"Narukvice će biti povezane sa policijskim upravama, kako bi žrtve mogle brzo da signaliziraju da se nalaze u opasnosti, a policija odmah da reaguje", objasnila je Popović Ivković povodom početka projekta "Unapređenje bezbednosti žena u Srbiji".
Projekat "Unapređenje bezbednosti žena" će se, zahvaljujući organizaciji "UN Women" i uz finansijsku podršku Kraljevine Norveške, jednim delom realizovati i u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, predstavlja "novu fazu u borbi protiv nasilja", naglasila je Popović Ivković.
Borba protiv nasilja nad ženama, uz prevenciju, pružanje pomoći i osnaživanje žrtava nasilja u porodici, ubraja se među prioritetne aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, naveo je u saopštenju MUP Srbije.
Popović Ivković je ukazala da je od usvajanja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji se primenjuje od juna 2017. godine, policija preuzela veću odgovornost, dobijanjem novih ovlašćenja, da stane na put nasilnicima kojima su žene bile glavna meta.
Tokom 2018. godine policija je izrekla 27.042 hitne mere, od čega 8.065 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 18.977 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira
žrtvu nasilja i da joj prilazi.
"Od početka 2019. godine doneto je ukupno 6.890 hitnih mera od čega 2.079 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 4.811 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu
nasilja i da joj prilazi", rekla je Popović Ivković.
Tokom ove godine policija je uhapsila 407 osoba zbog porodičnog nasilja.
Popović Ivković ukazala je na statističke podatke o samanjenju broja žena-žrtava nasilja - u 2019. godini ubijene su četiri žene, a tokom prošle godine 33.
"Ukoliko poredimo sa 2012. kada je ubijeno 36 žena ili 2013. godinom, kada su nažalost ubijene 42 žene, onda možemo reći da su statistički pokazatelji ove godine još bolji", rekla je Popović Ivković i istakla da to nije dovoljno i da moramo da učinimo dodatne napore kako bismo došli u situaciju da nemamo ni jednu žrtvu.
Ambasador Kraljevine Norveške u Beogradu Arne Sanes Bjornstad istakao da zločin nije manje ozbiljan ako se desi u kući, ako se desi članu porodice, ženi ili bilo kome drugom.
"Nasilje u porodici, naročito nad ženama, teško je istražiti i zato ga ljudi ne prijavljuju, neki iz
kulturno-istorijskih razloga, neki misle da to nije ozbiljno, a zapravo govorimo o veoma nasilnom krivičnom delu", rekao je ambasador Bjornstad na skupu povodom početka projekta "Unapređenje bezbednosti žena u Srbiji".
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"