rakića, do 2025. godine će za 11 procenata biti veći broj starijih ljudi u u svetu, a u budućnosti se očekuje da 23 odsto ukupne populacije budu stari ljudi.

Prema projekcijama Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji će 2017. godine živeti 1,8 miliona starijih od 65 godina i oni će činiti 25,9 odsto populacije.

Srbija će, prema tim projekcijama, 2032. godine imati 6.850.000 stanovnika, a od toga će 27,2 odsto biti stariji od 65. Mlađih od 19 godina biće 20,7 odsto.

Akademik Vladeta Jerotić istakao je da je psihološko-spiritualna dimenzija najvažnija u procesu starenja, jer ona utiče i na fiziološko-biološke aspekte tog procesa.

"Spiritualnost najpre predstavlja otvorenost čoveka u životu u odnosu na razna pitanja, kao i na druge ljude", kazao je akademik.

Jerotić je istakao da je starenje često praćeno depresijom, ponovljenom ili onom koja se prvi put dešava, kao i da je ta depresija uvek praćena osećanjima straha i krivice.

Prema njegovim rečima, starosna depresija se često završi suicidom.

On je naveo rezultate istraživanja Marionele Obrenović predstavljenog na šestom gerontološkom kongresu 2002. godine, o seksualnoj aktivnosti u starosti koji su pokazali da ona u 86 odsto slučajeva i dalje postoji.

"Potreba za nežnošću i toplinom se dugo zadržava, a muškarci ukoliko su mentalno očuvani duže ispoljavaju seksualno interesovanje", kazao je Jerotić.

Sekretarka odeljenja medicinskih nauka SANU Slobodanka Šušić je podsetila da je 2008. godina označena kao godina starih.

Ovaj skup u SANU održan je pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image