• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konačno obnova Staklenika u Jevremovcu

Gradski sekretarijat za komunalne i stambene poslove pokrenuo je postupak javne nabavke za izvođenje radova na rekonstrukciji Staklenika u Botaničkoj bašti, čija je vrednost 95 miliona dinara, rečeno je Tanjugu u tom Sekretarijatu.

Gradski sekretarijat za komunalne i stambene poslove pokrenuo je postupak javne nabavke za izvođenje radova na rekonstrukciji Staklenika u Botaničkoj bašti, čija je vrednost 95 miliona dinara, rečeno je Tanjugu u tom sekretarijatu.

Izrada konkursne dokumentacije je u toku, a javni poziv za dostavljanje ponuda u "Službenom glasniku RS" i dnevnim novinama biće objavljen u novembru 2008. godine.

Rekonstrukcija podrazumeva komletnu zamenu Staklene bašte, uklanjanje čelične konstrukcije, staklene fasade i krova, parapeta i temelja i njihovu ponovnu izradu i ugradnju, indentičnu prvobitnom stanju.

Prema projektu planirana je i zamena vodovodnih instalacija, ugradnja termotehničkih i elektroinstalacija, kao i postavljanje automatske kontrole zalivnih, svetlosnih sigurnosnih i grejnih sistema.

Radovi bi trebalo da traju najmanje dve godine, jer na dinamiku radova pored specifične izrade konstrukcije staklenika utiče i namena objekta, napomenuli su u Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove.

Sav biljni materijal koji je u Staklenoj bašti mora biti adekvatno zaštićen tokom izvođenja radova, kako od mehaničkih uticaja, tako i od spoljnih klimatskih faktora, što znači da se radovi moraju odvijati u prolećnom, letnjem i rano jesenjem periodu godine.

Staklenik u Botaničkoj bašti urušio se još krajem juna 2005. godine, od kada pojedinačne posete, iz bezbednosnih razloga, nisu moguće, dok se grupne posete povremeno dozvoljavaju, uz pratnju vodiča i maksimalne mere bezbednosti.

Staklena bašta, u kojoj se nalazi i herbarijum sa vrstama koje je naš poznati naučnik Josif Pančić donosio i kojih više nema u prirodnim staništima, podignuta je 1892. godine na 500 kvadratnih metara i tada je bila jedna od najbogatijih u ovom delu Evrope.

Rekonstrukcija Botaničke bašte "Jevremovac" započeta je pre 17 godina. Do sada je završen toplovod kojim je ova zelena oaza u centru grada povezana na sistem daljinskog grejanja, a pre dve godine je uvedeno dekorativno osvetljenje otvorenog dela.

Uz pomoć stranih donacija, 2004. godine završen je Japanski vrt na površini od 20 ari, a 2006. godine Evropski vrt vredan 30.000 eura, koji je finansirala EFG banka.

Pre tri meseca počeli su radovi na sanaciji i restauraciji ograde Botaničke bašte, vredni 31,9 miliona dinara, koji podrazumevaju popravku svih oštećenja - pukotina i korozija, nakrivljenih i konstruktivno destabilizovanih delova ograde, a tamo gde to nije moguće obaviće se i njihova zamena.

Upravnik Botaničke bašte Petar Marin rekao je Tanjugu da radovi napreduju veoma dobro i da će, ukoliko vremenski uslovi to budu dozvoljavali, biti završeni i pre maja 2009. godine.

On je rekao da je u planu i izrada projekta za uređenje zelenih površina, koji podrazumeva obnovu hidranske mreže, klupa i rekonstrukciju svih staza i dodao da je, pored pronalažena finansijskih sredstava, najteži deo konstruisanje protivpožarne hidrantske mreže.

Botanička bašta "Jevremovac", jedinica Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, osnovana je 1874. godine odlukom Ministarstva prosvete Kraljevine Srbije, na predlog prvog upravnika - Josifa Pančića.

Kralj Milan Obrenović 1889. godine poklonio je imanje Velikoj školi u Beogradu za Botaničku baštu, ali pod uslovom da se zove "Jevremovac".

Ova zelena oaza u centru grada prostire se na površini od oko pet hektara, gde se na otvorenom prostoru nalazi više od 500 vrsta drveća i žbunja, domaćih, evropskih i egzotičnih biljaka.

(Tanjug/foto MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image