• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIS ima mazuta, samo ga treba razvesti

Zalihe mazuta NIS-a su dovoljne za najmanje mesec dana, jedino je problem što su temperature niske i što imamo problema sa transportom mazuta, ali ti problemi će se rešiti tokom dana, sutra i prekosutra, izjavio je direktor Srbijagasa i istakao da "građani moraju da znaju" da nije u svim toplanama moguća zamena mazuta gasom.

Naftna industrija Srbije (NIS) učiniće sve da obezbedi dovoljnu količinu mazuta dok se ne stabilizuje situacija sa snabdevanjem gasom, saopštilo je večeras to preduzeće.

U saopštenju se navodi da je uoči grejne sezone NIS potpisao ugovor sa Toplanama Srbije da će tokom zime obezbediti dovoljnu količinu mazuta za toplane.

"Zalihe mazuta koje poseduje NIS su dovoljne za najmanje mesec dana, jedino je problem što su temperature niske i što imamo problema sa transportom mazuta, ali ti problemi će se rešiti tokom dana, sutra i prekosutra", izjavio je večeras direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.

On je, međutim, istakao da "građani moraju da znaju" da nije u svim toplanama moguća zamena mazuta gasom, tako da će problema imati sistemi daljinskog grejanja i građani koji gas koriste za grejanje.

Dodao je da je "na sceni najgori mogući scenario", jer je u 15.30 Srbiji potpuno obustavljena isporuka gasa zbog spora Rusije i Ukrajine oko cene gasa i ukrajinskog duga.

Bajatović je rekao da Srbija raspolaže sa 500 miliona kubnih metara gasa iz sopstvene proizvodnje i 500 miliona kubnih metara, koliko može da se "izvuče iz skladišta u Banatskom Dvoru".

"Nažalost, mi ne možemo mnogo da uradimo sa našim zalihama gasa, jer nije moguće održavati tako veliki sistem sa količinama sa kojima Srbija raspolaže. Jedino rešenje je da bude rešen rusko-ukrajinski spor, a da se svi zajedno racionalno ponašamo i čuvamo stabilnost elektroenergetskog sistema", istakao je Bajatović.

Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić rekao je televiziji B92 da je jedna od mera da se svim potrošačima omogući snabdevanje mazutom u narednih nekoliko dana.

Škundrić je odbio da navede kolike su rezerve gasa i mazuta, rekavši da "mazuta ima u dovoljnim količinama" i da su preduzete mere za obezbeđivanje redovnog snabdevanja mazutom svih daljinskih sistema grejanja koji mogu da zamene gas mazutom.

"To je jedna od mera koje je Vlada Srbije utvrdila na današnjoj sednici", rekao je Škundrić, i dodao da će daljinski sistemi grejanja koji mogu da zamene gas mazutom "funkcionisati onoliko vremena koliko bude potrebno".

Izrazio je nadu da će u narednih nekoliko dana biti dovoljno obezbeđenih energenata i zamolio građane da racionalno troše električnu energiju i "ugase svaku sijalicu koja nepotrebno gori kako bi elektroenergetski sistem nadomestio manjak prirodnog gasa".

Zbog potpune obustave isporuke gasa iz Rusije, toplane prelaze na korišćenje mazuta.

Direktor Udruženja "Toplane Srbije" Milovan Lečić izjavio je danas da većina toplana u Srbiji može da radi na mazut, ali i da neke koriste isključivo gas kao energent.

Lečić je rekao Tanjugu da toplane koje su "osposobljene" da rade na oba energenta - gas i mazut, u ovom trenutku imaju dovoljno mazuta samo za havarijska isključenja na dan - dva, a ne za duži period.

"Ukoliko pređemo na havarijski rad, odnosno na potrošnju mazuta u kolicinama koje imamo, moraćemo, u interesu zaštite ukupnog energetskog sistema zemlje, napraviti određene korekcije", rekao je on, dodajući da se o tome za sada samo razmišlja.

Te korekcije će najverovatnije podrazumevati "smanjenje temperaturnog režima", objasnio je Lečić.

On je istakao da sa NIS-om postoji potpisan protokol o isporuci 118.800 tona mazuta za sve toplane u Srbiji, što je bila dovoljna količina u uslovima normalne isporuke gasa, ali da je u novonastalim uslovima neophodna veća količina mazuta zbog prelaska dela toplana sa gasa na tu vrstu enegrenta.

"Mi smo se već danas dogovorili sa Ministarstvom rudarstva i energetike da nam od sutra NIS omogućiti povlačenje većih količina mazuta, koje će moći da obezbede bar havarijski rad toplana", rekao je Lečić.

Udruženje "Toplane Srbije" objedinjuje svih 56 toplana u Srbiji.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image