Kakva je trenutna situacija sa slobodom medija i bezbednosti novinara u Srbiji i zemljama regiona raspravljalo se na konferenciji za novinare tokom koje je predstavljeno istraživanje u okviru regionalnog projekta "Regionalna platforma za zagovaranje medijskih sloboda i bezbednosti novinara na Zapadnom Balkanu".
Šef Misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio kazao je da je bezbednost novinara preduslov za slobodu medija, a sloboda medija znači slobodno društvo i odgovornu vladavinu.
"Potrebne su mere - političari, državni zvaničnici ne smeju da zastrašuju novinare i moraju stalno da osuđuju nasilje. To je pre svega bitno da bi ojačala demokratija. Kada je reč o slobodi medija u Srbiji postoji napredak, ali je potrebno još mnogo toga uraditi da bismo obezbedili slobodno novinarstvo i sadržaj koji omogućava demokratsku debatu", ocenio je Oricio.
On je kazao da je upravo Nacrt medijske strategije jedna od prilika za Srbiju. "Činićemo sve da ovaj proces postane nepovratan. To zaslužuju i Srbija i region", istakao je šef OEBS-a u Srbiji.
"DRŽAVA ČVRSTO PODRŽAVA SLOBODU MEDIJA"
Državni sekretar u Ministarstvu kulutre i informisanja zadužen za medije Aleksandar Gajović kaže da država čvrsto podržava principe i standarde slobodnih medija.
"Ustav Srbije i medijski zakoni afirmišu medijsko izveštavanje od javnog značaja i to bez ikakvih ograda", kazao je Gajović i istakao da Srbija pridaje veliku važnost zaštiti novinara i najoštrije osuđuje napad na novinare.
Gajović je komentarisao i rad Komisije za ubistva novinara i ocenio da je njihovo delanje veoma temeljno i mukotrpno. "Mišljenja sam da treba biti strpljiv, a rezultati će doći naknadno, s verom u istinu. Istinski kvalitet demokratije može se meriti bezbednošću i sigurnošću novinara", kazao je Gajović.
On je rekao da je Srbija u ciklusu promena i da će se u narednom periodu osetiti blagodet kada je reč o slobodi medija u Srbiji.
Upitan da prokomentariše napad na novinara portala Žig Info Milana Jovanovića, Gajović je rekao da država osuđuje svaki napad na medije, pa tako i ovaj.
"Mi smo se oglasili i protiv smo svake vrste sile, bez obzira da li je reč o novinaru ili nekom drugom, prošao je period kada smo razgovarali pesnicama", rekao je Gajović.
Na pitanje da li je Ministarstvo kulture i informisanja planiralo da pomogne novinaru čija je kuća u Vrčinu spaljena u napadu, Gajović je rekao da u tom pravcu nisu razmišljali, ali da će se time pozabaviti u narednom periodu.
"Ministarstvo kulture prati tok prijave svakog ataka. Uvek zahtevamo istragu da vidimo šta se desilo, dogodilo. U ovom trenutku moramo imati poverenje u zakon, policiju, pravosuđe, koji rade konkretno. Voleo bih da vidim ishod svakog napada zato što govoru pesnica nema mesta", istakao je Gajović.
I Oricio je prokomentarisao napad na novinara Milana Jovanovića i istakao da Srbija na ovom slučaju može da testira trend - u kom pravcu ide sloboda medija u Srbiji.
"Paljenje kuće novinara je apsolutno slučaj za uzbunu. I bilo je osuda. Napad na novinare je napad na društvo. Ovo je slučaj koji može da posluži Srbiji da vidi na koju stranu želi da krene. Važni su građani Srbije i poruka koja se njima šalje. Važno je da se pokrenu svi mehanizmi da se taj slučaj reši do kraja i pokaže gde Srbija želi da bude i gde se nalazi na tom putu", istakao je Oricio.
Pravna savetnica NUNS-a Marija Vukasović koja je radila na istraživanju o slobodi medija u zemljama Zapadnog Balkana koje je danas predstavljeno, ocenila je da je sloboda medija u Srbiji na niskom nivou, kao i da postoji kontuirani pad u poslednjih nekoliko godina, a posebno je teška situacija na lokalnom nivo.
"I ove, 2018. godine, sloboda medija je na niskom nivou", ocenila je Vukasović i dodala da se i u izveštaju Evropske komisije za 2018. navodi da u Srbiji nema napretka slobodi izražavanja, kao i da su Reporteri bez granica objavili da je Srbija pala za 10 mesta i sada se nalazi na 76. mestu od ukupno 180 zemalja.
I Freedom house je zabeležio pad demokratije u Srbiji, a pogoršanje je zabeleženo i u oblasti slobode medija tj. nezavisnosti medija, dodala je Vukasović.
Ona je kritikovala i Regulatorno telo za elektronske medije (REM) navodeći ga kao jedan od najvećih problema u medijskoj sferi Srbije.
"REM ne koristi u dovoljnoj meri svoja zakonom propisana ovlašćenja. U 2017. godini izrekao je tri mere, dve opomene i jednu meru upozorenja, a u prvih osam meseci ove godine izrekao pet mera, tri opomene i dve mere upozorenja", kazala je Vukasović i dodala da REM nije dovoljno transparentan, kao i da radi u "okrnjenom sastavu".
I zamenik predsednika Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić ocenio je da je položaj novinara u Srbiji loš i da je sloboda medija na niskom nivou.
On je izneo najvažnije ciljeve koje će pomoći većoj slobodi medija u Srbiji, među kojima su, između ostalog, saradnja s institucijama - da vlast ne podstiče nasilje nad novinarima, finansiranje medija koje mora da bude javno i transparento i da se smanji politički uticaj.
"Nadamo se da će naša profesija doživeti bolje dane. Ovaj posao je značajan, imamo misiju i moramo da se pridržavamo kodeksa novinara", kazao je Bodrožić.
U Srbiji je od septembra 2017. do kraja avgusta 2018. zabeleženo 28 verbalnih i fizičkih napada na novinare, a u prvih osam meseci ove godine registrovana su i 34 slučaja pritiska.
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!