• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastavak velike afere u Japanu

Japanska berza okonačala je u petak poslovanja akcijama na nivou od blizu 15.700 jena, otprilike isto koliko i dan ranije, što predstavlja znak oporavka od naglog pada vrednosti akcija tokom nedelje, preneo je Tanjug.

Japanska berza okonačala je u petak poslovanja akcijama na nivou od blizu 15.700 jena, otprilike isto koliko i dan ranije, što predstavlja znak oporavka od naglog pada vrednosti akcija tokom nedelje, preneo je Tanjug.

Akcije internet giganta "Lajvdor" – optuženog za prikrivanje deficita, nelegalne manipulacije u raspodeli sopstvenih i otkupu tudjih deonica- nudjene su na prodaju u obimu oko 1.000 puta većem nego što je bila potražnja, pa se očekuje i brisanje ove kompanije sa berze.

U kancelariji tužioca u Tokiju novinari su saznali da je uradjena policijska analiza oko 100.000 mejlova, pronadjenih u više od 100 kompjutera, zaplenjenih u prostorijama "Lajvdora" i stanovima njegovih menadzera. Otkrivene su izbrizane poruke iz perioda kritičnog za istragu, te će protiv više lica biti podneta i tužba za prikrivanje dokaza.

Policija na pravom tragu

Osnivač i većinski vlasnik "Lajvdora", 30- godišnji Takafumi Horie, koji u Japanu uživa veliku slavu, negirao je optužbe, ali poslednje otkriće da nedostaje deo elektronske korespondencije preduzeća ukazuje da je tokijska policija na pravom tragu.

Za istragu je, moguće, značajan trag i samoubistvo Hideaki Norigućija, menadžera brokerske firme preko koje je "Lajvdor" obavljao poslove vezane za akcije,koja se i sama našla na udaru zakona.

Takafumi Horie osnovao je firmu koja je preteča njegove imperije "Lajvdor" u 1996. po završetku fakulteta kada mu je bilo svega 24 godine. Taj podatak, pogotovo brzometan uspeh firme, te brzo bogaćenje, uticali su da on stekne nadimak "japanski Bil Gejts".

U nastojanju da ostvari brzu ekspanziju i prodre u oblast medija, a sa ciljem da otpočne biznis radio i TV prenosa preko Interneta, Horie je primenjivao taktiku iznenadnog i agresivnog otkupljivanja tudjih deonica koja je uobičajena na Zapadu, ali koja su strana japanskom kodeksu poslovanja. Time je proizveo i nemali broj neprijatelja.

Jedan od neprijatelja je Hisaši Hieda, direktor TV stanice "Fudji" koja se i sama našla na Horijevom udaru i uspela da se odbrani lane, nije krio zadovoljstvo posrtanjem "Lajvdora", te je izjavio kako je neodgovorni Horie kroz dvodnevni pad na berzi ugrozio čitavo japansko društvo u momentu delikatnom za oporavak japanske ekonomije.

Naime, početak kriminalne istrage protiv grupe"Lajvdor" koja pod svojim kišobranom drži 50 manjih preduzeća, kao i problemi u finkcionisanju kompjuterskog sistema na Tokijskoj berzi, izazvali su u utorak i sredu pometnju u kojoj je ukupna vrednost akcija pala za šest odsto, sa preko 16.000 na 15.300 jena. Najveći pad tad su zabeležile akcije informatičkih preduzeća i proizvodjača elektronike.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

boleroks

Pozajmila ili prodala?! Nazovite stvari pravim imenom!

Maki

Ne svidja mi se kako Kejti stoji nova boja kose :/ ... A haljina joj je super!

Lotthar

gospodjica Keti Peri je stvarno posebna devojka,posebne krupne oci

special image