• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Večiti studenti": Ovo su naši ZAHTEVI, NISMO lenji!

Izvor mondo.rs

Nekoliko hiljada studenata Univerziteta Republike Srbije, koji su studije započeli po starom programu, predalo je peticiju Skupštini Srbije sa zahtevom da im se odobri da studije završe po programu po kojem su ih upisali.

 Studenti i studiranje večiti studenti i zahtevi Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Pravni fakultet u Beogradu (ilustracija)
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

  Prema novom zakonu, oni koji ne steknu diplomu (koja je izjednačena sa master studijama) do početka nove školske godine (1. oktobar 2019. godine), moraju da pređu na takozvani "Bolonjski program" i prihvate uslove, koje smatraju nepovoljnim po njih.

Verica Ivanović Kuzmanović, koja zastupa studente, koji su fakultete upisivali od 1998. godine do 2005. godine (ili koju godinu kasnije), objasnila je za MONDO zašto se protive prelasku na "Bolonjski program" i na koji način se ta grupa studenata "diskriminiše" novim zakonskim rešenjima.

"Pored vraćanja na niže godine iako su odavno apsolventi, obaveznih predavanja koje su davno odslušali, dodavanja besmislenih ispita koje su već položili, a sada imaju samo novo ime, ogromnih troškova, najveći problem je što bi im stepen obrazovanja bio snižen - sa zvanja izjednačenog sa master diplomom koje dobijaju po starom programu, bili bi svedeni na diplomu osnovnih studija, sa 7,1 nivoa na 6,2. To za većinu znači da bi morali da završavaju master studije, da bi mogli da se zaposle u struci", kaže ona.

Uvođenjem Bolonjske deklaracije 2006. godine (kojom je promenjen način školovanja), akademcima koji su studije upisali po starom programu dat je rok da diplomiraju do školske 2011/2012 godine.  Rok za završetak studija potom je više puta pomeran, najpre na 2014. godinu, zatim na 2016, pa na 2018. godinu, da bi prošle godine dobili rok od godinu, tačnije do septembra 2019. godine da okončaju studije. Procena je da trenutno u Srbiji ima oko 10.000 starih studenata, ali da svi nisu "aktivni".

"Studenti po starom programu imaju pravo da svoje studije završe po zakonu po kojem su započeli, to pravo im garantuje i Ustav Republike Srbije, novi zakon se ne može sprovoditi retroaktivno", ističe Verica Ivanović Kuzmanović.

Dodaje da su u skupštinskom Odboru za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na čelu sa profesorom Ljubomirom Stojmirovićem, bili svesni problema koji bi nastali primenjivanjem novog zakona, pa je produžavan krajnji rok za završetak studija, što je, ocenjuje, dalo značajne rezultate.

Ali, predstavnica "večitih studenata" smatra da produžavanje nije rešenje bez obzira na svu dobrobit koju je donelo.

"Zakon po kojem smo upisali studije nas nije vremenski ograničavao. Nema potrebe odobravati godinu za godinom, već samo poštovati zakon koji se na nas odnosi. Godinama se 'spinuje' da se radi o lošim, 'večitim' studentima iz starih viceva. Naprotiv, svi mi smo dobri studenti, sa visokim prosekom, većina ima porodice, posao i niz drugih obaveza koji su sprečavali da završe studije u roku. Ali mi smo i računali na to da ćemo moći da studiramo tempom koji možemo da uskladimo sa obavezama. Sve što se od nas zahtevalo smo ispunili i plaćali. Zbog nas se niko dodatno ne angažuje, a program studija je svim profesorima i asistentima dobro poznat", naglasila je Verica Ivanović Kuzmanović za MONDO.

Ona ističe da je, pod raznim pritiscima i uvreženog mišljenja, prenebregnuta činjenica da se diskriminišu kolege sa invaliditetom, kojih je značajan broj, kao i žene, koje čine većinu potpisannika peticije, a koje nose najveći teret roditeljstva.

Studenti su peticiju predali i predsedniku Srbije, predsednici vlade, predsednici Skupštine Srbije i Ministarstvu prosvete.

"Nadamo se da ćemo okončati ovu dugogodišnju agoniju koja nikome ništa dobro neće doneti. I sama država je na gubitku ako dozvoli da se odbace ljudi koji su na korak do diplome. Broj visoko obrazovanih u našoj zemlji je između 3-5%, a težimo proseku zemalja Evropske unije 35%. Od svih relevantnih instanci ćete čuti da je najveći resurs u budućnosti znanje i obrazovanje. To se ne može postići kršenjem našeg prava da studije završimo po programu i zakonu po kojem smo studije upisali", ocenila je u izjavi za MONDO Verica Ivanović Kuzmanović.

Komentari 140

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Persa

Podrška svim koji samo žele da ostvare svoje Ustavom zagarantovano pravo.recicu vam moj lični primer kada sam upisala fakultet te iste godine mi je otac ostao bez posla radila je samo majka , bilo je pitanje sta dalje bila sam uporna i krenula dalje i upisala drugu godinu a onda sam zbog jednog ispita izgubila celu godinu kod jednog profesora zbog koga su mnogo studenti odustali od faksa da nije otišao u penziju možda bih i ja odustala, polozila taj ispit i krenula dalje relativno u roku apsolvirsla a onda sam počela da radim o po 12 h dnevno.Onda sam se udala i rodila dvoje predivne dece, a ko je cuvao decu zna kolika je to odgovornost , kad je prošle godine produzio rok za godinu dana rekla sam sebi pokušaću da zavrsim i lepi sam krenula polozila sam dva jako teska ispita , da bi u maju mesecu ove godine otac bio zivotno ugrozen i sada kada je fala bogu sve ok i kad opet idem dalje neko to ne dozvoljava jer jr on tako rešio .i zašto sam ja sada nesto gora od drugih koji su bezbrizno studirali ?nadam se da ce predsednik Vucic imati vise sluha kada mu se obrate studenti .

Nikola

Ne vidim zasto ikome smetaju stari studenti koji studiraju o svom trosku. Omoguciti ljudima da zavrse.

Jelena

Pokazalo se ispravnim produzenje, polovina 'starih" je diplomirala. Ne ogranicavati im Ustavom zagarantovano pravo. Apelujem na gospodina Sarcevica i nadam se da ce biti konkretan i uvaziti predlog profesora koji podrzavaju sa razlogom, jer znaju celokupnu situaciju.

special image