LGBT osobe u Beogradu- otvoren prvi drop in centar
Mondo/ Stefan Stojanović 


To je na otavranju izjavila članica udruženja EGAL, Anđela Čeh.

Udruženje EGAL godinama unazad bavi se rešavanjem problema sa kojim se susreće LGBT populacija, a danas, nakon pet godina borbe, dobili su svoje prostorije, dodala je Čeh.

"Prvo pismo podrške smo dobili smo od američke ambasade koja je shvatila šta ovaj prostor znači za LGBT. Od tog trenutka nastao je čitav niz uspona i padova, kako bi smo danas došli dovde", objašnjava Čeh.

Ambasador Sjedinjenih američkih država u Srbiji, Kajl Skot, kaže da je pet godina bilo potrebno da se dođe do današnjeg dana.

On objašnjava da u Americi prema istraživanjima jednog univerziteta među mladim beskućnicima 40 odsto njih su pripadnici LGBT populacije i to su uglavnom oni koji su neshvaćeni od roditelja i izbačeni iz kuće.

"Kako u Srbiji mladi mnogo više i duže zavise od roditelja ovde je taj problem još veći. Ovaj centar puno znači", objašnjava Skot.

Svi mi od rođenja krećemo u potragu za sopstvenim identitetom, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković, i dodala da može samo da zamisli koliko je teško kada se identiteti razlikuju kada pogledate u sebe i u ogledalo.

"Svesna sam sa kavim izazovima se suočavaju LGBT osobe i koliko su predrasude prisutne, posebno u poslednje vreme prema transpolnim i transrodnim osobama. Zato mislim da je ovaj centar bitan za našu zemlju", rekla je Janković.

U "drop-in" centru LGBT osobe mogu da prijave nasilje, da dobiju podršku i pomoć, razgovor sa stručnim licima i osobama koje su prolazile kroz probleme koje njih muče.

U planu je da uskoro bude otvorena besplatna telefonska linija za sve one kojima je potrebna pomoć, a do tada u ovaj centar mogu da se jave putem mejl adrese dpc.egal@gmail.com