Miškoviću se sudi za pomaganje prikrivanja poreza po odbitku od kapitalnog dobitka iz poslovanja putarskih preduzeća, u vrednosti oko 320,3 miliona dinara.

U završnoj reči na suđenju u Specijalnom sudu, Miškovićev advokat Zdenko Tomanović ocenio je da će presuda pokazati meru nezavisnosti pravosuđa, te da je danas sudijama potrebna hrabrost da primene zakon.

To bi, kako smatra, u ovom slučaju bilo donošenje oslobadajuće presude.

Miškovićev branilac je naveo i da je ovim suđenjem politička elita, kako je rekao, htela da pokaže da se bore protiv korupcije, iako je u ovom slučaju nema.

Početkom decembra zamenik tužioca za organizovani kriminal predložio je u završnoj reči sudu da Miškovića, osudi na kaznu od pet godina zatvora i osam miliona dinara zbog pomaganja u utaji poreza sinu Marku.

Za Marka Miškovića tužilaštvo je zbog utaje poreza predložilo kaznu od četiri godine zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara.

Tužilaštvo traži pet godina zatvora za Miškovića

Za vlasnika Nibens grupe Mila Đuraškovića preložilo jedinstvenu kaznu od 10 godina zatvora i novčanu kaznu od 10 miliona dinara zbog utaje poreza, ali i zbog oštećenja Fabrike maziva (FAM) iz Kruševca.

Za Živojina Petrovića i Jadranku Bardić predložene su kazne od po dve godine zatvora zbog pomaganja Marku Miškoviću u utaji poreza.

Kada svi optuženi i njihovi branioci završe izlaganje završnih reči, sud će zakazati izricanje druge po redu prvostepene presude, pošto je prvu ukinuo po žalbama Apelacioni sud i naložio da se suđenje ponovi u delu u kojem su Miškovići optuženi za utaju poreza.

U ovom procesu ponovo se sudilo se i vlasniku Nibens grupe Milu Đuraškoviću takođe zbog utaje poreza, kao i zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio kruševački FAM (fabrika maziva).

Đurašković je prvooptuženi u ovom procesu, a posle slede njegovi saradnici, dok su Miškovići navedeni u optužnici nakon njih.

Suđenje im je ponavljeno po nalogu Apelacionog suda u Beogradu, koji je u septembru 2017. godine ukinuo prvostepenu presudu kojom su Miškovići i Đurašković bili osuđeni za poresku utaju i naložio da im se suđenje ponovi za to delo, a Đuraškoviću i njegovim saradnicima i za zloupotrebe sa kruševačkom Fabrikom maziva (FAM).

Miškovići i Đurašković kao i još četiri okrivljena su zbog nedostatka dokaza odlukom Apelacionog suda pravosnažno su oslobođeni optužbi za zloupotrebe sa putarskim preduzećima, zbog čega su bili prvobitno uhapšeni u decembru 2012.

Miroslavu Miškoviću se ponovo sudilo za krivično delo utaja poreza izvršena pomaganjem, odnosno jer je prema navodima optužnice, pomogao sinu Marku u utaji porez po odbitku od kapitalnog dobitka iz poslovanja putarskih preduzeća.

Marko Mišković i Milo Đurašković se terete za utaju poreza po odbitku za koje je zaprećena kazna od 1 do 10 godina zatvora, a ista kazna je zaprećena i za pomagače.

Mišković: To nema nigde, možda u Severnoj Koreji

Đurašković se tereti i za zloupotrebu položaja odgovornog lica zbog oštećenja FAM-a, a za isto delo su optuženi su i njegovi saradnici Dejan Jeftić, Risto Ristić, Boro Jelić, Branislav Jovanović, Ljiljana Kostić i Srđan Filipović.

Protiv Miškovića, Đuraškovića, kao i još osam optuženih, krivični postupak je pokrenut krajem 2012. godine zbog sumnje da su oštetili putarska preduzeća za više miliona evra.

Tada su bili uhapšeni i posle višemesečnog boravka u pritvoru pušteni su da se brane sa slobode, pošto su položili višemilionska jemstva u evrima, a pasoši su im i dalje u sudskom depozitu i ne mogu da napuste boravište bez odobrenja suda.

Odlukom Apelacionog suda, "pala je" optužnica tužilaštva za organizovani kriminal koja ih je teretila da su finansijskim transakcijama izvlačili novac iz putarskih preduzeća i tako doveli do njihove propasti, odnosno da su ih u periodu od 2005. do 2010. godine oštetili za 16,95 milijardi dinara, a budžet Srbije za 472 miliona dinara.