• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sindikati spremni da "snize prag zahteva"

Predsednik Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak izjavio je da su sindikati spremni da kroz pregovore s predstvanicima privrede "snize prag zahteva." Sindikat pravosuđa Srbije zatražio je od Rasima Ljajića da podnese ostavku zbog odluke o stavljanju van snage Opšteg kolektivnog ugovora.

Predsednik Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak izjavio je danas da su sindikati spremni da kroz pregovore s predstvanicima privrede "snize prag zahteva", kako bi se zajedničkim naporima prevazišli problemi izazvani ekonomskom krizom.

Čanak je, posle prvog dela razgovora s predstvanicima vlade i privrednicima, istakao da spremnost privrednika na pregovore ohrabruje, što ne treba odbiti ni na koji način.

On je u izjavi novinarima ukazao da su privredenici na skupu izneli veoma ozbiljne probleme čijem prevazilaženju svako treba da da doprinos.

"Ako je to odustajanje od maksimalističkih zahteva, mi smo spremni, ali samo kroz pregovore, a ne kroz političke parole", rekao je Čanak.

Na sastanku su Vladu Srbije predstavljali premijer Mirko Cvetković, vicepremijeri Mlađan Dinkić i Božidar Đelić, ministarka finansija Diana Dragutinović. U razgovorima sa sindikatima i poslodavcima učestvovali su i predsednik Srbije Boris Tadić i guverner NBS Radovan Jelašić.

U razgovorima su učestvovali predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije, UGS "Nezavisnost", Unije poslodavaca Srbije, Privredne komore Srbije, banaka i privrednici, među kojima su bili i Miroslav Mišković i Zoran Drakulić.

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije Mlađan Dinkić izjavio je danas da bi štrajkovi radnika u uslovoma ekonomske krize bili kontraproduktivni i da bi doveli, ne do poboljšanja položaja zaposlenih, već do gubitka postojećih radnih mesta.

"Da bi Srbija izbegla udar krize neophodan je široki društveni konenzus oko svih mera koje budemo diskutovali i dogovorili", rekao je Dinkić na sastanku predstavnika Vlade Srbije sa poslodavcima i sindikatima.

On je istakao da u ovom trenutku nema prostora, odnosno finansijskih mogućnosti, za ostvarenje svih socijalnih mera na kojima insistiraju sindikati.

Dinkić je naglasio da je ova ekonomska kriza verovatno najteža u istoriji čovečanstva i dodao da je današnji sastanak prvi u nizu, pošto javnost nije dovoljno svesna dubine krize.

Kriza će zaustaviti "dobru seriju rezultata" koju je Srbija imala u proteklih pet godina sa rastom od šest do sedam odsto bruto domaćeg proizvoda, što je ostvarivano uglavnom zahvaljujući kreditiranju privrede, ukazao je Dinkić.

Toga će u 2009. biti daleko manje "jer ovo i jeste kreditna kriza", rekao je Dinkić ističući da će zbog toga u ovoj godini biti ključna uloga države i pomoći međunarodnih finansijskih institucija.

On je naveo da će biti neophodne i dodatne mere za privlačenje stranih direktnih investicija koje su prošloj godini bile oko tri milijarde dolara, a realan cilj za ovu godinu je oko dve milijarde dolara.

Sa druge strane Demokratska stranka Srbije (DSS) podržava najavjene sindikalne proteste i optužuje vladu i Uniju poslodavaca da snosi odgovornost za ukidanje socijlanog dijaloga.

"DSS smatra da je ukidanje socijalnog dijaloga u ovom trenutku, kada svetska ekonomska kriza naveliko kuca na naša vrata, krajnje neodgovoran postupak", rekao je funkcioner te stranke Slobodan Lalović.

Sindikat pravosuđa je ranije zatražio od ministra za rad i socijalnu politiku Rasima Ljajića da podnese ostavku zbog odluke o stavljanju van snage Opšteg kolektivnog ugovora.

U današnjem saopštenju Sindikat pravosuđa Srbije navodi se da Ljajića "glumi pregovore i traži razumevanje sindikata, nudi kompromis, navodno saosećajući sa ugroženim radnicima, dok je istovremeno, unapred, proračunato doneo Odluku o stavljanju van snage Odluke o primeni Opšteg kolektivnog ugovora".

Taj sindikat ocenio je da je Ljajićev odnos prema javnosti "licemeran".

"Zbog toga Sindikat pravosuđa Srbije smatra da ministar Ljajić neizostavno i zasluženo treba da podnese ostavku! Pored toga, ne sme da bude abolicije ni za Tadića, Dinkića i Cvetkovića", navodi se u saopštenju.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image