Srbija je po broju stanovnika pala ispod sedam miliona, ali iz Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku Slavice Đukić Dejanović poručuju da ima razloga za optimizam: u prvih šest meseci ove godine rođene su 563 bebe više nego u istom periodu prošle godine.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pak pokazuju da je od januara do juna 2019. rođeno 1.538 beba više nego u istom periodu 2016. godine! Promene se posebno vide kada je u pitanju obrazovna struktura "novopečenih" majki, pišu "Večernje novosti".

"Raste broj žena koje rađaju i zaposlene su, dok je primetan pad nezaposlenih žena", kažu u Kabinetu ministarke Đukić Dejanović.

"U 2015. je 59 odsto majki koje su se te godine porodile bilo zaposleno, 26 odsto nezaposleno, a 10 odsto su bile domaćice. Prošle godine je porastao broj zaposlenih na 68 odsto, a smanjio se broj nezaposlenih na 18 i domaćica na 8 odsto. I broj učenica ili studentkinja je skoro prepolovljen - sa 1.129 2015. na 636 2018. godine.

U istom periodu opao je i broj žena sa završenom osnovnom i srednjom školom koje su rađale, dok je porastao broj onih sa visokom i višom. Posebno je primetan rast visokoobrazovanih žena koje rađaju treće dete.

Među merama za porast nataliteta, koje sprovodi država, jedna od važnijih je i pomoć 161 lokalnoj samoupravi vredna 1,2 milijarde dinara za populacionu politiku, koju je dodelio Kabinet ministarke Đukić Dejanović.

"Kada je prvi put raspisan javni poziv, finansirano je 15 jedinica lokalne samouprave sa 130 miliona dinara, a 2018. godine 61 grad i opština dobili su ukupno 500 miliona dinara. Za ovu godinu opredeljeno je 650 miliona dinara za 85 jedinica lokalne samouprave", kažu u Kabinetu.

Novac je utrošen na adaptaciju i izgradnju vrtića, igrališta, skraćenje lista čekanja u vrtićima za 2.500 mesta, kupljeno je 37 stanova za mlade bračne parove i pet minibuseva za seoske škole. Mladi parovi sa sela dobili su 130 miliona dinara za započinjanje sopstvenog biznisa. Kupljeno je i 35 vozila za službu patronaže i medicinska oprema za ginekologije u 30 zdravstvenih ustanova.

Rezultati će sigurno biti još bolji kada se promene propisi zbog kojih je 13.000 mama oštećeno primenom Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom. Manju platu od one koju su imale pre odlaska na porodiljsko bolovanje sada imaju sve one koje su radile manje od 18 meseci, kao i one koje zarađuju više od tri prosečne plate u Srbiji.

Koliko para dobijaju blizanci

I pegla-servisom u borbu protiv bele kuge