• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojna pravila: Može šminka, šiške ne

Vojnici u Vojsci Srbije mogu da pozdravljaju rukom i bez kape ili šlema na glavi, "služe Srbiji" umesto narodu odnosno otadžbini, a žene vojnici mogu da budu diskretno našminkane. Žene u vojsci se smeštaju u izdvojene spavaonice od muškaraca a prilikom izvođenja fiskulture žene se ne skidaju do pojasa kao muškarci već u potkošulje.

Vojnici u Vojsci Srbije mogu da pozdravljaju rukom i bez kape ili šlema na glavi, "služe Srbiji" umesto narodu odnosno otadžbini, a žene vojnici mogu da budu diskretno našminkane.

To su neke od novosti u Pravilu službe Vojske Srbije, koje se primenjuje od početka septembra.

Njime se oružane snage definišu kao ideološki, interesno i stranački neutralna institucija a prvi put se detaljno razrađuju pitanja verske službe i uvođenja podoficirskog kora.

Staro Pravilo službe, koje je važilo od 1996. godine, postalo je prevaziđeno zbog brojnih promena koje su usledile u Vojsci Srbije - koja je, osim što je promenila ime, pojedine činove i tekst zakletve, počela i školovanje žena na Vojnoj akademiji.

Novo Pravilo službe na 189 strana precizno definiše prava i dužnosti, lični izgled vojnika, postupke prilikom međusobne komunikacije ali i postupke u ratu svih pripadnika oružanih snaga.

PS pripadnicima VS prvi put dozvoljava sindikalno organizovanje ali bez prava na štrajk.

Novi tekst svečane zakletve predviđa zaklinjanje na odbranu nezavisnosti, suverenosti i teritorijalne celovitosti Srbije isključivo čašću a ne, kao do sada, i životom.

Međutim, u devetom članu odeljka o dužnostima i pravima pripadnika VS indirektno se navodi da se od pripadnika oružanih snaga očekuje da, u slučaju potrebe, budu spremni i na najveću žrtvu.

"Pripadnici VS su dužni da poštuju i štite državna znamenja, grb, državnu zastavu i himnu Srbije, kao i vojne zastave i grb VS i da ličnom uvredom smatraju njihovo omalovažavanje, oštećivanje ili uništavanje i protiv toga se bore svim dozvoljenim sredstvima, a da u borbi budu spremni da najveće žrtve u odbrani zastave pod kojom se bore", glasi taj član novog Pravila službe.

Pravilo službe nalaže studentkinjama Vojne akademije da "nose urednu frizuru, koja ih ne ometa u obavljanju funkcionalnih dužnosti i omogućava im nesmetano nošenje kape, odnosno šlema".

"Kosu nameštaju tako da im se ne vide šiške. Zabranjeno im je da nose ukrase, sem prstena, a dozvoljene su neupadljive šnale za kosu i minđuše kraće od dva cm od resice uha... Nokti moraju biti uredno podrezani. Dozvoljeno je da budu diskretno našminkane", navodi se u Pravilu.

Žene u vojsci se smeštaju u izdvojene spavaonice od muškaraca a prilikom izvođenja fiskulture žene se ne skidaju do pojasa kao muškarci već u potkošulje.

Objekti za smeštaj žena u vojsci moraju se posebno opremiti kako bi se uvažile njihove specifične potrebe. Ukoliko je dežurni muškarac, obilazak prostorija u kojima su smeštene žene mora biti najavljen najmanje 15 minuta ranije.

Pripadnicima vojske dozvoljeno je da posećuju verske objekte i prisustvuju verskim obredima a dozvoljeno je nošenje manjih obeležja verske pripadnosti ispod uniforme, dok se verska literatura može koristiti slobodno, ali bez prava na propagiranje.

Kada prisustvuju verskim obredima lična je stvar vojnog lica da li će izražavati svoja verska ubeđenja. Prilikom privatne posete verskim objektima od pripadnika vojske se očekuje da, načelno, nose civilnu odeću a da kada to čine u uniformi skinu šapku, kapu ili šlem.

Većina odredbi koje se tiču odnosa unutar vojske su u potpunosti ili u većoj meri prepisane iz prethodnog Pravila službe, pa tako, kao i do sada, pripadnici vojske imaju obavezu da odbiju naređenje ukoliko je ono u suprotnosti sa Ustavom i zakonima Srbije ili pravilima međunarodnog ratnog prava.

Dužni su da na svaki način u borbi izbegnu zarobljavanje a da, ukoliko se to ipak desi, sebe smatraju samo privremeno odsutnim iz svoje jedinice i čine sve da se u jedinicu što pre vrate.

"Protivniku ne daju nikakve podatke, osim potrebnih da im se prizna položaj ratnog zarobljenika, jačaju drugarstvo i dobre međuljudske odnose, pomažu jedni drugima, poštuju starešine i pomažu im.
Odbijaju svaku povlasticu koja bi ih stavila u bolji položaj u odnosu na kategoriju ratnih zarobljenika kojoj pripadaju", navodi se u odredbi o ponašanju u slučaju zarobljavanja.

Odredbe novog Pravila službe odnose se na oficire, podoficire, profesionalne i vojnike na redovnom služenju vojnog roka, vojnike koji služe bez oružja u jedinicama VS, civile u vojnoj službi i pripadnike rezervnog sastava.

Nova pravila nisu jedino iznenađenje koje je u četvrtak stiglo iz Vojske. Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije pozvali su decu uzrasta od šest do 12 godina da učestvuju u akciji "Nacrtaj crtež - “zaplovi vojnim brodom", koja će biti završena 15. novembra.

Deca koja žele da učestvuju na likovnom konkursu, treba da pošalju crtež na kojem će predstaviti svoje viđenje vojnika budućnosti - njegov izgled i uniformu, kao i tenkove, avione, ili brodove.

Crteži treba da budu na papiru formata A4, a na poleđini je potrebno napisati ime i prezime, adresu i telefon. Autori 13 najboljih crteža biće nagrađeni plovidbom vojnim brodom i druženjem sa pripadnicima Rečne flotile, a njihovi radovi biće objavljeni na kalendaru Vojske Srbije za 2009. godinu, navodi se u saopštenju.

Radovi mogu biti poslati do 15. novembra na adresu: Centralni dom Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, 11000 Beograd (sa naznakom "Nacrtaj crtež - zaplovi vojnim brodom").

(Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image