• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oduzimanje imovine kriminalcima

Specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Miljko Radisavljević najavio je da će oduzimanje imovine stečene kriminalom biti jedna od važnijih aktivnosti ove institucije u 2009.

Specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Miljko Radisavljević najavio je da će oduzimanje imovine stečene kriminalom biti jedna od važnijih aktivnosti ove institucije u 2009.

"Primena zakona o oduzimanju imovine počeće od 1. marta ove godine, a veoma je bitno da se do tada formiraju Jedinica za finansijske istrage, Direkcija za imovinu, kao i organi koji će sa tužilaštvom i sudovima neposredno sprovoditi zakon", istakao je Radisavljević današnjim "Novostima".

"Znamo da neki od okrivljenih poseduju u inostranstvu značajna sredstva za koja se sumnja da su stečena kriminalnim aktivnostima. Došli smo do konkretnih informacija o tome zahvaljujući dobroj saradnji sa kolegama iz inostranstva", rekao je Radisavljević i naglasio da su ta sredstva zamrznuta i vlasnik njima ne može da raspolaže.

On je rekao da će Jedinica za finansijske istrage imati zadatak da pronađe svu imovinu osoba koje su već pravosnažno osuđene i na koje se mogu primeniti odredbe zakona.

Tada će se proceniti da li je ona u nesrazmeri sa njihovim legalnim prihodima i da li ima osnova za oduzimanje.

Specijalno tužilaštvo u postupcima koji su u toku paralelno prikuplja podatke o imovini izvršilaca.

"Koristimo ovlašćenja iz postojećih zakona da preko drugih državnih organa i evidencija kojim raspolažu banke, finansijske organizacije, javna preduzeća, dođemo do podataka o imovini osoba protiv kojih su u toku krivični postupci. Nažalost, moram da konstatujem da mnogi državni organi i organizacije nemaju jedinstvene baze podataka za teritoriju Srbije, što u velikoj meri otežava i usporava pronalaženje imovine", rekao je Radisavljević.

Na pitanje da li će specijalno tužilaštvo pokrenuti postupke oko svih spornih pitanja u vezi s atentatom na premijera Zorana Đinđića, Radisavljević je odgovorio: "Ukoliko se dođe do dokaza i podataka da su u organizaciji, samom atentatu ili nakon toga, na bilo koji krivično-pravno relevantan način, pored osoba obuhvaćenih optužnicom i donetom presudom, učestvovala i druga lica, to može da bude predmet posebnog postupka".

"Svakako, time se ne mogu dovoditi u pitanje činjenice koje su pravosnažno utvrđene", dodao je Radisavljević.

On je rekao da Specijalno tužilaštvo u ovoj godini očekuje proširenje stvarne nadležnosti i na neka krivična dela koja nemaju elemente organizovanog kriminala, ali imaju posebno naglašenu društvenu opasnost, zbog svojstva počinioca ili ekstremno visoke imovinske koristi.

"Tu mislim na krivična dela zloupotrebe službenog položaja i primanje mita kod osoba koje su na visokim društvenim položajima. Dalje, očekujem da će već u toku januara biti pokrenuti neki postupci koje sticajem raznih okolnosti nismo 'otvorili' u prošloj godini", rekao je Radisavljević.

On je dodao da prioritet ostaju krivična dela korupcije, nelegalna proizvodnja i promet opojnih droga...

Radisavljević je podsetio da su od januara do polovine decembra prošle godine pokrenuti novi krivični postupci protiv 187 osumnjičenih.

Pored toga, podignute su optužnice protiv 94 osobe, protiv kojih su istrage započete tokom 2007. godine.

"Prema našoj proceni, najznačajniji postupci koji su pokrenuti tokom prošle godine odnose se na nelegalnu proizvodnju i promet narkotika i tih predmeta je najviše, preko 30 odsto od ukupnog broja. Društvena opasnost ovih dela je posebno naglašena, jer se njihovim vršenjem ugrožava zdravlje, pre svega, mladih ljudi, koji su najčešći konzumenti opojnih droga", kazao je on.

Radisavljević je naveo da su oduzete znatne količine narkotika, opreme za proizvodnju, novac, oružje.

Pokrenuto je i nekoliko postupaka u vezi sa razbojništvima izvršenim od organizovanih bandi, kod kojih je bila posebno naglašena spremnost za primenu nasilja, što je zaključeno na osnovu pronađenog vatrenog oružja, načina izvršenja konkretnih i planiranih krivičnih dela.

Povodom istrage o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, on je rekao da do sada sprovedene pojedine istražne radnje i prikupljeni dokazi nisu doveli do otkrivanja identiteta počinilaca.

I u slučaju ubistva Pavla Bulatovića, nekadašnjeg ministra odbrane, počinioci nisu otkriveni.

"Kriminalistička policija i Vojno-bezbednosna agencija, svaka u domenu svoje nadležnosti, rade na ovom predmetu. Odrđeni podaci traženi su i od stranih policija, a biće neophodno da se u rad uključe i druge bezbednosne službe. Naš rad u velikoj meri otežava okolnost da postoji znatan protok vremena od izvršenja krivičnog dela. Bez obzira na to, nadam se da će doći do napretka u postupku", rekao je on.

On je rekao da je dobra saradnja tog tužilaštva s policijom i dodao da se zalažu da policijska jedinica koja je nosilac borbe protiv organizovanog kriminala bude organizaciono deo MUP, a funkcionalno u službi Specijalnog tužilaštva.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image