• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nasilje u porodici najčešće u prisustvu dece

Nasilje u porodici najčešće se dešava u porodičnoj kući i to uglavnom u prisustvu dece, pokazali su rezultati prvog istraživanja o primeni mera zaštite od nasilja u porodici koje je objavio Autonomni ženski centar.

Nasilje u porodici najčešće se dešava u porodičnoj kući i to uglavnom u prisustvu dece, pokazali su rezultati prvog istraživanja o primeni mera zaštite od nasilja u porodici koje je objavio Autonomni ženski centar.

U 97,4 odsto slučajeva u protekloj godini je mesto nasilnog događaja bilo isto kao i mesto stanovanja, a maloletna deca su prisustvovala izvršenju nasilja u 63,4 odsto slučajeva, saopštio je Autonomni ženski centar.

Istraživanja pod nazivom: "Postupci za izdavanje mera zaštite od nasilja u porodici: pravna praksa beogradskih sudova u 2007. godini"
pokazala su da su postupak za zaštitu od nasilja u porodici najčešće pokretale osobe ženskog pola (85,3 odsto).

Među tuženima preovlađuju muškarci - 88,3 odsto, a u 54,5 odsto slučajeva tužilje i tuženi imaju zajediničku maloletnu decu.

Kako je navedeno, 28,3 odsto tužilja je u vreme podizanja tužbe bilo razvedeno, dok ih je u bračnoj zajednici bilo 27,4 odsto.

Među tuženima preovlađuju osobe sa srednjim obrazovanjem. Kada je reč o nasilnicima koji imaju oružje, 19,5 odsto takvih ga je i upotrebilo, naveo je Autonomni ženski centar.

Ta nevladina organizacija je ukazala da je najveći broj tužilja prijavljivao ranije akte nasilja, a da samo 4,2 odsto njih to nije činilo.

U 54,2 odsto slučajeva nasilje je prijavljivano policiji, a od toga je krivični postupak pokrenut za 14,2 odsto slučajeva. Sud je u 44,1 odsto predmeta odredio mere zaštite koje je tužilja tražila.

Zabrana daljeg uznemiravanja bila je najčešća mera zaštite i izrečena je u 43,5 odsto slučajeva. Zabrana prilaska je izrečena za
22,6 odsto, a mera iseljenja tuženog u 18,3 odsto slučajeva.

Prvo ročište održano je u periodu do 30 dana za 76,7 odsto slučajeva, a presude su u periodu od jednog do dva meseca donete za
39,4 odsto slučajeva.

Troškovi zastupanja klijentkinja u Autonomnom ženskom centru, uključujući i sudske takse (za tužbu i presudu) bili su prosečno
40.877 dinara (od 15.650 do 56.600 dinara).

(Beta)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image