Učesnici parade nosili su parole "Imam pravo da volim koga hoću", "Voli tvoje LGBT prijitelje", "Hoću život dostojan čoveka".

Nedaleko od učesnika parade okupila se manja grupa mlađih ljudi, protestujući s velikim transparentom "Dogodine u Prizrenu".

Učesnici parade prošetali su cetrom Beograda uz obezbeđenje policije sa opremom za razbijanje demonstracija.

Na paradi su između ostalih bili i Branko Ružić, ministar državne uprave i lokalne samouprave, pevačica Goca Tržan, kao i poznati gej aktivista Predrag Azdejković.

Pre početka šetnje, ministar državne uprave i lokalne samouprave, Branko Ružić, rekao je da je došao "kao ministar, ali i kao građanin".

On je pohvalio organizatore što ukazuju i na probleme osoba sa invaliditetom, što je danas takođe bila tema, i dodao je da važno što su LGBT osobe prepoznale taj problem.

Ružić je istakao da je Skupština Srbije je ove godine usvojila zakon o izmenama i dopunama matičnih knjiga, koji omogućava da transrodne osobe mogu da promene lične podatke u izvodu iz matične knjige rođenjih, kao i u ličnim dokumentima, što je kako je dodao, pomoglo transrodnim osobama.

Okupljanje je počelo izjavom Poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković.

"Dobro je što današnji događaj dočekujemo u dobroj atmosferi i međusobnom razumevanju i poštovanju. Danas smo ovde da podržimo vladavinu pravde, jer su se danas okupili naši ravnopravni sugrađani koji predstavljaju bogatstvo našeg društva", rekla je Janković.

Ona je napomenula da je u proteklih nekoliko godina napravljen veliki iskorak što se tiče LGBTI zajednice, jer je prošle godine, u skladu sa novim propisima, transrodnim osobama značajno olakšana promena pola.

undefined Beograd

Nakon Poverenice, okupljenima se obratila i Anđela Čeh, aktivistkinja Udruženja građana "Egal".

"Prajd je pre svega protest, a ne zabava, ni kod nas a ni u svetu. To je prvenstveno politički čin kojim LGBTI zajednica izlazi na ulice i skreće pažnju na svoje probleme. Ove godine zahtevamo pravno regulisanje pitanja istoplonih zajednica, dostupnost hormonske terapije za trans osobe, a želimo i da skrenemo pažnju da je potrebna senzibilizacija zaposlenih u javnom sektoru kada je reč o LGBT osobama. Pored toga, želimo i povećanje budžeta za LGBTI organizacije", rekla je Čeh,

Nakon toga je je počela šetnja ka Terazijama, preko Knez Mihajlove do Studentskog parka.

 50 GODINA OD STOUNVOLSKE POBUNE

Gej-lezbejski info centar je saopštio da se parada održava povodom obeležavanja 50 godina od Stounvolske pobune, kada se 1969. godine LGBT zajednica u Njujorku pobunila protiv policijske torture.

U ranije izdatom saopštenju se navodi da će LGBTI osobe i njihovi prijatelji na paradi u centru Beograda prošetati slobodno ulicama grada.

Oni traže:

- hitno pravno regulisanje istopolnih partnerstava

- sistemsku depatologizaciju trans identiteta i povećanje dostupnosti hormonske terapije

- senzibilizaciji zaposlenih u javnim institucijama za rad sa LGBTI osobama

- povećanje budžetskih davanja za rad LGBTI organizacija civilnog društva.

Ove godine organizatori skreću pažnju na probleme s kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom.

"Imajući u vidu da LGBT pokret ne stoji sam, već da delimo probleme i s drugim grupama koje se prepoznaju kao manjinske i koje se suočavaju s mnogobrojnim problemima, Ponosu Srbije su se prethodnih godina pridruživali i šetnju podržali: romska zajednica, žene sa iskustvom partnerskog i nasilja u porodici, osobe sa invaliditetom i osobe koje žive sa HIV-om i AIDS-om. Ove godine skrećemo pažnju na probleme s kojima se suočavaju osobe koje žive sa autizmom, kao i njihove porodice, tako da će Prajd šetnju, izme?u ostalog, otvoriti i jedan od roditelja čije dete živi sa autizmom", navodi se u saopštenju Gej-lezbejskog info centra.

List navodi da su učešće najavili ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić i pevačica Goca Tržan.