Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je danas, nakon saopštenja koje su dobili iz Kulturno-informativnog centra Srbije u Parizu, da je bilo privremenog sklanjanja slika iz izložbenog prostora zbog skupa na kome su prisustvovali strani vojni predstavnici, da je taj potez učinjen u "punoj koordinaciji ambasade i direktora KIC-a" i da su slike "urolane" pa vraćene.
Uz želju da bira reči i oprezno ocenjuje predstavljene činjenice, Ministarstvo kulture i informisanja smatra, kako je navedeno u saopštenju, da je "došlo do naglašene trapavosti u rasuđivanju i postupanju odgovornih u Diplomatsko-konzularnom predstavništvu u Parizu".
"Ministarstvo kulture i informisanja poziva ih da ubuduće ne urolavaju umetnička dela bez ubedljivog razloga i da drže ruke dalje od izložbi i programa koje im pošalje stručna komisija Ministarstva",naglašeno je u saopštenju.
Alternativa tome, bila bi, kako kažu u Ministarstvu, da sami slikaju, pevaju, recituju, čitaju i sviraju pred gostima i publikom i onda nesputano intervenišu u sadržaje koje sami stvaraju, na način koji ocene prikladnim i "da to onda svakako i dalje čine u "punoj koordinaciji"".
"Verujemo da bi u Parizu, gradu otvorenom za kreativne iskorake i ovakav pristup naišao na razumevanje i radoznalost dela publike. Do tada, apelujemo na njih da se prema programima odobrenim od Ministarstva kulture i informisanja odnose sa primerenom skrupuloznošću i sa manje lične kreativnosti u proceni tehničkih i političkih okolnosti koje te programe prate", stoji u saopštenju.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije Veljko Odalović objašnjava da su u Kulturnom centru u Parizu organizovana dva događaja koja prikazuju naš pogled i osvrt na ono što se dogodilo pre 20 godina, a to su izložba slika Biljane Vilmon i Vladimira Veličkovića i događaj u organizaciji Ministarstva odbrane.
"Dva događaja - jedan je izložba slika Biljane Vilimon i Vladimira Veličkovića u Kulturnom centru, program koje je odobrilo Ministarstvo kulture. Izložba je otvorena 23. marta. Još jedan događaj, koje je organizovalo Ministarstvo odbrane je da se vojnim atašeima NATO predstavi jedan film i jedna tribina da se otvori", rekao je Odalovih za TV Prva.
Prema njegovim rečima izložba nije skinuta.
"Nemoguće je bilo da na malom prostoru dva takva događaja koja su planirana budu održana, a da negde nešto ne trpi. Prosto nije ni tehnički, ni organizaciono na tom malom prostoru izvodljivo. Izložba je otvorena 23. marta i traje do 13. aprila, nešto što traje dvadesetak dana. Kada su došli oficiri NATO, slike su urolane. Njima one nisu zabranjene, mogu izložbu da vide kad hoće", rekao je Odalović.
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je juče da je odluka da se u utorak privremeno urola deo izložbe, organizovane povodom 20 godina od početka NATO bombardovanja, doneta zbog nedostatka prostora za održavanje komemorativne tribine na temu "1999, NATO i Jugoslavija".
Ukoliko se utvrdi da je učinjen bilo kakav propust na štetu interesa Republike Srbije, o tome će se, u skladu sa propisima i procedurama, odlučiti i postupiti, poručili su iz Ministarstva.
Privremeno uklanjanje dela izložbe "Srbija 1999. godine - 20 godina posle - dok su padale bombe" izazvalo je proteklih dana burne reakcije u javnosti.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti