• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svetski dan deteta

Svetski dan deteta obeležava se u četvrtak, na 19. godišnjicu potpisivanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta.

Svetski dan deteta obeležava se u četvrtak, na 19. godišnjicu potpisivanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta.

U okviru obeležavanja Dana deteta, volonteri Narodne kancelarije predsednika Republike organizuju u vrtiću "Neven" manifestaciju "Podari osmeh" u znaku podsticanja tolerancije i drugarstva.

Konvencija o pravima deteta potpisana je 1989. godine, a posle toga doneto je više deklaracija koje se bave konkretnim pravima, ali, i pored značajnih međunarodnih dokumenata, mališani su i dalje žrtve raznih oblika nasilja, oružanih sukoba, trgovine belim robljem, eksploatacije raznih oblika - od ilegalnog rada do seksualnog iskorišćavanja.

Temeljna prava na kojima se zasniva Konvencija i bez kojih se ni druga ne mogu ostvariti su pravo na život, opstanak i razvoj, na nediskriminaciju, poštovanje najboljeg interesa deteta i pravo na uvažavanje mišljenja deteta.

Konvencija, koja ima 54 člana, sadrži sve vrste ljudskih prava koja su međusobno isprepletena i ne mogu se podeliti na više ili manje važna, jer sva zajedno čine celinu.

Prava iz Konvencije mogu se grupisati i kao ona na koju se obavezuju države, lična prava i prava na zaštitu, ali se u članu pet ističu i prava i odgovornosti roditelja koji se obavezuju da decu upoznaju sa njihovim pravima.

Preambula Konvencije podseća na osnovne principe Ujedinjenih nacija i posebne odredbe određenih, relevantnih instrumenata o ljudskim pravima i potvrđuje da je deci, zbog osetljivosti, potrebna posebna zaštita i briga i ističe primarnu ulogu porodice.

Srbija ima obevezu da, u skladu s Konvencijom o pravima deteta, podnosi Komitetu za prava deteta inicijalni i periodične izveštaje o primeni Konvencije.

Komitet UN za prava deteta objavio je 2008. zaključne primedbe s preporukama vlastima Srbije za poboljšanje položaja dece.

U njima se ističe da prema deci izbeglica, interno raseljenih i povratnika, koja spadaju među najugroženije grupe dece, država treba da primeni sve neohodne mere da bi se izbegla njihova diskriminacija i omogućilo puno ostvarenje prava na registrovanje, obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image