• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Gasna kriza" u Srbiji bez rešenja

Srbija je zbog spora Ukrajine i Rusije potpuno ostala bez gasa. Pokušaj da se kriza prevaziđe zahtevom za pomoć Mađarskoj završena je neuspehom - Mađari predstavnicima Srbije preneli da nemaju dovoljno gasa ni za svoje potrebe. Premijer građanima poručio da situacija nije kritična, ali ni bezazlena.

Srbija je zbog spora Ukrajine i Rusije potpuno ostala bez gasa. Pokušaj da se kriza prevaziđe zahtevom za pomoć Mađarskoj završena je neuspehom pošto su Mađari predstavnicima Srbije preneli da nemaju dovoljno gasa ni za svoje potrebe. Premijer građanima poručio da situacija nije kritična, ali ni bezazlena.

To potvrđuju i informacije iz više srpskih gradova u kojima su počeli da se pojavljuju prvi problemi sa grejanjem.

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da elektro-energetski sistem u Srbiji dobro funkcioniše i da su rezerve mazuta dovoljne za mesec dana.

Na konferenciji za novinare posle vanredne sednice Vlade Srbije, premijer je rekao da Mađarska nema dovoljne količine gasa da pomogne Srbiji ali da je voljna da, u slučaju da se razreši kriza između Rusije i Ukrajine, odmah pusti određenu količinu gasa Srbiji kako bi se izbeglo čekanje da taj energent stigne kroz cevi od proizvođača.

On je rekao da elektro-energetski sistem radi dobro, ali da bi građani trebalo da štede struju, kako bi se podmirila povećana potražnja koja će uslediti zbog nestašice gasa. "Vlada je preduzela sve što je bilo u njenoj moći i situacija nije kritična, ali nije ni bezazlena", rekao je Cvetković.

Cvetković je rekao da 90 odsto toplana u Srbiji može da pređe na mazut ili čvrsta goriva, a da će preostale rezerve gasa biti upućene ka onim toplanama koje nemaju tu mogućnost.

Prema njegovim rečima, ukupno ima osam toplana koje ne mogu da zamene gas nekim drugim energentom, među kojima su toplana u Jagodini i jedna u Novom Sadu, zbog čega će one morati da obustave rad ukoliko se problem uskoro ne reši.

Premijer je izrazio očekivanje da će problem između Rusije i Ukrajine, zbog kojeg su obustavljene isporuke gasa, biti rešen za nekoliko dana, a da će sutra biti poznato da li postoji mogućnost da gas bude dopremljen nekom drugom trasom.

On je dodao da je Vlada Srbije predložila Elektrodistribuciji da smanji uličnu rasvetu kako bi se dodatno uštedela električna energija.

Cvetković je rekao da je potrošnja električne energije u Srbiji u sredu bila 140 miliona kilovat sati, što je samo deset miliona manje od maksimalnih kapaciteta, ali da postoji mogućnost uvoza ukoliko se trenutna kriza produži.

Premijer je rekao postoji pravni osnov da se razmotri utvrđivanje odgovornosti za trenutnu situaciju i podnesu eventualne tužbe za naknadu štete zbog obustave isporuke gasa, ali je dodao da se o tome nije raspravljalo na sednici Vlade.

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić rekao je da je Vlada Srbije u stalnim kontaktima sa predstavnicima Rusije, Evropske unije ali i zemalja u okruženju kako bi se našlo rešenje za trenutnu krizu.

Član kriznog štaba srpske vlade Dušan Mrakić prethodno je rekao da upravo dolazi do potpune nestašice gasa u Srbiji i da se u pojedinim delovima sistema koriste poslednje količine od milion kubnih metara gasa.

Naftna inudustrija Srbije (NIS) je obezbedila dovoljne količine mazuta, koji trebalo da zameni gas u gradskim toplanama, rekao je Mrakić, koji je državni sekretar u Ministarstvu energetike Srbije.

Prema njegovim rečima, obezbeđen je i transport tog energenta do toplana drumskim, rečnim i železničkim saobraćajem.

Mrakić je istakao da Krizni štab Vlade Srbije neprestano zaseda i da je u stalnoj komunikaciji sa svima koji rade na održavanju stabilnosti energetskog sistema.

Srbiji je potpuno prekinuta isporuka gasa iz Rusije, kao i zemljama u regionu, zbog rusko - ukrajinskog spora, i vlada Srbije preduzima mere radi zaštite energetskog sistema.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je sinoć da državne vlasti čine sve kako bi, i pored prekida u isporuci gasa iz inostranstva, građanima bilo obezbeđeno grejanje. Prema rečima Tadića, zbog problema u transportu gasa preko Ukrajine je "cela Evropska unija skočila na noge".

Ministar energetike i rudarstva Petar Škundrić izjavio je sinoć ukupni energetski sistem Srbije funkcionisati stabilno u novonastalim prilikama i izrazio uverenje da će prirodni gas u narednih nekoliko dana ponovo početi da se isporučuje našoj zemlji.

Škundrić je, prilikom obilaska "Beogradskih elektrana", rekao da očekuje da će spor između Rusije i Ukrajine biti brzo rešen i da će Srbija, kao i ostale zemlje u regionu, biti ponovo normalno snabdevane prirodnim gasom.

"Mi smo u toku jučerašnjeg dana imali stalnu komunikaciju sa predstavnicima Ruske Federacije i dobili uveravanja da će u najbržem mogućem roku pokušati da razreše spor sa Ukrajinom", kazao je Škundrić na konferenciji za novinare.

Prema Škundrićevim rečima, Srbija ima rezerve mazuta za mesec dana, bez upotrebe drugih energenata, ali i uz racionalno i štedljivo ponašanje svih građana.

S obzirom na to da osam gradova u Srbiji, poput Jagodine, Bečeja, dela Pančeva i drugih, nema tehničku mogućnost da pređe na drugu vrstu goriva, ministar je pozvao građane tih mesta da racionalno koriste ostale energente ili električnu energiju.

"Pozivam sve građane na maksimalnu štednju svih oblika energije, posebno struje, jer je u ovom trenutku dostignut istorijski maksimum u proizvodnji i potrošnji električne energije".

(agencije/MONDO- foto Beta/AP - upravna zgrada "Gasproma" u Moskvi)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image