• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gasna kriza zatvara vrtiće i bolnice!

Gradovi u Srbiji u kojima rade toplane na gas bez mogućnosti prelaska na alternativna goriva jedan po jedan ostaju bez grejanja. Zatvaraju se fabrike i vrtići, pacijenti iz bolnica šalju kućama, a građani hrle ka radnjama da bi kupili grejalice

Gradovi u Srbiji u kojima rade toplane na gas bez mogućnosti prelaska na alternativna goriva jedan po jedan ostaju bez grejanja. Zatvaraju se fabrike i vrtići, pacijenti iz bolnica šalju kućama, a građani hrle ka radnjama da bi kupili grejalice.

Nadležni upozoravaju da se racionalno troši struja. Situacija bi trebalo uskoro da se popravi u Vojvodini pošto je Mađarska počela isporuku dva miliona kubnih metara gasa Srbiji. Stanje je već bolje u Novom Sadu.

Portparolka preduzeća Novosadske toplane Jelena Vujin izjavila je da je oko 16 sati ponovo počela da radi Toplana "Zapad", što će obezbediti da stanovnici pojedinih naselja u tom gradu tokom dana dobiju grejanje.

Vujnovićeva je agenciji Beta rekla da će grejanje dobiti stanovnici naselja Bistrica, Satelit, Avijatičarsko naselje, Detelinara i Sajmište. Ona je dodala da će oko 240.000 gasa dnevno za rad Toplane Zapad biti obezbeđeno iz domaćih izvora.

"U toku dana očekujemo normalizaciju sistema, tako da će biti mlaki radijatori, ali već sutra ujutru biće normalna isporuka toplotne energije, i za grejanje, i za pripremu tople potrošne vode, navela je Vujin.
Ona je dodala da su Toplane "Sever", "Jug" i "Istok" prešle na mazut i proizvode toplotnu energiju punim kapacitetom.

U Novom Sadu zbog problema sa grejanjem od jutros ne radi 51 vrtić Predškolske ustanove "Radosno detinjstvo", a deca su raspoređena u 15 vrtića koji imaju grejanje, izjavila je portparolka te ustanove Ruža Pajantić.

Bez grejanja su i dalje Pančevo i Vršac, delovi Subotice, Aranđelovca, Čačka, Jagodine, Loznice, Gornjeg Milanovca, Kikinde…

Temperature u Srbiji su inače danima u minusu, a veći deo zemlje je pod snegom.

Bez grejanja u Pančevu je ostalo oko 40.000 stanovnika koji u 11.500 stanova imaju daljinsko grejanje na gas.

Prema rečima Zorana Božanića, tehničkog direktora Javnog preduzeća "Grejanje", nevolja je što u Pančevu, koje ima Rafineriju nafte, gotovo nijedna toplana ne može da radi na drugo gorivo, osim nekoliko starih sa malim kapacitetima u pančevačkom naselju Strelište, gde je potrebno više dana da se osposobe za rad na mazut.

Zbog problema sa gasom u Pančevu je u mnogim važnim gradskim ustanovama i javnim komunalnim preduzećima uvedene vanredne mere i novi režim rada prilagođen novonastaloj situaciji. Iz pančevačke Elektrodistribucije preko lokalnih medija apeluju na građane da ne preteruju sa korišcenjem električne energije koja je mnogima jedina alternativa.

Vitalna preduzeća, kao što su Vodovod i "Higijena", zasad, rade bez problema, a pančevačka bolnica ima vlastiti sistem grejanja na mazut.

Ne računajući hladne stanove koji imaju daljinsko grejanje, gde živi trećina gradskog stanovništva, najviše problema je u dečjim vrtićima, jer više od polovine ovih ustanova nema alternativne mogućnosti zagrevanja. Zbog toga se roditelji upućuju da decu vode u najbliže vrtiće koji se greju na lož ulje i struju.

Vršac je ostao bez snabdevanja gasom zbog čega je oko 13.000 domaćinstava bez grejanja, a obustavljena je i proizvodnja u Hemofarmu, rekli su u vršačkom Kriznom štabu.

"Vršac je na korak od vanrednog stanja , jer je u potpunosti obustavljeno snabdevanje gasom. Situacija je izuzetno teška jer je Vršac potpuno gasifikovan, a ni jedna toplana nema alternativu", kazao je predsednik te opštine Čedomir Živković agenciji Beta.

On je naveo da je vršački Krizni štab uputio premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću i svim drugim nadležnim organima zahtev za hitnu intervenciju u snabdevanju gasom.

Živković je rekao da grejanja nema ni u Gradskoj bolnici, u vrtićima, niti u 13.000 domaćinstava od kojih više od dve trećine nema mogućnost da pređe na drugo gorivo i dodao da je i privreda stala.

Direktor vršačkog distributera gasa "Drugog oktobra" Ljubisav Šljivić rekao je da Vršac dnevno u zimskom periodu potroši 220.000 kubnih metara gasa, a da trenutno dobija manje od 1.000 kubnih metara na sat, što je apsolutno nedovoljno. "Takvo stanje ne pamti se od 1952. godine kada je u Vršcu počela gasifikacija. Sa radom je stao i proizvođač lekova Hemofarm, što se nije desilo ni tokom devedesetih godina prošlog veka", kazaso je Sljivić.

On je naveo da su neophodne minimalne količine gasa u Vršcu oko 100.000 kubnih metara dnevno precizirajući da je to dovoljno samo za prioritetne potrošače.

Slavko Timotijević, direktor Gradske bolnice koja od ranije ima problema sa grejanjem zbog dotrajalosti kotlarnice, rekao je agenciji Betu da nemaju mogućnost prelaska na drugu vrstu energenta za grejanje.
"Lakši bolesnici su otpušteni kućama, a druge su iz starog premešteni u novi deo bolnice u kojem se organizuje grejanje na struju", naglasio je on.

Timotijević je kazao da Krizni štab u bolnici funkcioniše od juče popodne ističući da će situacija biti dodatno otežana ako bez grejanja ostanu operacioni blok i porodilište.

U Gradskoj biblioteci i Muzeju, koji se greju isključivo na gas, neće se raditi, a u osnovnoj školi "Čaki Lajoš" biće odložena dopunska nastava i sve aktivnosti tokom zimskog raspusta, ukoliko se do 12. januara ne reši problem snabdevanja gasom.

U Jagodini je zbog nestanka gasa bez grejanja ostalo 5.700 potrošaca na sistemu daljinskog grejanja i 4.000 domaćinstava koja za grejanje koriste gas, saopštila je lokalna vlast u tom gradu. Predsednik Skupštine Jagodina Ratko Stevanović rekao je agenciji Beta da se među tih 5.700 potrošaca na sistemu daljinskog grejanja nalaze i bolnice, škole i vrtići.

Stevanović je dodao da je lokalna vlast nemoćna da reši pitanje grejanja I dodao da za sada nema problema sa snabdevanjem struje u Jagodini, ali da bi problemi mogli nastati u popodnevnim satima ili u toku sutrašnjeg dana.

Stanovi i lokali u Loznici koji se greju na prirodni gas od jutros su hladni, nakon što je prestala isporuka tog energenta.

Više od 2.500 domaćinstava u Gornjem Milanovcu nema grejanje, niti može da se priključi na neki alternativni izvor, zbog čega su u gradu najtraženije električne grejalice i uljni radijatori.

Kako je agenciji Beta izjavio šef prodavnice "Metalac-Proleter" Milojko Milovanović, do devet sati rasprodat je ceo kontingent od 60 električnih grejalica. Prema podacima iz prodavnica, jutros je u gradu prodato više od 200 grejalica.

Nakon što je Gornji Milanovac jutros ostao bez gasa, rukovodioci bolnice u tom gradu rešili su da otpuste najveći broj pacijenata jer nemaju alternativne izvore grejanja. Kako je agenciji Beta izjavio direktor Zdravstvenog centra Miro Lazarević jutros je počelo otpuštanje svih pacijenata na kućno lečenje, a u bolnici ostaju samo pacijenti kojima su životi ugroženi.

Bolesnici koji ostanu u bolničkim prostorijama biće smešteni u zajedničke prostorije. Na rođake bolesnika koji ostaju u bolnici apelovano je da donesu grejalice i ostala grejna tela kako bi se zagrevale pojedine sobe.

Zbog otpuštanja pacijenata na kućno lečenje biće pojačan rad patronažnih službi koje će neprestano obilaziti bolesnike. "U operacionoj sali intervencije će se pružati samo pacijentima čiji su životi ugroženi, a grejanje u sali je obezbeđeno na grejalice. Tako će biti i u porodilištu", rekao je Lazarević.

Bolesnici i zdravstveni radnici strahuju od nestanka električne energije, ali je direktor radne jednice Elektrodistribucije Milovan Glišić rekao da struje ima dovoljno i da ne preti opasnost od kvarova.

Svi korisnici daljinskog grejanja, ali i individualni potrošači koji koriste gas u Kikindi danas će ostati bez grejanja.

Šefica pravne službe u kikindskoj Toplani Dragica Kričković rekla je za agenciju Beta da su radijatori u stanovima koji su priključeni na daljinsko grejanje jutros bili mlaki, jer su koristili minimalni pritisak u sistemu, ali da će i oni od podneva potpuno ostati bez grejanja.

Prema njenim rečima, bez daljinskog grejanja od danas je 3.000 domaćinstava, sve poslovne prostorije, vrtići i škole, kao i jedini hotel u gradu. Direktor Zdravstvenog centra "Kosta Sredojev Šljuka" Lazar Rajić rekao je da je gradska bolnica od danas bez grejanja, jer je koristila gas za zagrevanje.

"Pravimo drastičnu redukciju svih usluga. Upravo sastavljamo listu dežurstava samo najnužnijih odeljenja, većinu pacijenata ćemo poslati kućama, a najurgentnije ćemo prebaciti na lečenje u Zrenjanin", rekao je Rajić.

Direktor je naveo da bolnica, koja je direktan korisnik Srbijagasa, kao gradska Toplana, nema nikakve mogućnosti za alternativno grejanje. "Nadamo se da će Opština moći da nam obezbedi bar 20 do 25 uljanih radijatora, jer mi nemamo ni grejalice", izjavio je Rajić. Bez grejanja su i sve kulturne institucije u Kikindi.

Krizni štab Skupštine opštine Kikinda od jutros zaseda, međutim, još nema saopštenja za javnost. Kako Beta saznaje razmatra se mogućnost korišćenja kaptažnog gasa, jer je selo Mokrin kraj Kikinde najveće nalazište tog energenta u Vojvodini.

Grejanje oko 300.000 stanova u Beogradu odvija se normalno i bez problema, rečeno je danas agenciji Beta u Beogradskim elektranama. Kako su kazali u tom Javno komunalnom preduzeću, 12 beogradskih toplana je prešlo na alternativno gorivo-mazut, pa se nesmetano proizvodi i redovno isporučuje toplotna energija potrošačima.

U Beogradskim elektranama su dodali da problema sa grejanjem od jutros imaju stanovnici u Banovcima, jer kotlarnica u tom prigradskom naselju ne može da pređe na mazut.

Beogradske elektrane apelovale su na sve stanovnike da zbog trenutne situacije i problema sa gasom, racionalno koriste toplotnu i električnu energiju.

Najveća gradska toplana u Čačku i još četiri manje priključene su od juče na mazut čije su zalihe dovoljne za sedam dana. Bez grejanja je ostalo 1.510 stanova priključenih na toplane "Ljubić kej" i "Vinara" koja nemaju alternativna rešenja.

Daljinskim grejanjem u Čačku je obuhvaćeno 8.000 stanova.Nešto više od 4.000 kuća priključeno je na gasovodnu mrežu. Njihovi vlasnici prinuženi su da se "prebace" mahom na grejanje strujom.

Više od polovine stanova u Čačku, pretežno individualnih kuća, greje se u sopstvenoj režiji, mahom na ugalj, drva i struju.

Od jutros je oko 3. 700 domaćinstava u Arandjelovcu, priključenih na gas, ostalo bez grejanja, rekao je Tanjugu direktor arandjelovačkog "Srbijagasa" Bora Lazarević.

Pošto grad nema centralnu gradsku toplanu, koja bi mogla da koristi neki drugi, alternativni energent, Arandjelovčani će morati sami da se snalaze kako znaju i umeju, a za prvu pomoć koriste električnu energiju.

Vitalne institucije - bolnica, Dom zdravlja, pekara, centralni gradski vrtić, kao i kompanije "Knjaz Miloš", "Venčac", "Kubršnica" preusmerile su proizvodni sistem na alternativne energente.
U Kragujevcu je od jutros svih 7.000 domaćinstava koja koriste gas ostalo bez grejanja, saopštila je Skupšina grada Kragujevca.

Stanovi su od jutros hladni i u nekoliko stambenih zgrada u bloku Avala na Aerodromu i Maglićkoj i Ilindenskoj ulici u naselju Bagremar, pošto kotlarnice na gas nisu prilagođene za korisćenje drugog goriva, rečeno je na konferenciji za novinare.

Predstavnici gradske uprave izrazili su spremnost da, ako bude bilo zahteva, pruže pomoć najugroženijim porodicama koje žive u 25 socijalnih stanova u bloku Avala koji je ostao bez grejanja.

Direktor preduzeća Energetika Nikola Petrović je rekao da sistem daljinskog grejanja u Kragujevcu funkcioniše bez zastoja, pošto su kotlarnice koje su koristile gas prešle na mazut i ugalj.

Po nalogu "Srbijagasa", danas oko podne u Zrenjaninu i 11 naseljenih mesta, koja pripadaju području tog grada, isključeno je 17 mernore-gulacionih stanica na koje je priključeno približno 21.000 individualnih potrošača gasa, rečeno je Tanjugu u Javnom preduzeću "Grejanje".

To znači da je bez grejanja na gas danas ostalo približno 100.000 stanovnika u Zrenjaninu i okolnim selima koji će morati da nađu alternativna goriva, kao što je to juče učinjeno u opštoj bolnici "Dr Đorđe Jovanović".

Posle najave da preti opasnost od prekida snabdevanja gasom, bolnica je juče počela da za grejanje koristi lož ulje umesto gasa, tako da su pacijenti zbrinuti u toplim prostorijama.

Više od 200 porodičnih domaćinstava u kraljevačkom gradskom naselju Higijenski zavod, koja su se isključivo grejala na gas, ostalo je pre jedan sat bez tog energenta.

Prema rečima jednog od stanara u ovim porodičnim kućama Jelene Petrović, stanovnici se snalaze koristeći alternativna rešenja.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image