Oni se još ne osećaju sigurno iako je, kako je naveo, u prethodnom periodu došlo do izvesnog napretka u zaštiti njihovih prava.
Pašalić je u saopštenju naveo da zbog neprihvatanja od strane društva, pa čak i uže porodice, LGBT osobe često drže u tajnosti svoju seksualnu orijentaciju i rodni identitet.
Iz tog razloga, dodaje se, Zaštitnik građana u svojim redovnim godišnjim izveštajima stalno daje preporuku da je potrebno kontinuirano sprovoditi mere i aktivnosti posvećene podizanju svesti javnosti o neophodnosti poštovanja prava LGBT osoba.
Pašalić podseća da je neophodno da se pravno urede istopolne zajednice i pravne posledice prilagođavanja pola i rodnog identiteta, da se obezbede edukacije o položaju i pravima LGBT osoba.
Takođe, ističe važnost organizovanja aktivnosti usmerenih na razbijanje predrasuda i stereotipa i razvijanje usluga podrške, posebno za mlade LGBT osobe koje su, kako navodi, bez doma, jer su ih porodice odbacile.
Zaštitnik građana ukazuje i na specifičan položaj interseks osoba o čijim pravima i problemima se, kako primećuje, ne zna i ne govori dovoljno, a koje se suočavaju sa diskriminacijom na osnovu polnih karakteristika.
Međunarodni dan ponosa obeležava se širom sveta kao znak sećanja na proteste LGBT osoba protiv sistematskog hapšenja, progona i zlostavljanja od strane američkih vlasti koji su počeli u noći između 27. i 28. juna 1969. godine u Njujorku.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!