• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zakon jačeg u učionicama

U prvih šest meseci ove godine u školama je registrovano 38 teških i 211 lakih telesnih povreda, piše "Politika".

Pre nekoliko dana desetogodišnjeg L. R., učenika četvrtog razreda beogradske OŠ “France Prešern”, u dvorištu, za vreme časa fizičkog vaspitanja, na očigled drugara, udarila je učenica osmog razreda. Troje osmaka rukama je držalo L. R., koji u školi važi za kavgadžiju, da bi ga devojčica iz te grupe ošamarila. Roditelji su slučaj prijavili policijskoj stanici u naselju Vidikovac.

Međusobni sukobi i fizički nasrtaji maloletnika, kao i napadi na nastavnike i profesore sve su češća pojava u osnovnim i srednjim školama. Samo od početka ove školske godine širom Srbije zabeleženo je nekoliko incidenata, od kojih se većina završila sa teškim posledicama. Jedan u nizu ovih sve brutalnijih događaja, desio se predesetak dana u gimnaziji u Nišu, kada su dvojica momaka upala na čas i komadom betona pretukla učenika ove škole.

Beogradska “Politika” prenosi statističke podatke MUP-a Srbije, po kojima su za prvih šest meseci ove godine u porastu krivična dela koja su počinili maloletnici u osnovnim i srednjim školama. U porastu je i broj povređenih. U šestomesečnom periodu prošle godine u srpskim školama je bilo 1.525 incidenata, nasuprot 2.275 događaja u istom periodu ove godine. Od toga, u ovoj godini zabeleženo je 827 krivičnih dela, za razliku od istog perioda prošle godine kada ih je bilo 599.

Dejan Stevanović, policijski službenik u Odseku za prevenciju i suzbijanje maloletničke delinkvencije Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije, kaže za “Politiku” da među maloletnicima kao da počinje da važi nepisano pravilo da “ko je jači taj dominira”: “Primetno je da je nasilje među mladima postalo vid komunikacije. U prvih šest meseci ove godine registrovan je jedan smrtni slučaj kao posledica nasilja, 38 teških i 211 lakih telesnih povreda, što predstavlja porast broja povređenih osoba u odnosu na isti period prošle godine.”

Za osnovne škole karakteristične su tuče sa dva, ali i sa tri i više učesnika, dok su u srednjim školama nažalost učestaliji ekstremniji vidovi nasilja. Razlozi nasilničkih sukoba među maloletnicima su različiti, od onih banalnih da “pokažu ko je gazda”, pa do svađa u vezi sa mobilnim telefonima i devojkama.

“Prilikom izvršenja krivičnih dela sa elementima nasilja, mladi ne prezaju od korišćenja bilo kog oruđa koje im može pomoći. Sreća je pa u velikoj meri ne koriste oružje, jer bi u tom slučaju bilo mnogo težih posledica. Korišćenje oružja koje je postojala u poslednjih 15 godina kao da je malo u opadanju. Ali zato maloletnici sve više upotrebljavaju kamenje, bejzbolke, i druge predmete”, kaže Stevanović.

U ukupnom broju krivičnih dela koja su počinili maloletnici u školama, kako kaže Stevanović, preovlađuje krivično delo otuđenja i oštećenja tuđe stvari, od čega je najčešće kamenovanje prozora na zgradama škola ili ispisivanje grafita. Sledeće po učestalosti su krađe i teške krađe, kao i posledice nasilja kao što su teške i lake telesne povrede i smrtne posledice. Najveći broj krivičnih dela izvršen je u beogradskim školama - oko 17 odsto, zatim u novosadskim školama - oko 10 odsto i u školama u Kragujevcu - 9,2 odsto. Zanimljivo je da je u odnosu na broj škola i učenika malo krivičnih dela evidentirano na području Niša, gde je u 117 škola zabeleženo 15 krivičnih dela. Zatim u Vranju gde je u 66 škola evidentirano devet krivičnih dela, u Zaječaru u 99 škola 17, i u Smederevu u 72 škole zabeleženo je četiri krivična dela - naglašava Stevanović.

Prema njegovim rečima, donekle zabrinjava situacija u školama u Subotici, Valjevu, Požarevcu, Kraljevu i Prokuplju, u kojima je u odnosu na broj škola i učenika zabeleženo više krivičnih dela. Tako je u Subotici u 43 škole evidentirano 42 krivična dela, u Valjevu u 36 škola zabeleženo je 26, u Prokuplju u 17 škola evidentirano je 15, u Požarevcu je u 47 škola zabeleženo 34, i u kraljevačkih 45 škola je evidentirano 38 krivičnih dela.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image