• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Porodice ubijenih gardista traže novu istragu

Porodice nastradalih gardista i njihovi punomoćnici najavili su da će od okružnog tužilaštva zahtevati da pokrene istragu protiv nepoznatih počinilaca za ubistvo Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u kasarni na Topčideru 5. oktobra 2004. godine.

Porodice nastradalih gardista i njihovi punomoćnici najavili su da će od okružnog tužilaštva zahtevati da pokrene istragu protiv nepoznatih počinilaca za ubistvo Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u kasarni na Topčideru 5. oktobra 2004. godine.

Na konferenciji za novinare punomoćnici porodica Jakovljevića i Milovanovića saopštili su da od Okružnog tužilaštva takođe traže da se pridruži krivičnom gonjenju koje su pokrenuli njihovi klijenti protiv Vuka Tufegdžića, istražnog sudije koji je bio na čelu vojne komisije, a koja je obavila uviđaj i druge istražne radnje i konstatovala da su se vojnici međusobno poubijali.

Takođe su najavili da će od Ministarstva pravde tražiti da pokrene postupak za razrešenje Tufegdžića koji je sada istražni sudija Okružnog suda u Beogradu kao i drugih osoba i veštaka koji su učestvovali u toj vojnoj istrazi.

Punomoćnici oštećenih dostavili su novinarima i nalaz i mišljenje veštaka Ljubiše Dragovića u kojem piše da je "njegovo mišljenje da je obojicu vojnika lišio života neko treći, dokle god se ne nađu neoborivi dokazi koji bi ukazali na suprotno".

U istom nalazu Dragović je naveo da se iz celokupno priloženog istražnog materijala vidi da su "iz objektivnih i subjektivnih razloga učinjeni brojni propusti na samom početku istrage smrti ovih vojnika, počev od narušavanja integriteta lica mesta, nastavljajući se tokom autopsija usmrćenih do laboratorijskih analiza, njihovih uniformi i dodatne vojne opreme".

Dragović je dodao u nalazu da "nema objektivnih materijalnih dokaza na kojima bi se zasnovala verovatnoća da je vojnik Jakovljević lišio života vojnika Milovanovića i da je vojnik Milovanović lišio života vojnika Jakovljevića".

Advokat Vladan Batić ocenio je da je potrebno da se pokrene postupak i protiv nosilaca pravosudnih funkcija, predstavnika takozvane Vojne istražne komisije i veštaka koji su zaključili da su vojnici stradali u međusobnom obračunu.

"Istraga je obavljena bez DNK analize, nije obavljena istraga u podzemnom objektu, iako je jedan od vojnika na samrti ponavljao: 'Iznutra, iznutra...', parafinska rukavica je uzeta selektivno, a uniforme su loše spakovane", rekao je Batić i ponovio da je Gardijska brigada VSCG bila "leglo" pomagača haškim optuženicima.

On je ponovio sumnje da su vojnici Dražen Milovanović i Dragan Jakovljević ubijeni 5. oktobra 2004. godine za vreme obavljanja stražarske dužnosti u podzemnom objektu Karaš u Topčideru, zbog toga što su bili svedoci skrivanja haških optuženika ili nekih kriminalnih aktivnosti koje su se tamo odvijale.
Janko Jakovljević, otac ubijenog gardiste, kazao je da insistira da tužilaštvo pokrene postupak za ubistvo i pronađe odgovorne koji su četiri godine sakrivali istinu.

Otac drugog gardiste Petar Milovanović izjavio je da "nikada nisu verovali da su se oni poubijali, od prvog dana su nas lagali i traŽimo da se podnese tužba protiv Tufegdžića i tadašnjeg ministra odbrane Prvoslava Davinića, kao i svih odgovornih u vojsci i državi".

Tufegdžić je izjavio Tanjugu da i dalje ostaje pri tvrdnji da su se dvojica gardista međusobno poubijali.

"U svemu ostajem kod zaključaka do kojih smo došli ja i moji saradnici radeći ispred vojnog pravosuđa. I dalje sam ubeđen da vojnike niko nije ubio, da nema treće osobe i da je jedan vojnik prvo ubio drugog pa onda sebe što je potvrđeno veštačenjima najstručnijih veštaka u zemlji", kazao je Tufegdžić.

Komentarišući najave porodica nastradalih gardista i njihovih punomoćnika da će tražiti krivični postupak protiv njega i razrešenje sudijske dužnosti, Tufegdžić je kazao da ga to ni malo ne brine i da to nije ništa novo.

"Zabrinulo bi me kad bi moje kolege u mene sumnjale i smatrale da posao koji radim ne radim stručno", rekao je Tufegdžić koji sad radi kao istražni sudija u Okružnom sudu u Beogradu.

Tufegdžić je bio na čelu vojne komisije koja je posle smrti gardista Dragana Jakovljević i Dražena Milovanovića obavila uviđaj i druge istražne radnje i zaključila da su se gardisti međusobno poubijali.

Okružni sud u Beogradu oslobodio je Tufegdžića optužbe da je izneo neistine u vezi ličnih i porodičnih prilika gardiste Dragana Jakovljevića.

Portparolka suda Ivana Ramić rekla je da je Okružni sud doneo presudu kojom je preinačeno rešenje Prvog opštinskog suda u Beogradu kojim je Tufegdžiću, zbog neistina iznetih na račun jednog od dvojice gardista stradalog u topčiderskoj kasarni, u novembru 2007. godine izrečena sudska opomena.

Sud je odbio kao neosnovanu i tužbu Jakovljevićevih roditelja da je Tufegdžić 17. decembra 2004. godine, u intervjuu "Večernjim novostima" pod naslovom "Vojska utvrdila istinu", za njihovog sina rekao da je imao psihičku krizu, da nije komunicirao sa ostalim vojnicima, kao i da dan uoči tragedije nije mogao da sklopi mobilni telefon.

Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović poginuli su na straži ispred podzemnog komandnog mesta "Karaš" u kasarni na Topčideru u Beogradu, 5. oktobra 2004. godine.

Nakon istrage koju je vodio Tufegdžić, tada kapetan, Vojska je objavila dve verzije o smrti gardista. Prema jednoj, Jakovljević je prvo ubio Milovanovića, a zatim sebe, dok su u drugoj verziji njihove uloge zamenjene.

Državna komisija, na čijem je čelu bio Božo Prelević, saopštila je tada, međutim, da gardisti nisu mogli da ubiju jedan drugog.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image