Uvođenje doživotnog zatvora rezultat je potrebe za strožom kaznom kada je reč o počiniocima najtežih krivičnih dela, a obično su to zločini koji potresaju javnost, kao što su ubistva dece, piše "Politika".
Svaki osuđenik na doživotni zatvor moći će poslie 25 godina provedenih iza rešetaka da napiše molbu, a sud će odlučiti o tome da li će biti pušten na slobodu uz uslov da ne ponovi krivično delo.
Bejatović, inače član radne grupe za izmene Krivičnog zakonika, kaže da će uslovni otpust biti mogućnost, a ne obaveza i da je to međunarodni standard.
Smatra da izvesnost otkrivanja i kažnjavanja više utiče na potencijalne buduće počinioce krivičnih dela, nego visina propisane kazne.
On je dodao da najveći broj počinilaca smatra da neće biti otkriven i procesuiran ili da će izbeći kažnjavanje, ako i bude otkriven.
"Kada je reč o klasičnim procesima, nema bitnijih pomaka u povećanju efikasnosti krivičnih postupaka. U 50 odsto slučajeva koje smo analizirali u istraživanju proces je trajao duže od dve godine, a u više od 10 odsto duže od pet godina", rekao je Bejatović.
On je napomenuo da sudovi imaju prilično širok prostor za slobodno odlučivanje, kako u pogledu izbora krivične sankcije, tako i u odmjeravanju kazne.
U Srbiji je najveća propisana kazna zatvora 40 godina i nju trenutno izdržava 86 osuđenika.
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
FS "Kosova" se oglasio saopštenjem zbog skandiranja Srbiji: UEFA mora da reaguje zbog rasizma!
Rajaković u poslednjoj sekundi produžetka izgubio od šampiona: Držao Boston u nokdaunu, pa ostao na dnu NBA lige!
"Promeniće ime, prezime i adresu kad izađe iz zatvora": Biće na slobodi za 20 godina, ubijao pri čistoj svesti