
Na osnovu rezultata istrage pretpostavlja se da su požar u fabrici Viskoza, u kome je jedna osoba izgubila život, izazvale varnice nastale prilikom upotrebe autogenog aparata u jednom od fabričkih pogona.
Prema dosadašnjim nalazima istrage, Kokanović je sa još dvojicom kolega iz firme Tehnomed radio na skidanju šrafova sa aluminijumskih stranica za ventilaciju.
Pretpostavlja se da je požar izazvan kada su prilikom upotrebe autogenog aparata, varnice pale na elektrokablove i zapalile ih.
Načelnik Preventivnog centra Zdravstvenog centra "Dr Milenko Marin" u Loznici dr Nada Đurić izjavila je Tanjugu da su prestala merenja zagađenosti vazduha u gradu, posle požara u "Viskozi", pošto je ustanovljeno da su važni parametri u dozvoljenim okvirima.
Ona je objasnila da su merenja, poslednji put obavljena rano u utorak između 1. 30 i 2. 30 časova, koja su na širem području Loznice obavile ekipe Zavoda za javno zdravlje iz Šapca, pokazala da više nije povećana zagađenost vazduha.
Na četiri mesta na širem području grada, merenja su pokazala da su koncentracije sumpordioksida, vodoniksulfida i azotdioksida u dozvoljenim okvirima, a potom je nadležna republička inspekcija ustanovila da nema potrebe za naknadnim anaizama vazduha, rekla je dr Đurić.
Direktor lozničke "Viskoze", koja je u postupku stečaja, Slavoljub Kojić izjavio je Tanjugu da u fabričkim objektima, zahvaćenim požarom pre dva dana, čije je gašenje završeno u utorak, više nema ni vatre, ni dima, ali vatrogasci i dalje kontrolišu čitav taj prostor.
Prema njegovim rečima, vatrogasaci "Viskoze" neprekidno dežuraju i obilaze objekte koji su bili zahvaćeni požarom, a na licu mesta imaju i vatrogasno vozilo spremno za intervenciju u svakom trenutku.
U toku je formiranje komisija koje treba da ustanove obim oštećenja mašina, uređaja i opreme i građevinskih objekata fabrika svile i cel-vlakna koje je prouzrokovao požar, objasnio je Kojić.
On je rekao da će kompletni izveštaji sa utvrđenim iznosom pričinjene štete biti upućeni Ministarstvu unutrašnjih poslova i Agenciji za privatizaciju i naglasio da će zbog posledica požara biti promenjena vrednost stečajne mase "Viskoze".
Policijska uprava u Šapcu je saopštila da je u požaru širokih razmera, koji je izbio u "Viskozi" u ponedeljak u 8.30 časova, smrtno stradao radnik preduzeća "Tehnimed" Milivoje Kokanović (44) iz Novog Sela kod Loznice.
U saopštenju je navedeno da su dva radnika zbrinuta u bolnici zbog respiratornih tegoba i da će uzroci nastanka požara biti poznati nakon uviđaja.
U "Viskozi", osnovanoj 1957. godine, kasnije organizovanoj kao holding kompanija, bilo je više od 12.000 zaposlenih, a 2003. godine je počela realizacija procesa restrukturiranja i od 13 deoničkih društava tri su privatizovana, a 10 je sada u postupku stečaja, podsetio je Kojić.
Prema njegovim rečima, 2005. godine aukcijskom prodajom su privatizovane "Energetika", "Lofolen" i "Hortikultura", sa oko 300 radnika, a ukupno 6.700 zaposlenih, koliko ih je bilo na početku procesa privatizacije, zbrinuto je realizacijom sedam socijalnih programa.
Do početka postupka stečaja ostalo je nešto manje od 400 zaposlenih, od kojih se 15 odlučilo da čeka stečajnog upravnika, a 379 je prihvatilo socijalni program na osnovu koga će većini biti isplaćeno po 438.000 dinara, naveo je Kojić.
(agencije/MONDO)
Prema dosadašnjim nalazima istrage, Kokanović je sa još dvojicom kolega iz firme Tehnomed radio na skidanju šrafova sa aluminijumskih stranica za ventilaciju.
Pretpostavlja se da je požar izazvan kada su prilikom upotrebe autogenog aparata, varnice pale na elektrokablove i zapalile ih.
Načelnik Preventivnog centra Zdravstvenog centra "Dr Milenko Marin" u Loznici dr Nada Đurić izjavila je Tanjugu da su prestala merenja zagađenosti vazduha u gradu, posle požara u "Viskozi", pošto je ustanovljeno da su važni parametri u dozvoljenim okvirima.
Ona je objasnila da su merenja, poslednji put obavljena rano u utorak između 1. 30 i 2. 30 časova, koja su na širem području Loznice obavile ekipe Zavoda za javno zdravlje iz Šapca, pokazala da više nije povećana zagađenost vazduha.
Na četiri mesta na širem području grada, merenja su pokazala da su koncentracije sumpordioksida, vodoniksulfida i azotdioksida u dozvoljenim okvirima, a potom je nadležna republička inspekcija ustanovila da nema potrebe za naknadnim anaizama vazduha, rekla je dr Đurić.
Direktor lozničke "Viskoze", koja je u postupku stečaja, Slavoljub Kojić izjavio je Tanjugu da u fabričkim objektima, zahvaćenim požarom pre dva dana, čije je gašenje završeno u utorak, više nema ni vatre, ni dima, ali vatrogasci i dalje kontrolišu čitav taj prostor.
Prema njegovim rečima, vatrogasaci "Viskoze" neprekidno dežuraju i obilaze objekte koji su bili zahvaćeni požarom, a na licu mesta imaju i vatrogasno vozilo spremno za intervenciju u svakom trenutku.
U toku je formiranje komisija koje treba da ustanove obim oštećenja mašina, uređaja i opreme i građevinskih objekata fabrika svile i cel-vlakna koje je prouzrokovao požar, objasnio je Kojić.
On je rekao da će kompletni izveštaji sa utvrđenim iznosom pričinjene štete biti upućeni Ministarstvu unutrašnjih poslova i Agenciji za privatizaciju i naglasio da će zbog posledica požara biti promenjena vrednost stečajne mase "Viskoze".
Policijska uprava u Šapcu je saopštila da je u požaru širokih razmera, koji je izbio u "Viskozi" u ponedeljak u 8.30 časova, smrtno stradao radnik preduzeća "Tehnimed" Milivoje Kokanović (44) iz Novog Sela kod Loznice.
U saopštenju je navedeno da su dva radnika zbrinuta u bolnici zbog respiratornih tegoba i da će uzroci nastanka požara biti poznati nakon uviđaja.
U "Viskozi", osnovanoj 1957. godine, kasnije organizovanoj kao holding kompanija, bilo je više od 12.000 zaposlenih, a 2003. godine je počela realizacija procesa restrukturiranja i od 13 deoničkih društava tri su privatizovana, a 10 je sada u postupku stečaja, podsetio je Kojić.
Prema njegovim rečima, 2005. godine aukcijskom prodajom su privatizovane "Energetika", "Lofolen" i "Hortikultura", sa oko 300 radnika, a ukupno 6.700 zaposlenih, koliko ih je bilo na početku procesa privatizacije, zbrinuto je realizacijom sedam socijalnih programa.
Do početka postupka stečaja ostalo je nešto manje od 400 zaposlenih, od kojih se 15 odlučilo da čeka stečajnog upravnika, a 379 je prihvatilo socijalni program na osnovu koga će većini biti isplaćeno po 438.000 dinara, naveo je Kojić.
(agencije/MONDO)
Pridruži se MONDO zajednici.




