• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Zabraniti isticanje fašističkih simbola"

U Beogradu je povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, ksenofobije i antisemitizma održan skup na kome je zatraženo od države da zabrani isticanje fašističkih simbola.

U Beogradu je povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, ksenofobije i antisemitizma održan skup na kome je zatraženo od države da zabrani isticanje fašističkih simbola.

"Tražimo od države da spreči svaku pojavu ksenofobije, fašizma i antisemitizma", rekao je na skupu u Jevrejskoj opštini u Beogradu predsednik Komisije za praćenje pojava antisemitizma pri Savezu jevrejskih opština Aleksandar Lebl.

Lebl je rekao da je skup organizovan u znak sećanja ne samo na jevrejske nego i na srpske, romske i sve druge žrtve nacizma i fašizma.

Rekavši da "Srbija nikada nije bila fašistička", Lebl je zapitao zašto u Srbiji nema zakona po kome bi bilo zabranjeno isticanje fašističkih simbola.

On je rekao i da je Srbija "platila veliku cenu u Drugom svetskom ratu" i da joj pripada značajno mesto u borbi protiv nacizma i fašizma.

Lebl je podsetio da je danas 70. godišnjica Kristalne noći (izraz nastao zbog mnogo srče na ulicama jer su razbijana stakla na jevrejskim radnjama) kada su nacisti u Nemačkoj i Austriji izvršili pogrom nad Jevrejima.

Protosinđel Jovan Ćulibrk iz Srpske pravoslavne crkve rekao je da je antifašizam "naša nacionalna tradicija" podsetivši na zajedničku antifašističku borbu Srba i Jevreja.

Predstavnik Saveza antifašita Srbije Ranko Bugarčić istakao je potrebu upoznavanja mladih sa zločinima fašizma i na borbu "naših naroda" protiv fašizma.

Miroslav Ribner, koji je preživeo Holokaust, je podsetio na učešće Jevreja u Narodno oslobodilačkoj borbi, kao i na činjenicu da je veliki broj njih dao život za oslobođenje.

Večeras u 19.00 časova u sinagogi u Beogradu u isto vreme kad i u svim sinagogama u svetu, biće upaljena sva svetla što simbolizuje jedinstvo sećanja na sve žrtve.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, ksenofobije i antisemitizma Socijaldemokratska unija i nevladina organizacija Žene u crnom su organizovali skup na kome su ukazali na potrebu borbe protiv tih zala.

Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma, koji je ustanovljen u znak sećanja na pogrom Jevreja u Nemačkoj, u noći 9. novembra, pre 70 godina.

Tokom te noći i ranih jutarnjih časova narednog dana ubijeno je 90 nemačkih Jevreja, više od 20.000 je uhapšeno i odvedeno u koncentracione logore, a uništene su 1. 574 sinagoge, kao i mnoga jevrejska groblja i oko 7.000 radnji.

Kao povod za ovaj masovni zločin, tadašnja fašistička vlast je iskoristila vest da je jevrejski izbeglica u Francuskoj Heršel Grinspan u ogorčenju ubio sekretara nemačke ambasade u Parizu, Ernsta fon Rata, pošto je primio pismo rođaka koji su mu opisali užasne muke koje su preživeli tokom nemačke deportacije Jevreja u Poljsku oktobra 1938.

Pogrom nad Jevrejima bio je uvod u kasniji holokaust u kojem će stradati više od 4,5 miliona ljudi širom Evrope, a pamti se kao "Kristalna noć" zbog polomljenog stakla na izlozima prodavnica, čiji su vlasnici mahom bili Jevreji, a kojim su zasute ulice Berlina i drugih nemačkih gradova. U Nemačkoj se danas koristi izraz "Noć pogroma", jer se izraz "Kristalna noć" smatra isuviše eufemističkim za počinjene zločine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image