• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muškarci daju ženama sve sem moći

Žene su još uvek daleko iza muškaraca što se tiče najviših političkih položaja i mesta na kojima se donose odluke, što je trošenje talenta pošto je njihov pristup obrazovanju i zdravstvu skoro jednak, zaključak je izveštaja Svetskog ekonomskog foruma u kome se ne spominje Srbija.

Žene su još uvek daleko iza muškaraca što se tiče najviših političkih položaja i mesta na kojima se donose odluke, što je trošenje talenta pošto je njihov pristup obrazovanju i zdravstvu skoro jednak, saopšteno je u sredu u izveštaju Svetskog ekonomskog foruma.

U svom Globalnom izveštaju o jazu između polova za 2008. godinu, ta švajcarska organizacija je ocenila da Norveška, Finska i Švedska imaju najujednačeniji odnos prema polovima, dok su Saudijska Arabija, Čad i Jemen na donjem delu lestvice.

Island je četvrti najbolji a za njim Novi Zeland, zbog duge tradicije premošćavanja razlike među polovima. Novi Zeland je prva zemlja u svetu koja je dala ženama pravo glasa 1893. godine. Filipini, koji imaju predsednicu Gloriju Makapagal Arojo, šesti su, a Irska, sa predsednicom Meri Makaliz osma.

Sa prosečnom ocenom od 130 za sve zemlje, u izveštaju se pokazalo da su devojke i žene u svetu skoro na jednakom nivou sa svojim muškim kolegama što se tiče pismenosti, pristupu obrazovanju i zdravstvu.

Međutim ekonomski i politički, kao i prema pristupu izvršnim položajima u vladi ili u kompanijama, jaz između polova je i dalje dosta veliki.



"Žene u svetu su skoro isto toliko obrazovane i zdrave kao i muškarci, ali se skoro ne mogu primetiti što se tiče donošenja odluka", rekla je Saida Zahidi, iz Svetskog ekonomskog foruma, koji je poznat po tome što održava samit u Davosu svakog januara.

"Imajući u vidu da su žene skoro premostile razliku sa muškracima što se tiče zdravstva i obrazovanja, to je traćenje njiihovog talenta, ako ih one ne sustižu takođe u ekonomiji i politici", rekla je ona.

SAD su na 27. mestu ispred suseda Kanade prvi put od kada je počeo da izlazi izveštaj o jazu između polova pre tri godine. Kanada je pala 13 mesta i nalazi se na 31. mestu.

Od zemalja bivše Jugoslavije najbolje je plasirana Hrvatska na 46. poziciji, ali je ona zabeležila pad od 30 mesta u odnosu na 2007. godinu. Sledeća je Slovenija na 51. mestu, a zatim Makedonija na 53. poziciji.

Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina nisu ni rangirane u ovogodišnjem istraživanju.

Bliskoistočne i severnoafričke zemlje imaju najniži rejting. Ocene za Siriju, Katar, Bahrein, Saudijsku Arabiju su se pogoršale 2008. godine. U izveštaju se kaže da su nejednakosti među polovima u tim zemljama tako velike da se zbog toga nalaze u ekonomski lošijem položaju.

"Konkurentnost jedne zemlje znatno zavisi od toga kako obrazuje i koristi svoje talentovane žene. Svaka zemlja bi trebalo da se trudi da postigne jednakost među polovima kako bi postigla maksimum konkurentnosti i iskoristila maksimalno svoj razvojni potencijal", navodi se u izveštaju.

U izveštaju su upotrebljeni podaci iz Ujedinjenih nacija i drugih izvora da bi se procenilo koliko ujednačeno svaka zemlja raspodeljuje svoje resurse između muškaraca i žena.

(Beta - na fotografiji Kristin Halvorsen, ministarka finansija Norveške)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image